Tüm dünyanın üye olacağını iddia ettiğim bir site fikrim var ne yapmalıyım?

Piyasadaki sosyal medya sitelerinden çok farklı, çok daha iyi bir site fikrim var. Hayalimdeki siteyi hayata geçirmek için neler yapmam gerek aşama aşama yazar mısınız?

gizliuye gizliuye (3)
7 yıl önce sordu

  • Sizlerden de cevap bekliyorum @candan @temmuz @ismailsarp @murat @hakan gizliuye 7 yıl önce
  • @gizliuye kendinizle ilgili biraz daha bilgi vermelisiniz. Örneğin yazılım geliştirici misiniz? Yoksa fikri olan sıradan biri misiniz? alattin 7 yıl önce
  • Şu anda 19 yaşında evde üniversite sınavına hazırlanan hangi bölümü seçeceğine bile karar verememiş biriyim. Bilgisayardan sıradan insanlara göre fazla, uzmanlara göre az anlıyorum. Kendimi kısa sürede tek başıma geliştirebiliyorum ama yazdığınız gibi garajda tek başına olmaz bu iş. Nasıl olacak hâla kafamda soru işaretleri var. gizliuye 7 yıl önce
  • Bilgim alanına giren bir konu değil maalesef murat 7 yıl önce
  • @gizliuye sana tavsiyem çevrende güvenebileceğin bir yazılım geliştirici ile ortak hareket et. Bu şekilde en azından fikrini hayata geçirebilir, daha sonra finansal destek arayışına girebilirsin. Öncesinde fikrinin ete, kemiğe bürünmüş hali elinde olmalı. Fikir artık projeye dönüşüp yol almış olmalı açıkcası alattin 7 yıl önce

Toplam 3 Cevap

Merhaba

Bir web sitesini hayata geçirmek için aşağıdakilerine ihtiyacın olacak

- İş Fikri

- Alan adı yani web sitesinin domainini(ismini) belirlemek ör : uzmanım.net

- Hosting'i Belirlemek yani web sitesinin depolama alanını

- Sunucu belirlemek (Eğer kullanılacaksa)

- Web sitesinin yönetim yazılımını belirlemek Ör : Wordpress,Joomla Vb.

- Web sitesinin tasarımını belirlemek ve kodlamak

- Web sitesinin içeriklerini belirlemek

- Optimizasyon ve Seo işlemlerini gerçekleştirmek

Not: Domain adını iyice düşünüp belirlemek gerekiyor çünkü domain adı sitenizin kimliğidir. Ve sonrasında domain adınızı değiştirmek mümkün olmuyor.

Umarım faydalı olmuştur

tahatugyan tahatugyan (1206)
7 yıl önce cevaplandı

                            Merhaba Sosyal Platformda Site Kurman İçin Öncelikle Alt Yapının Sağlam Olması Lazım.

    1.                                                            Alanadının Güzel Olması Lazım
    2.                                                       Hosting Planının Lunix Olması Lazım
    3.                                                        Yüksek SSL Sertifikası Olması Lazım
    4.                                 Yazılımın Sorunsuz Olması Gerekir Ve Açıkları Olmaması Gerekir.
    5.                                                              Ddos Koruması Gerekir.
    6.                                                          Yüksek Sunucu Alman Gerekir.
    7.                                    Web Tasarım Ana Dizisi Ve İçerikleri Tamamen SEO                                                                                                       Uyumlu Olmal
    bycingelss bycingelss (-49)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Başlıkları detaylandırabilir misiniz? Ddos koruması nasıl yapılır/yaptırılır gibi detaylar. gizliuye 7 yıl önce
    • @bycingless hosting planının neden lunix olması gerekiyor ki windows'un kat kat daha iyi olduğunu biliyorum notify 7 yıl önce

    Önce güvenebileceğiniz birilerini bulun :)

    Ciddiyim, eğer gerçek anlamda bir projeniz varsa etrafınızda güvenebileceğiniz birileri olsun. Çevrenizde yine güvenebileceğiniz bir yazılımcı varsa projeniz için ondan destek alın.

    Fikriniz daha önce uygulanmış mı, şuan uygulanıyor mu bu konuda kapsamlı araştırma yapın. Fikriniz olabilir fakat birileri sizinle aynı fikre sahip olabilir, hatta bunu hayata geçirmiş olabilir.

    Eğer fikriniz daha önce uygulanmamışsa fikrinizin tüm detaylarını yazılı hale getirin.

    Fikriniz daha önce uygulanmış ve başarılı olmamışsa başarılı olmama sebeplerini analiz edin, fikrinize gerçekten güveniyorsanız bu arkasında durun, daha önce başarısız olan projeden ders çıkartın ve eksik yönlerini tamamlayın.

    Fikrinizi her ortamda açmayın, gizliliğe önem verin. Fikrinizin projeye çevrilmesi için bir şirket veya kişilerden profesyonel destek alın.

    Projenizi hayata geçirmek için finansal desteğe ihtiyaç duyarsanız melek yatırımcı kavramını internetten araştırın. Türkiye'de bu melekler pek melek değil bunu da aklınızın bir köşesinde tutun.

    Fikriniz global çapta bir uygulama olacaksa ciddi anlamda finansal desteğe ihtiyaç duyacaksınız. Büyük projeler bir bilgisayar, bir yazılımcı ile olmuyor. Garaj hikayelerine inanmayın. Büyük uygulamalar hep takım işidir. Projeyi siz hayata geçirseniz bile bilinirliği, tanınılırlığı yoksa fikrinizin kopyalanması ve sizden daha popüler olması kötü senaryolardan bir tanesi. Bu sebepten uygulamayı hayata geçirmek kadar tanıtımının yapılması için de ciddi finansal desteğe ihtiyacınız olacak.

    Pek çok genç arkadaş internette dolanan başarı hikayelerini okuyarak maalesef bir fikrin hayata geçirilmesini ve başarıya ulaşmasını oldukça kolay zannediyorlar. Böyle bir yanılgıya düşmeyin.

    Tüm bu aşamalardan sonra güvenilir kişi / kişiler bulursanız projeniz ile ilgili maliyetler ortaya çıkmaya başlayacaktır.

    İşin yazılım tarafını uzmanlara bırakın. Siz iş fikrinize odaklanın.

    alattin alattin (16984)
    7 yıl önce cevaplandı

    • "Fikrinizin projeye çevrilmesi için bir şirket veya kişilerden profesyonel destek alın." Örnek verebilir misiniz? gizliuye 7 yıl önce