USB den UEFI Destekli Windows 8/10 Kurmak, Nasıl Yapılır?

USB den Windows 8 nasıl kurulur?

USB den Windows 8.1 nasıl kurulur?

USB den UEFI Destekli Windows 8 nasıl kurulur?

USB den UEFI Destekli Windows 8.1 nasıl kurulur?

USB den Windows 10 nasıl kurulur?

USB den UEFI Destekli Windows 10 nasıl kurulur?

ismailsarp ismailsarp (6010)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Öncelikle USB den Windows kurulumu yapmak istiyorsanız elinizde Windows işletim sisteminize ait bir imaj dosyası (.iso) bulunması gerekiyor.Imaj dosyasını temin ettikten sonra aşağıdaki adımları takip ederek UEFI veya UEFI desteği olmayan bir USB kurulum medyası oluşturabilirsiniz.

    USB den kurulum yapmak için kolay ve kullanışlı bir program olan Rufus isimli programı kullanacağız.

    1. Şu adresten Rufus programının güncel versiyonunu indirin.

    2. Rufus Programını çalıştırın ve ayarları aşağıdaki gibi yapın;

    • Aygıt olarak: Bilgisayara taktığınız USB yi seçin
    • Disk Bölüm Düzeni ve Hedef Sistem Türü;
    1. UEFI desteği olmadan USB hazırlamak için BIOS ya da MBR için UEFI bölüm düzeni
    2. UEFI desteği için UEFI için GPT bölüm düzeni (MBR de seçebilirsiniz)
    • Dosya Sistemi: Fat32(Varsayılan)
    • Ayırma Birimi Boyutu: Değişiklik yapmanıza gerek yok
    • Yeni Birim Etiketi: Iso dosyasını gösterdikten sonra ismi otomatik değişecektir.Dokunmanıza gerek yok.

    Biçimlendirme Seçenekleri bölümünde ise;

    • Hızlı biçimlendir işaretli olmalı
    • Açılış diski oluşturma yöntemi olarak ISO yansıması seçilmeli
    • Genişletilmiş Etiket ve Simge Dosyaları Oluştur seçili olmalı.

    3. Tüm ayarları söylenen şekilde yaptıktan sonra ISO Yansıması yazan kısmın sağ tarafındaki disk ikonuna tıklayın ve elinizde bulunan imaj (.iso) dosyasını gösterin.

    4.Başlat diyerek USB kurulum medyasını hazırlayabilirsiniz.

    Yaptığımız işlemlerin aynısını Windows 10 içinde yapabilirsiniz.

    ismailsarp ismailsarp (6010)