VPN Sadece Tarayıcılarda Mı İşe Yarar ? (VPN konumu değiştirmiyor)

Merhaba

Bilgisayarımda vpn açıkken steam den dota 2 oyunun giriş yaptım fakat vpn kullanmama rağmen konumum değişmemişti

VPN ler sadece tarayıcılarda mı konum değiştirebilir

Diğer programlarda,oyunlarda konum değiştirme işlemi nasıl yapılır.

mutecessis mutecessis (216)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    VPN'deki temel amaç internet gizliliğidir. İnternet protokolünüzü başka konumlardan alarak ve şifreleyerek sizin yerinizin tespitini zorlaştırır  ve sizin güvenliğinizi sağlar. VPN genellikle internette gizli dolaşmak . Yasaklanmış sitelere girmek veya sizin kullandığınız konumda hızı yavaşlatılmış sitelere normal bir şekilde giriş yapmak için kullanılmaktadır.

    Oyunlarda bir etki göstermez . Siz Steam'a kayıt olurken zaten steam sizin konumunuzu doğrular. Siz kendi isteğinizle başka serverlarda oynayabilirlisiniz .Dota oynamadım fakat LoL oyunundan örnek vermem gerekirse TR'serverinda oynamaktasınız.Başka servere yani AB serverina geçmek için AB server üzerinden kayıt yaptırmalısınız.Fakat şöyle bir avantajı olabilir. Başka ip üzerinden bağlandığınız için sizin hızınızı arttırabilir veya yavaşlatabilir,Kendi sunucunuz varsa bu sunucuyu güvende tutabilir.

    VPN ile ilgili başka yazılarda okumak isterseniz aşağıdaki linkleri size önerebilirim. Ayrıca Uzmanım.Net bünyesinde de bu konu hakkında arama yapabilirsiniz

    Opera VPN nedir? Opera VPN nasıl kullanılır?

    CyberGhost VPN nedir, Nasıl Kullanılır ?

    blackheaven blackheaven (728)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Teşekkürler peki oyunlarda konumumu ip değiştirebilecek bir yöntem vpn tarzı program varmıdır. mutecessis 7 yıl önce
    • birçok vpn mevcut fakat bunların neredeyse hepsi paralı :) Şöyle bir durum da var oyunlarda nasıl bir konum değişikliği istiyorsunuz ? yani oyunda biri sizi banlasa vpn ile farkli iplerden girme şansınız var fakat bugun ab serveri yarın asya serveri gibi konum değiştirmeniz bence mümkün değil @meraklii blackheaven 7 yıl önce
    • Merak ettiğim şu tarayıcılarda vpn ile veri trafiğimizi şifreliyoruz bunun gibi oynadığımız online oyunlarda da veri trafiğimizi şifrelemenin bir yöntemi yok mu mutecessis 7 yıl önce

    VPN sadece internet tarayıcı trafiğini şifreli iletmek için kullanlan bir teknoloji değil. Normalde VPN tüm ağ trafiğini kontrol eder.

    Bazı VPN uygulamaları sadece tarayıcıya yönelik çalışıyor.  Zenmate Chrome eklentisi gibi.

    Fakat VPN normalde tüm ağ trafiğini yönetir. Örneğin proXPN.

    proXPN, tüm ağ trafiğinizi şifreli şekilde iletir. Maalesef Türkiye'den pek çok VPN servisi engellenmiş durumda. Bu sebepen çalışan VPN servisi bulmak oldukça zor.

    hakan hakan (15424)