Torrent dosyalarını indirmek nekadar güvenli

İndirdiğim torrent dosyalarının içinde virüs olup olmadığından nasıl emin olabilirim? Bunun için virüstotal tarzı bir site mevcut mu ?Malvere anti malwere programı ve eset antivürüs yüklü olduğu halde leptopa vürüs girdi format atıldı.

efe efe (65)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Torrent benzeri dosya paylaşım sistemlerinden dosya indirmek her zaman güvensizdir.

    Bu dosyalar kullanıcılar tarafından paylaşılır. Bu kullanıcılar arasında bu işten kazanç sağlayan pek çok kötü niyetli kullanıcı vardır.

    Torrrent üzerinden paylaşılan dosyalar içine virüs veya trojan yerleştirerek, kurbanların kritik bilgilerini çalar, bilgisayarlarını farklı amaçlar için kullanırlar.

    Torrent üzerinden indirdiğiniz dosyaları antivirüs programları veya uzmanim.net/virustarama gibi sistemler ile taratabilirsiniz. Fakat bunlarda size indirdiğiniz dosya %100 temizdir sonucu sunmaz.

    Virüsler her zaman bir adım öndedir. Önce virüs çıkar sonra antivirüs yazılımı buna karşı önlem alırlar.

    Ayrıca antivirüs programının yüklü olması yeterli değil. Onu iyi kullanmayı da bilmek gerekiyor.

    Siz yinede torrent üzerinden indirdiğiniz dosyaları çalıştırmadan Malwarebytes anti-malware veya eset Nod 32 ile taratırsanız virüs bulaşma riskini azaltırsınız.

    murat murat (12492)