SSD Windows 7 mavi ekran sorunu?

Herkese merhaba arkadaşlar, siteyi yeni keşfetmemle beraber tüm sorunlarıma ışık tuttuğunu söylyebilirim, geri dönüşler için teşekkürler.

Kurgu yaptığım için buna uygun olduğunu düşündüğüm PC toplamıştım, kısaca bahsetmek gerekirse;

* Intel Core i7 4930K Soket 2011 3.4GHz 12MB Önbellek İşlemci

* Asus GTX770 DirectCU II O.C. GDDR5 2GB 256Bit Nvidia GeForce DX11.1 Ekran Kartı,

* CORSAIR 32GB (4x8GB) Vengeance Pro DDR3 1866MHz CL9 Ram

* Corsair 240GB Neutron GTX Serisi SATA 3.0 SSD(550MB Okuma/470MB Yazma)

Ve Windows 7 64 bit ultimate kullanıyorum. Sorunum şu ki daha önce bir update yaptığımdan dolayı PC normal yolla başlattan kapat dediğim de 5dk "KAPANIYOR" yazısı çıktıktan sonra mavi ekran hatası verdi. Yeniden başlattığımda da acılamadı f1 ile devam edip açılıyor işletim sistemi ama PC'yi kapat dediğim zaman ise her seferinde 5-7dk kapaniyor yazısı çıkıp mavi ekran hatası alıyorum. Windowsun yaptığı bir update yüzünden olduğunu düşünmüştüm format attım düzeldi, bu sefer updateleri kapadım 1,5-2 ay sonra aynı sorunla yine karşılaştım. SSD ile alakalı bir sorun mudur? Çözümü ne olabilir? Servise vermem gerekir mi sizce?

aldığım ekran hatası bu; https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t34.0-12/10735639_10152864724344994_2098385442_n.jpg?oh=b1ac0f3bf223a9b2e9726e98c0266516&oe=54828AE4&__gda__=1417838517_5b9f3e5206cbcf6c635ebe5d42428bb0

eraizgn eraizgn (1)
9 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Oldukça iyi bir donanıma sahipsiniz.  Bu donanımdan tam anlamı ile verim alabilmek için mutlaka aşağıda anlattıklarımı yapmalısınız.

    win32k.sys kaynaklı bir SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION mavi ekran hatası alıyorsunuz.

    SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION hatası genelde eksik Windows güncellemelerinden kaynaklanır. Bu hataya sebep olan bug Windows 7 işletim sisteminde giderildi.

    Öncelikle tüm Windows güncellemelerini yüklemelisiniz.

    • Windows 7 service pack yüklü değilse mutlaka yüklemelisiniz.
    • Windows güncellemelerinin tamamını yüklemelisiniz.
    • Tüm donanım sürücülerini güncellemelisiniz (anakart, ekran kartı gibi)
    • Bios güncellemeniz var mı kontrol edin.

    SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION  mavi ekran hatası Windows güncellemelerini yaptıktan sonra gidecektir.

    Kesinlikle Windows Update'i kapatmayın. Bu hem güvenliğiniz hem de bilgisayardan daha iyi performans elde etmeniz için şarttır.

    hakan hakan (15424)
    9 yıl önce cevaplandı

      Teşekkür ederim, Hakan

      Hemen güncelleme ayarlarımı değiştirdim ve 340mb'lık bir update yapiyorum. Bir arkadaşım da bu linki vermiş ve eklemiş; SSD'in windows 7 ye göre dizayn edilmemiş ince ayarlarla düzeltebilirsin. Ne derece doğrudur?
      http://www.disk-partition.com/kb/tips-ssd-optimization-windows7-1.html

      eraizgn eraizgn (1)
      9 yıl önce cevaplandı

      • Verdiğiniz linkteki ipucları ince ayar mahiyetinde. Pek çoğu SSD üzerinde fazladan yer açmak için düşünülmüş. Bunları uygulayabilirsiniz. Bu ayar daha performans ve yer kazanımı amaçlı. Sorun giderme özelliği yok. Fakat uygulamanızda bir sakınca yok. Hatta birimiz bunları çevirip burada paylaşabiliriz. Faydalı olacaktır. hakan 9 yıl önce

      Windows update ve sürücü yüklemeleri zaten eksiksiz yapılmalı. SSD, Windows 7 uyumsuzluğuda olabilir, buda araştırılmalı.

