uzmanim.net: Profildeki "Güvenirlilik" derecelendirmesi nedir?

Benim proflimde güvenirliliğim 1 olarak görülüyor. Bu nedir yani? Şimdi ben birinci dereceden güveniilir bir üyemiyim yoksa güvenirliliğim henüz birinci kademedemi? :-)

Ayrıca niye güvenirlilik?.. Herhalde teknik ustalık, tecrübe, istikrarlı üyelik gibi bakımlardan ama bu kavram çok geniş muhtevalıdır, yanlış anlaşılmayada açıktır ve duyguları rencide edebilir, komplekslere yol açabilir.

Bence ustalık, tecrübe veya benzeri bir kavram ile belirtilerek not değerlendirmesi yapmak (En iyi uzmanlar-bölümünde olduğuna benzer şekilde ama birinci, ikinci, üçüncü ve devamı gibi değilde not/kademe değerlendirmesi yapılarak..) yada yeni üye/acemi, tecrübeli, usta, uzman gibi kavramlarla derecelendirmek daha doğru olur.

Nacizane düşüncelerimdir.. :-)

temmuz temmuz (12505)
9 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Başarı konusunda birşey dememiştim, nereden çıktı? :-) Kasma şeklinde anlaşılma ise tam doğru sayımaz ve abartılı.. Benimki sadece daha doğru ve hoş olabilir gibi bir tavsiye/görüş idi.

    Son olarakta sanıldığının aksine profildeki "Güvenirlik"  derecesinin artmasını çok önemsemiyorum.

    Edit: Verdiğin linkteki açıklamayı okumamıştım ve bencede fena değil. Karşı düşüncem sadece kullanılan kelimeyedir; daha hoş ve açıklayıcı bir ifade seçilmesidir. Ayrıca çokta önemli değil.

    Başarıyı görüyor ve kabul ediyerum. Devamlı olması dileklerimle..

    temmuz temmuz (12505)
    9 yıl önce cevaplandı

      Bence bu kadar kasmanıza gerek yok. Burası kişilerin kendilerini bilgisayar ,internet vb. konularda geliştirmek üzere açılmış başarılı bir site. Profilinizde 1 olması güvenilirliğinizin 1. kademede olduğunun göstergesidir ama bunu zamanla artırabiliyorsunuz.  Daha detaylı bilgi için

      http://uzmanim.net/soru/uzmanim-net-de-guvenilirlik-nedir/3

      adresine bakabilirsiniz.

      deniz deniz (1)
      9 yıl önce cevaplandı

        Merhaba Temmuz,

        her konuda önerilerinize açığız.

        Güvenilirlik uzmanim.net'in işleyişinde kritik öneme sahip bir kavram. Bu kavram ile site üzerinde bazı haklara sahip olabiliyorsunuz. Güvenilirliğinizin artması için kaliteli soru sormanız ve cevap vermeniz yeterli oluyor. Sorduğunuz soruların ve cevapların diğer üyeler tarafından kabul görmesi, beğenilmesi güvenilirlik derecenizin artmasını sağlayacaktır.

        Güvenilirlik kavramı üzerinden uzmanim.net üzerinde bazı ayrıcalıklar elde ediyorsunuz.

        Güvenilirlik ile site yönetiminde hak sahibi oluyorsunuz. Soruları, cevapları düzenleme, silme, kullanıcı hesabı kapatma gibi site dinamiklerini etkileyecek kritik işlemlerde hak sahibi oluyorsunuz.

        Aslında tüm bunların sebebi, temiz(Düzgün Türkçe ile yazılmış) ve Türkçe içerik barındıran bir kaynağa sahip olabilmek. İnsanların sayfalarca dolaşıp çözümsüz ayrılmalarını vakit kaybetmelerini istemiyoruz.

        1 güvenilirlik seviyesi sizin uzmanim.net üzerinde güvenilmez olduğunuz anlamına gelmiyor. Fakat güvenilirlik seviyeniz negatif değerlere düşerse, soru sorma gibi yetkileriniz elinizden alınıyor.

        Burada şundan emin olabilirsiniz, sebepsiz yere kimse negatif güvenilirlik almıyor. Bu konuda çok hassas davranıyoruz ve girilen her içeriği güvenilirlik seviyesi yüksek arkadaşlarımız denetliyor.

        Örnek vermek gerekirse, kötü ve eksi oylanacak soru örneği:

        Slm, bilgisrımda sorun var acil yardımmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

        Bu gibi durumlarda önce uyarmayı tercih ediyoruz ama kullanıcı bu uyarımızı dikkate almıyorsa bu soruyu siliyoruz veya aşağı oylayarak bir soru daha sormasının önüne geçiyoruz.

        Soru sorarken kritik nokta şu ve bunu tüm kullanıcılarımızın sürekli aklında tutmasını istiyoruz.

        Siz soru sorarken ne kadar özenli ve ayrıntılı davranırsanız, o kadar kaliteli ve özenli cevap alırsınız

        Uzmanim.net topluluğu gönüllü ve yardımsever bireylerden oluşuyor ve kimse bunu için bir ücret almıyor.  Yazdığımız cevapların, çözümlerin işe yarıyor olması bizleri mutlu ediyor.

        Adı “Güvenilirlik”  değil başka bir şey olabilir miydi? Olabilir elbette.  Bu konulardaki her türlü öneriye açığız.

        alattin alattin (16984)
        9 yıl önce cevaplandı

        • Konu dışı başlıktı ama bu doyurucu açıklamalarada vesile oldu. Üyeler için mutlaka faydası olacaktır. Kolaylıklar dilerim. (temmuz) temmuz 9 yıl önce