USB den boot etmeye çalışırken "missing operating system" hatası nasıl çözülür?

USB den boot etmeye çalışırken alınan "missing operating system" hatası nasıl çözülür?

missing operating system hatası nasıl çözülür?

missing operating system nedir?

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    missing operating system nedir?

    Türkçe olarak işletim sistemi kayıp anlamına geliyor.Bu da bir şekilde işletim sisteminin okunamaz durumda olduğunu gösteriyor.Bu durumda işletim sistemini okumaya çalıştığınız USB/DVD veya harddisk'te bir problem oluştuğunu veya bir desteğin sağlanmadığını belirtiyor.

    USB den boot etmeye çalışırken alınan "missing operating system" hatası nasıl çözülür?

    USB üzerinden sistem kurmak istediğinizde ve bilgisayarınızın başlagıcında USB yi göstererek boot etmek istediğinizde "missing operating system hatasını alırsanız, kullandığınız USB belleğin bir şekilde Windows tarafından okunamadığı ve işletim sistemi kurulumunun başlatılamadığını anlayabilirsiniz.Bu hata USB ye yüklediğiniz işletim sisteminde bir sorun olduğunu göstermez! İşletim sistemi sorunsuz dahi olsa USB nin okunamadığı ve dolayısıyla bu hatayla karşılaşıldığı anlamına gelecektir.

    Bu hata neden kaynaklanabilir.

    • Eğer USB belleğiniz NTFS formatlı ise bu hata alınabilir.
    • Eğer USB belleğiniz GPT disk biçimlendirilmesi ile biçimlendirildi ise bu hata alınabilir.
    • Çok eski veya eski anakart sahiplerinde bu durum görülebilir.

    Çözüm yolları;

    1.Diski Biçimlendirerek FAT32 formatına çevirin

    • Bilgisayarıma girin ve Flash belleğinizi bulun.
    • Flash Belleğe sağ tuş özellikler seçeneğine tıklayın.
    • Açılan ekrandan Dosya Sistemi karşısından Belleğin FAT32 veya NTFS olduğunu anlayabilirsiniz.
    • NTFS dosya sistemi ise tekrar bilgisayarıma gelerek flash belleğinize sağ tuş ile biçimlendir deyin ve açılan ekrandan Dosya Sistemini FAT32 seçerek biçimlendirmeyi tamamlayın

    2.Diski MBR formatına çevirin

    Eğer USB flash belleğini GPT formatında ise başlangıçta bootable yaparken sorun çıkartabilir ve yukarıdaki gibi "missing operating system" hatası alabilirsiniz.USB Flash belleğinizi MBR disk stiline çevirmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

    • Başlat a gelerek çalıştır yazın veya Windows+R tuşuna basarak çalıştır ı başlatın.
    • açılan ekrana diskpart yazarak enter e basın.Uyarı ekranı gelirse evet diyerek devam edin.
    • Şimdi karşınıza komut istemi ekranı gelmelidir. list disk yazın ve enter e basın.Bu bilgisayarınıza bağlı tüm diskleri gösterecektir.
    • Disk sıralamasında USB Flash belleği boyutundan ayırt edebilirsiniz.Örneğin 16 GB ise Size kısmında 14 GB yazabilir.Flash belleğin disk numarasını aklınızda tutun.
    • select disk X diyerek (X-->Flash belleğin disk numarası) flash belleği seçin.
    • clean yazın ve enter e basın. (Not doğru diski select disk X ile seçmezseniz yanlış diski temizleme durumu var buraya çok dikkat edin.Doğru diski seçtiğinizden emin olun.)
    • convert mbr yazın ve enter e basın.
    • create partition primary yazın ve enter e basın
    • format fs=fat32 quick yazın ve enter e basın.

    Şimdi USB belleğiniz hem mbr hem de fat32 dosya sisteminde oldu artık boot yapmak için uygun olacaktır.

    3.USB 3.0 diskler veya USB 2.0 disklerin okunması için BIOS güncelleme yapın.

    Eğer yukarıdaki iki durum haricinde farklı bir durum varsa artık BIOS güncelleme yapılmasına kanaat getirebilirsiniz.Örneğin başka bilgisayarda çalışıyor ama sizinkinde çalışmıyor.Bu BIOS güncellemesi ile çözülebilir.Flash Belleğiniz 3.0 ve anakartınız çok eski veya eski ise bu durum ile karşılaşılabilir.

    ismailsarp ismailsarp (6010)