Url'lerde ID'yi Gizleme

Merhaba. Ben aktif olarak Web siteleri yapıyorum. Yaptığım sitelerin SEO'ya da uygun olmasını istiyorum. SEO için Url yapısı çok önemli. Örneğin ben Products sayfasındayım. Oradaki ürünlerden birinin linki de tr-tr/Aras-Sign-Display/UrunAdi/25 olsun. Oradaki 25 değerini gizlemek istiyorum. Fakat ProductDetail sayfasında 25 değerini RouteData.Values["ID"] gibi bir kullanımla çekmek istiyorum. Url'nin şöyle olmasını istiyorum. /UrunAdi.html gibi. Html uzantılı olmasını yaptım. Fakat ID'yi nasıl yok edeceğimi henüz bulamadım. Halan araştırma yapıyorum. ID'yi yok edeceğim fakat detay sayfasında o ID'ye ulaşmak istiyorum. Sadece Url'de gözükmesin.

thunderhawk thunderhawk (8)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    ID değerini URL'de hiç kullanmayabilirsin. Buradaki ID'den kastım veritabanında kullandığın ve gizlemek istediğin 25 gibi olan değer.

    Bunun yerine her ürünün tekil, unique ID olarak kullanacağın adının olması gerekir. UrunAdi olarak verdiğin değer veritabanında tekilk olmalıdır ve sorgularını ID üzerinden değil, UrunAdi üzerinden yapmalısın.

    Bunun dışında ID değerini URL üzerinden gizlemeysin.

    uzmanim.net'ten örnek vermek gerekirse bu soru için url şuan için şu şekilde

    http://uzmanim.net/soru/url-lerde-id-yi-gizleme/71452

    ben bunu senin istediğin şekilde şu şekilde yapabilirim

    http://uzmanim.net/soru/url-lerde-id-yi-gizleme

    Fakat bu durumda benim veritabanımda Url'lerde ID'yi Gizleme adında ikinci bir soruya izin vermemem gerekir.

    alattin alattin (16984)