Svchost.exe nedir? Svchost.exe virüs mü?

Görev yöneticisine baktığımda Svchost.exe  diye bir dosya var. Svchost.exe  çok fazla var. Svchost.exe  nedir?

Svchost.exe  virüs mü?

Neden bu kadar çok Svchost.exe dosyası var? Svchost.exe  ne işe yarar? Svchost.exe  dosyasını silsem sorun olur mu?

ceyda ceyda (312)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Svchost.exe Nedir? Svchost.exe  ne işe yarar?

    Svchost.exe dosyası Windows işletim sisteminin pek çok fonksiyonu yerine getirmek için kullandığı özel bir dosyadır. Özellikle Windows servislerini yönetmek ve çalıştırmak için Windows işletim sistemi svchost.exe dosyasını kullanır.

    Windows hizmetlerinin pek çoğu EXE yerine  DLL dosyasıdır. Yani çalıştırılabilir dosya değil birer dinamik kütüphane dosyasıdır. DLL dosyaları kendi başlarına çalışamazlar ve DLL dosyaları doğrudan kullanılamaz.

    Bu sebepten Windows işletim sistemi servisleri oluşturan DLL dosyalarını svchost.exe dosyası ile idare eder.

    Fakat sistem dosyaları özellikle svchost.exe her zaman virüslerin tehdidi altınadır. Bu sebepten bazı kontroller yapmanız ve gereksiz servisleri kapatmanız performans artışı ve çalışan svchost.exe sayısını azaltabilir.

    Svchost.exe virüs mü?

    Svchost.exe bir sistem dosyasıdır ve sistem dosyaları her zaman virüslerin tehdidi altındadır. Normalda Svchost.exe virüs değildir. Fakat virüsler Svchost.exe dosyasına bulaşabilir.

    Svchost.exe konum olarak C:\Windows\System32 klasöründe yer alır. Bu klasör dışındaki svchost.exe dosyalarının virüs olma ihtimali vardır. Özellikle trojan yani truva atları Svchost.exe dosyasını hedef alabilirler.

    Çalışan Svchost.exe dosyası virüs mü değil mi bunu manuel yollar ile tespit etmek oldukça güçtür. Bu sebepten antivirüs yazılımlarından faydalanmalısınız.

    Neden bu kadar çok Svchost.exe dosyası var?

    Görev Yöneticinizde fazlaca svchost.exe olması normal bir durum olabilir. Ben şuan Windows 8 kullanıyorum ve benim sayabilediğim kadarı ile şuanda aktif olarak 10 adet svchost.exe dosyası çalışıyor.  svchost.exe dosyalarını her biri farklı bir servis için çalışıyor olabilirler. Bu sebepten birden fazla  svchost.exe dosyası görev yöneticisinde görülebilir.

    Svchost.exe  dosyasını silsem sorun olur mu?

     Svchost.exe dosyasını kesinlikle manuel yöntemler ile silmemelisiniz.  svchost.exe sistem dosyasını silmek bilgisayarınızın bir daha açılmamasına sebeb olabilir. Windows işletim sistemi Svchost.exe dosyasının silinmesine engel olacaktır. Fakat siz yine de bir şekilde dosyayı silerseniz ve sildiğiniz işletim sistemine ait olan Svchost.exe dosyası ile bilgisayarınız çökecektir.

    Svchost.exe virüs mü nasıl kontrol ederim? Görev yöneticisindeki Svchost.exe sayısını nasıl azaltırım?

    Svchost.exe virüs mü? Konrol edin:

    1. Malwarebytes anti-malware nedir? Malwarebytes anti-malware nasıl kullanılır? linkinden Malwarebytes  anti-malware indirin ve çalıştırın.  Malwarebytes anti-malware oldukça güçlü ve ücretsiz bir yazılımdır.
    2. Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır?  Dr.Web kurulum gerektirmeyen bir antivirüstür.

    3. Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır?  NPE yine ücretsiz bir rootkit tarayıcıdır.

    Yukarıdaki üç yazılımda ücretsiz ve varsa antivirüs programınız ile birlikte çalışabilir, bir sorun çıkartmaz. Fakat siz yinede mevcut antivirüs programınızı devredışı bırakın.

    Gereksiz servisleri kapatın:

    Windows Başlangıcında açılan yazılımları kaldırın.

    1. Başlatı tıklayın.  Çalıştır ya da Programları veya dosyaları ara bölümüne msconfig yazın enter tuşuna basın.
    2. Sistem Yapılandırması Genel sekmesinde Başlangıç Ögelerini Yükle çek işaretini kaldırın.
      Sonra Tümünü Devre Dışı Bırak tıklayın.Bilgisayar kapanmıyor - Sistem Yapılandırması
    3. Hizmetler sekmesini tıklayın. Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle işaretleyin.Bilgisayar kapanmıyor  - Hizmetler
    4. Uygula butonuna basın Sonra Tamam tıklayın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    Yukarıdaki işlemlerden sonra görev yöneticisindeki çalışan svchost.exe dosyasında azalma olacağını düşünüyorum

    murat murat (12492)