Telegram gruplarındaki virüs sorunsalı

Telegramda soru-PDF paylaşım grupları var,  bazen virüs bulaşabiliyormuş buralara. Ama nasıl bulaşıyor onu bilmiyorum açıklayabilir misiniz?

"sabitli mesajda PDF kanalı linki var katılım sınırlıdır"  vs diye link paylaşılmış, bu linke tıklayınca o PDF kanalına yönlendiriyor, katıldım ben de birsürü pdf paylaşılmış kanalda ama hiç birini indirmedim. Daha önce virüs bulaşan gruplar olmuş heralde.Öyle olunca ben de o kanaldan çıktım, oranın linkini atan gruptan da çıktım ne olur ne olmaz diye. Kanala katılma linkine tıkladım sadece yani kanalda herhangi bir şey indirmedim.

tutor tutor (17)
1 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    telegram kanalına girmekla virüs bulaşmaz. Ama PDF üzerinden virüs bulaşabilir. Sen bir PDF indirmediysen bir sorun yok.

    PDF dosyalarının içine virüs indirmek için otomatik kod blokları eklenbiliyor. Sen PDF dosyasını açtığında bu kod çalışıyor ve uzak sunucudan truva atı indiriyor.

     PDF, DOC gibi dosyalardan da dolaylı yoldan virüs bulaşabiliyor.

    alattin alattin (16999)
    1 yıl önce cevaplandı

    • Çok teşekkür ederim açıklama için. Peki bir şey daha sormak istiyorum, bazen bir siteden film falan izleyecek oluyoruz, tıklayınca başka sekme daha açılıyor veya play'e basınca. Direkt kapatıyoruz (reklam flan sanırım) da bu sekmelerin otomatik açılıyor olmasıyla virüs bulaşabiliyor mu? @alattin tutor 1 yıl önce
    • @tutor hayır bu pencerelerin sadece açılması ile virüs bulaşmaz. O pencerelerden indirme vs yapılırsa ve indirilen dosya çalıştırılırsa virüs bulaşır alattin 1 yıl önce
    • Anladım, sağ olun. Kovulmadan son bir şey daha sormak isterim :) açılan o pencereler arka planda kendi otomatik indirme yapabilir mi hani bildirimi görünmese bile @alattin tutor 1 yıl önce
    • @tutor :) Chrome tarayıcı gibi taryıcılarda otomatik indirme işlemi olmaz. Otomatik inse bile sen çalıştırmadan bir tehlike yaratmaz alattin 1 yıl önce
    • Çok teşekkür ederim tutor 1 yıl önce