USB bellekten Bios Güncellemesi nasıl yapılır?

Windows işletim sistemin açılmadığı senaryolarda bilgisayarınızı DOS ortamında açmanız gerekebilir.  Bilgisayarı DOS ortamında açmanın en kolay yolu da USB belleği açılış diski haline getirmektir.

Özellikle BIOS güncellemesi sonrasında, bir sebepten dolayı Windows işletim sistemi açılamaz duruma gelirse bilgisayarınızı USB bellekten doğrudan açabilir ve BIOS güncellemesini USB üzerinden yapabilirsiniz.

USB bellekten Bios Güncellemesi nasıl yapılır?

cemkara cemkara (4215)
10 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    USB bellekten Bios Güncellemesi nasıl yapılır?

    bootable USB yani açılış özelliği olan, önyüklenebilir  USB için Rufus programı en basit fakat en faydalı yazılımlardan birisidir.

    Rufus programı USB bellege FREE DOS işletim sisteminin açılış dosyalarını kopyalar. Bu araç vasıtası ile açılış yapılabilir USB bellek yapmak oldukça kolaydır.

    Bu işleme başlamadan önce USB belleğinizdeki her şeyin silineceğini unutmayın.

    Bu sebepten  2 GB 4 GB 8 GB gibi içindeki dosyaların önemi olmayan veya boş bir USB bellek gerekmektedir.

    1. Ücretsiz Rufus programını buradan indirebilirsiniz.
    2. USB belleği bilgisayarınıza takın
    3. indirdiğiniz Rufus dosyasını iki kere tıklayın.
      Rufur ile USB bootable - usbden açılabilir bilgisayar
    4. Rufus programını yukarıdaki gibi yapılandırın. Açılış Diski oluşturma Yöntemi seçili olmalı.
    5. Başlatı'ı tıklayın.

    Bu işlemden sonra USB açılış diskiniz hazır.

    BIOS dosyanızı, DOS ortamı için olanı indirip USB belleğe kopyalamanız gerekiyor.

    Örneğin  Intel Rock Lake D865PERL  anakartı için DOS ortamında BIOS güncelleme dosyası RL86510A.86A.0089.P21.IB.EXE dosyasıdır. Siz size uygun olanı anakart üreticinizin web sitesinden indirebilirsiniz.

    Bu dosyayı dilerseniz sağ tuşla tıklayın ve yeniden adlandır diyerek BIOS.exe yapabilirsiniz. ( Adını komut olarak yazmanız gerekeceği için)

    1. BIOS.Exe  (örnekteki adını değiştirdiğimiz RL86510A.86A.0089.P21.IB.EXE dosyası )dosyasınızı USB belleğe kaydedin.
    2. USB belleği bilgisayarınıza takın.
    3. Bilgisayarınızı kapatın.
    4. Bilgisayarınızı açın ve açılış önceliğini USB bellek olarak değiştirin. Bunu BIOS üzerinden yapabilirsiniz.
    5. Eğer doğru ayarladıysanız Free Dos ortamından açılış yapılacak ve C:\  ibaresinin yanında imleç yanıp sönecektir.
    6. C:\ imlecinin oraya BIOS.Exe yazıp enter tuşuna basarak BIOS güncellemesini DOS ortamından çalıştırabilirsiniz.

    7.
    cemkara cemkara (4215)
    10 yıl önce cevaplandı

      teşekkürler

      kansoyc kansoyc (1)
      4 yıl önce cevaplandı

        eyvallah kardeş eyvallah

        egenet58 egenet58 (1)
        4 yıl önce cevaplandı

          Bİr kaç yıl sonradan yazıyorum bios güncellemesinde biyerde takıldım yardım edermisiniz

          mstfa mstfa (1)