usb bellek dolu ama içindeki dosyalar gözükmüyor

Usb bellek dolu ama içindeki dosyalar gözükmüyor. Usb belleğime virüs bulaştı. uzmanim.net'te anlatıldığı gibi virüsü temizledim. Bilgisayarımdan baktığımda USB bellek dolu görünüyor ama USB belleğin içine girdiğimde hiç bir şey görünmüyor boş görünüyor. USB belleğim  8 GB bilgisayarımda sadece 2 GB boş görünüyor. Usb bellek dolu ama boş gösteriyor.

Neden usb bellek dolu ama içindeki dosyalar gözükmüyor olabilir? Hâlâ virüs mü var demek bu?

ceyda ceyda (312)
9 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Eğer usb bellek dolu ama içindeki dosyalar gözükmüyorsa muhtemelen USB bellek içindeki dosyalar gizli demektir.  USB bellek içindeki gizli dosyaları görüntülemek için attrib komutunu kullanabilirsiniz. Attrib eski bir DOS işletim sistemine ait gizli dosyaları görüntüleme komutudur.

    Usb bellek dolu ama içindeki dosyalar gözükmüyorsa, çözüm için şu işlemleri yapın:

    1. Başlat çalıştır bölümüne CMD yazın ya da Windows ve R tuşlarına birlikte basın ve çalıştır ekranına CMD yazın enter tuşuna basın.
    2. Komut istemi açılacaktır. Bu ekranda imleç yanıp söner
    3. Komut istemi ekranına şu komutu yazın. Bu komuttaki E: USB  belleğe atanan sürücü harfidir.
      Bunu kendinize göre düzenlemeniz lazım. Bilgisayarıma tıklarsanız bilgisayarım bölümünde sürücünüze atanan harfi görebilirsiniz. Bu sizde E, D,F,J gibi bir harf olabilir.
      Komutu uyguladıktan sonra enter tuşuna basın. Parametrelerin arasında boşluk olduğuna dikkat edin.
      attrib -H -R -S /S /D E:\*.*
    4. Attrib komutu ile kullanılan parametlelerin anlamı şu şekilde:
      -H Dosyalardaki gizlilik özelliğini ortadan kaldırır.
      -R Dosyalardaki sadece okunabilir özelliğini kaldırır
      -S Dosyalardaki Sistem özelliğini kaldırır.
      /S Yukarıdaki parametreleri tüm dosya, klasör ve alt klasörlere uygular.
      /D İşlemi klasörlere de uygular
      E: USB sürücünüze windows tarafından atanan sürücü harfi.
    5. Komutu yazdığınızda komuttan sonra bir alt satıra inecektir. Herhangi bir mesaj çıkmayacaktır.

    Bu işlem usb bellek dolu ama içindeki dosyalar gözükmüyor çözümü olacaktır. USB bos görünüyor sorununun sebebi virüsün dosyaları gizli hale getirmesidir.  Ssb bellek dolu ama boş görünüyorsa ilk yapılacak attrib komutunu uygulamaktır. Muhtelemen bu işlemden sonra  USB bellek içindeki dosyalar görünecektir.

    cemkara cemkara (4215)
    9 yıl önce cevaplandı

      merhaba ben bunları yapıyorum ancak f iç yada dış komut çalıştırılabilir program ya da toplu iş dosyası olarak tanınmıyor yazıyor me yapmalıyım ?

      seymayigiter seymayigiter (1)
      7 yıl önce cevaplandı

      • abi çok sağol çok işime yaradı bahar23 7 yıl önce

      AlternatiF Çözüm:

      Komutlarla uğraşmadan herhangi bir linux işletim sistemini indirip orn: (ubuntu/mint) yazdırın iso dosyasını usbdisk-dvddiske boot edin,live olarak başlatıp usbdiskinizi takın dosyalarınızı yedekleyip,usbdiski biçimlendirin gitsin virüs ve benzer ayarlar linux'te çalışmaz! daha sonra,windows üzerinden işleme geçebilirsiniz.Truva atları,trojen,malware'ler,dizin dosya uzantı değiştirici kodlarla yazılmış virusler ve benzerleri windows üzerinden bu tarz sorunlara yol açarlar usbdisklerinizde koruyucu önlem almadan önemli dosyaları bulundurmayın.Usbdiskinizi Fat32'den,Ntfs dosya biçiminde formatlayıp dosyalarınızı usbdiske atın sonrasında Ntfs Drive Protection uygulaması ile usbdiskinizi kilitleyin.

      [Önemli! Fat32'de uygulama çalışmaz.] Üstteki işlemler bizzat denenmiş sonuç alınmıştır.

      Kolay Gelsin.

      forjest forjest (101)
      7 yıl önce cevaplandı

      • Allah razı olsunnn sayenizde çözüme ulaştım...sırf tşk etmek için üye oldum..kanalına zorla üye yapmak için bilgiyi saklamandan paylaşım yaptığnız için çok tsk ederim.. axu067 6 yıl önce

      Merhaba. USB diskime kısayol virüsü bulaştı. Atrip komutuyla düzelttim ama klasörler eski şekliyle görünmüyor. Bunu nasıl düzeltebilirim? "Bu Disk" klasörüne girince dosyalarıma ulaşabiliyorum. Firmware, System Volume vs. klasörlerini nasıl gizleyebilirim?

      rimed60 rimed60 (1)