      Linkini vermiş olduğun mavi ekran görüntüsünden fazla birşey anlaşılmıyor. Birde BlueScreenView ile bakmalı.

      BlueScreenView (download)

      Eğer çözüm gecikirse mevcut kurulumun Acronis True Image imajı alınıp (Sistem yedeklemesi yapılıp) PC'ye bir formatla geçici bir Windows 8 yüklemesi yapılarak denemeler yapılabilir. Bu, probleme kesin teşhis koymayı kolaylaştıracaktır ama maalesef buda uzun ve uğraştırıcı bir yol olmaktadır.

      Birde SSD diskin donanım olarak bir problemi olma ihtimalide düşünülerek gerekli testler yapılmalı veya test için yetkili servisine götürülmeli. Şikayetini belirterek garanti kapsamında bu testi kendilerinden isteyebilirsin. Hem bu şekilde eğer Windows 7 uyumsuzluluğu varsa onlar kendileri çözüm sağlamak zorunda olacaklardır (Sabit disk elektronik kartı değişikliği veya firmware update gibi).

      Edit:

      BlueScreenView'de iki mavi ekran raporu görüyorum. Alttaki seçili olan 19 Ekim tarihli ve onu geçelim. Üstteki 4 Aralık tarihli olan Driver Power State Failure hatasını gösteriyor:

      Driver Power State Failure Hatası nasıl çözülür?

      Windows 8.1 anlatılıyor ama esas aynıdır. Hızlı başlatma ve driver problemi..

      Driver Power State Failure Hatası genel çözüm

      Not: Disk denetlemesi (chkdsk) yapmakta faydalı olabilir.

      Not2: Bir önceki çökme tarihinin 19 Ekim olması, ilginç! Eğer tarih ve saatin yanlış ise düzeltmelisin. Bu dahi tek başına problem sebebi olabilir.

      Bilinmeyen Aygıt Sorunu

      Üssteki linkte benim bir mesajım var. Orada verdiğim linke gir ve bu linkten download edeceğin dosyayı bilgisayarında çalıştır. Oradan diğer aygıtlar menüsündeki bilinmeyen aygıtları öğrenebilecek ve yine aynı arabirimden driver'ların bulunduğu linklere ulaşabileceksin.

