SSHD Nedir? (Solid State Hybrid Drive)

Solid State Hybrid Drive, yani SSHD nedir?  SSHD faydaları nedir?

SSHD'ler normal sabitdisklerdan daha mı hızlıdır?

hakan hakan (15424)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    SSHD

    Yeni bir bilgisayar alacaksanız veya mevcut bilgisayarınızı yükseltecekseniz, sabitdisk seçemeklerinde karşınıza SSHD seçeneği çıkacaktır. Peki SSHD  nedir?,

    SSHD, katı hal diski (SSD) ile sabit disk (HDD) teknolojisinin birleştirilmiş halidir. Yani SSHD diskler, Hem SSD hem de sabitdiskin birleşiminden oluşur.

    SSHD diskler SSD diskin hızı ve normal sabitdisklerin depolama kapasitesine sahiptir.

    SSD disklerin fiyatlarının yüksek olması ve depolama kapasitelerinin normal sabitdisklere nazaran daha az olması sebebi ile ortaya çıkmış, hibrit bir çözümdür.

    SSHD teknolojisi, sisteminizin uygulamaları daha hızlı önyüklemesini, yüklemesini ve çalıştırmasını sağlar.

    Tipik bir SSHD 8GB SSD ve 500GB HDD gibi bir birleşime sahiptir.  SSHD sahip olduğu SSD yapı sayesinde hızlı işletim sistemi önyüklemesi gerçekleştirebilir.

    SSHD diskler tipik bir sabit disk gibi takılır ve çalışır. Sistem dosyaları SSD bölüme yüklenir böylelikle sistem açılışı oldukça hızlanır. Tabi 8GB gibi bir alan oldukça yetersizdir. Bu sebepten belli bir zaman sonra mekanik diske yazmak kaçınılmaz olur.

    SSD diskler SSHD disklere nazaran doğal olarak daha hızlıdır.  Fakat mekanik sabitdisklere göre performansları daha iyidir.

    hakan hakan (15424)