      temmuz temmuz (12505)
      9 yıl önce cevaplandı

      • Teşekkürler yorum için. eraizgn 9 yıl önce
      • :-) temmuz 9 yıl önce
      • Tekrar merhaba, hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sırasıyla; Windows update yaptıktan sonra PC kendini yeniden başlattığında update yüklemeleri sonrası yine aynı 10dk KAPANIYOR yazısı çıktı ve sonra mavi ekran verdi. Elle yeniden başlattıktan sonra kalan updateleri yaptı ve masaüstüne geldiğimde windows beklenmeyen bir kapanmadan kurtarıldı, çözüm ara gibi şeyler çıktı. İşlemleri sırasıyla fotoğraflaramaya çalıştım. Linkleri sırasıyla atiyorum. İlginize tekrar teşekkürler. Yaptığım Updateler; http://cs623719.vk.me/v623719038/d2e5/iQXsJY_5dlc.jpg Ekran kapanma; http://cs623719.vk.me/v623719038/d301/Kak_4BUKluU.jpg Aldığım mavi ekran hatası; http://cs623719.vk.me/v623719038/d2ef/AdLl0con0qQ.jpg aşağıda Dumping physical memory to disk; 60 (5'er 5'er artıyordu 100 olduğuktan sonra kendi kendine res atti ve ekran geldi açıldı. Update yapmadan öncesin de Overclocking failed gibi birşeyler söyleyip f1 ile devam ediyordum o'da bios' ayarlarında atiyordu. (Bu arada anakart; ASUS SABERTOOTH Intel X79 Soket 2011 DDR3 1866MHz Anakart) En son arkadaşımızın dediği gibi bluescreenView indirdim ve şunu aldım; http://cs623719.vk.me/v623719038/d2db/i1qkS2-ZWBU.jpg eraizgn 9 yıl önce
      • Mesajımın alt kısmında edit.. temmuz 9 yıl önce
      • Edit devam.. Yeniden bak :-) temmuz 9 yıl önce
      • CHKDSK Yapmakta faydalı olabilir. SSD ile fazla zaman almaz, temmuz 9 yıl önce
      • Not 2'yede bakarmısın.. temmuz 9 yıl önce
      • Sanırım ilk mavi ekran olayını o tarihte almıştım format attım düzeldi sanıyordum ama loglarda çıktığına göre formatla düzeltilmiş birşey değil gibi. Bunu nasıl çözeceğimi bilmiyorum ki, hmm direk chkdsk yapıp sonuçlarını atmamı ister misin? eraizgn 9 yıl önce
      • Sonuç göndermeye gerek yok. Diskte hatalar varsa CHKDSK bu hataları zaten otomatik olarak düzeltecektir. Windows üzerinde disk denetleme yapar isen sonuçları görme şansın olabilir. Ama cmd komutuyla chkdsk sonunda raporu okuyabilmek için dikkatli takip lazım. Denetleme biterken bilhassa.. temmuz 9 yıl önce
      • /f /r komutları gerekli (fazladan /x komutuda ilave edebilirsin.). temmuz 9 yıl önce
      • Daha önce hiç bunu yapmadım, yazdıklarını okuyarak, cıkan sonuçları buraya jpeg olarak atsam, çözebilir miyiz sence? :) Yoksa çok mu oluyorum :/ eraizgn 9 yıl önce
      • Konu açıyorum, bekle. temmuz 9 yıl önce
      • tamam eraizgn 9 yıl önce
      • Yeniden mesajıma bakarmısın :-) temmuz 9 yıl önce
      • @Temmuz; İçten yardımın sayesinde sorunumu ortadan kaldırdığın için çok teşekkür ederim. Artık mavi ekran almıyorum. Son bir sorum var. :) BlueScreenView'ı açtığımda iki tane kayıt gözüküyor, onlar sorunun devam ettiğinin göstergesi mi? yoksa bir çeşit log gibi zamanında bunlar oldu mu? Onların ortadan kalkması mı gerekiyordu yoksa böyle olması normal mi? eraizgn 50 dakika önce temmuz 9 yıl önce
      • Geçmiş olsun :-) Bilgisarımdan C üzerine gel ve sağ tık yap. Çıkan menüden özellikleri tıkla . "Yerel Disk (C:) Özellikleri" arabirimi açılacaktır. Genel sekmesi altından Disk Temizleme düğmesini tıkla. Kısa bir süre sonra arabirimde temizlenmesi gereken dosyalar görünecektir ve alt sol taraftada "Sistem dosyalarını temizle" düğmesi bulunur. Bu düğmeyede tıkla. En sondada en alttaki "Tamam" düğmesine tıkla, artık o dökümler silinecek ve BlueScreenView kayıtları yok olacaktır. Sistem dosyalarının tespit ve temizliği biraz uzun sürebilir, sabretmek lazım. Ayrıca silinecek dosyaların hepsinin işaretli olmasına dikkat et. Merak etme, bunların silinmesi sisteme zarar vermediği gibi tersine fayda sağlar (Ve diskte yer açar). Kolay gelsin. temmuz 57 saniye önce temmuz 9 yıl önce
      • harikasın, herşey için de teşekkür ederim :) eraizgn 9 yıl önce
      • :-) temmuz 9 yıl önce
      • @Temmuz Tekrar merbaha yine ben; ben aynı sorunu tekrar alamya başladım. Kapanmıyor yine, açılışta da dikkat ettim, overclockin failed bilmem ne diyor:) devam etmek için F1'e basın diyor, bastığımda da BIOS ayarları önüme geliyor. ESC'ye basıyorum kaydedılsın mı diyor hayır diyorum tekrar açılıyor pc ama kapanmada yine aynı problem döngü böyle :) http://cs7009.vk.me/c623126/v623126038/10bed/90YSxt69Z2I.jpg eraizgn 9 yıl önce
      • İntel Hızlı Başlat (Intel Rapid Start) kullanıyormusun? Kullanıyorsan devre dışı bırak ve birde bu şekilde dene. Ayrıca BIOS ayarlarını default duruma getirmekte fayda sağlayabilir. (Default ayarlar için önce F9 ve okey, sonra F10 ve okey..). temmuz 9 yıl önce
      • ..Veya daha önce BIOS'ta değişikliklikler yaptıysan o değişiklikleri geri al. temmuz 9 yıl önce