Web Search Toolbar ve WebSearch.com kaldırma

websearch.com bir tür tarayıcı korsanı veya tarayıcı gaspçısı olarak adlandırılan sitedir.

websearch.com'in nasıl kaldırılacağı aşağıda resimli olarak anlatılmıştır.

websearch.com  ücretsiz yazılımlar ile birlikte gelen, tarayıcınızın ana sayfasını websearch.com yapan bir tür tarayıcı korsanıdır. Internet tarayıcınızın ayarlarını değiştirerek sizi kendi sitesini yani websearch.com sitesini kullanmaya zorlar.

 websearch.com virüs değildir.  Teknik olarak virüs olarak nitelenemeyecek bir tür istenmeyen eklentidir.

FirefoxGoogle ChromeInternet Explorer gibi internet tarayıcılarının varsayılan açılış sayfası
http://websearch.com
 olur. Varsayılan arama motorunuzu da değiştirir.  Bu durum can sıkıcı olabilir.

websearch.com kaldırmawebsearch.com temizleme işlemi bir kaç aşamadan oluşmaktadır.

  1. FirefoxGoogle Chrome, Internet Explorer gibi tarayıcıların websearch.com 'dan  temizlenmesi
  2. Firefox, Google Chrome, Internet Explorer gibi tarayıcılardan websearch.com​​​ kısayolunu kaldırma
  3. Bilgisayardaki diğer Malware yazılımların temizlenmesi

Yukarıdaki 3 aşamadan sonra bilgisayarınızdan websearch.com ​kaldırılacaktır.

hakan hakan (15394)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    websearch.com nasıl kaldırılır? websearch.com nasıl temizlenir? websearch.com virüs mü?

    websearch.com tarayıcı korsanı, tarayıcı gaspçısı gruplarına giren bir eklentidir. Tarayıcı ana sayfasını ve varsayılan arama moturunu değiştirir.

    websearch.com ,  kullanıcıya internet explorer, firefox, Chrome gibi tarayıcılar içerisinde kendinden açılır pencereler ile reklam gösterir. Bu reklamların amacı websearch.com üzerinden kendinden açılır pencelerer içerisinde gösterilen reklam veren sponsor sitelere trafik oluşturmak, bu yöntem ile para kazanmaktır.

    websearch.com pencereler, metin reklamlar veya resim reklamlar şeklinde karşınıza çıkabilir. Kendiliğinden açılan pencereler siz herhangi bir sitede gezinirken karşınıza çıkabilirler.

    Chrome, Firefox, Internet Explorer gibi tarayıcıların ana sayfası websearch.com olur. websearch.com   üzerinden yapılan aramalar yanıltıcı olabilir. websearch.com sponsor linklerini üst taraflara taşıyabilir bu sebepten bu arama motoru üzerinde yapılan arama sonuçları aldatıcı olabilir.

    Web Search Toolbar nedir?

    Web Search toolbar bir tarayıcı eklentisidir.  Tarayıcıya küçük bir yazılım yapıştırır. Toolbar yazılımlar bilgisayarınızı yavaşlatır ve performansını düşürür. Bu sebepten kaldırılmaları iyi olur.  Web SearchToolbar virüs gibi etki göstermez fakat yavaşlığa sebep olur

    websearch.com virüs mü?

    websearch.com virüs değildir. Potansiyel istenmeyen yazılımlar, Reklam Yazılımları grubuna giren bir programdır. Ücretsiz yazılımlar ile birlikte bilgisayarınız kurulurlar. Kullanıcının program kurarken yaptığı dikkatsizlikten faydalanırlar. Örneğin Youtube video downloader yazılımı bu tür ücretsiz yazılımlara iyi bir örnektir. Youtube video downloader yazılımını yüklediğinizde onunla beraber pek çok tarayıcı korsanı  ve potansiyel istenmeyen yazılım, reklam yazılımı yüklenir.

    Program kurarken dikkatli olmalısınız. Pek çok reklam yazılımı, potansiyel istenmeyen yazılım gömülü olarak ücretsiz yazılımlar ile birlikte gelir. Örneğin siz Daemon Tools programın yüklemek istersiniz fakat bu program ile birlikte bilgisayarınıza reklam yazılımları, PUP yani potansiyel istenmeyen yazılımlar da yüklenir.

    Bu yazılımlar virüs değildir. Virüsler kendi kendini kopyalama ve çoğaltma yeteneğine sahiptir. Virüsler amaç olarak sistemi yavaşlatmak veya çökertmek amaçlı tasarlanırlar.  Fakat potansiyel istenmeyen yazılımlarda virüsler gibi tehlikeli olabilirler.  Aşağıdaki anlatılan aşamalarda virüs temizleme işlemide yapılacaktır. O sebepten tüm aşamaları eksiksiz yapmanız önerilir.

    Virüslerden korunamk için mutlaka bilgisayarınızda güncel bir antivirüs yazılımı çalıştırmalısınız. Windows 8, Windows 8.1, Windows 7, Windows XP gibi Windows işletim sistemleri için oldukça güvenilir ücretsiz antivirüs yazılımları vardır. Ev kullanıcılarının virüslerden korunması için bu antivirüs yazılımları oldukça faydalıdır. Virüsler potansiyel istenmeyen yazılımlardan çok daha tehlikelidir. Bilgisayarınıza bulaşan bir virüs, şifre, kullanıcı adı, kredi kartı gibi kritik bilgilerinizi çalabilir.

    Bu tür istenmeyen yazılımlar pek çok kullanıcı tarafından reklam virüsü olarak adlandırılır. Reklam virüsü tanımlaması hatalı bir tanımlamadır. Virüs yazılımlar sistemde kendilerini gizlerler ve bilgi çalmak, sistemi çalışamaz hale getirmek, bilgisayarı yavaşlatmak, kredi kartı, banka bilgileri, şifre kullanıcı adı gibi kritik bilgileri çalmak gibi hedefleri olabilir.

    Windows 8.1 / Windows 8 / Windows7 / Windows XP uyumlu antivirüs programları hangileridir? linkinden ücretsiz bir antivirüs yazılımı edinebilirsiniz.

    Aşamalardan birinde bir sorun ile karşılaşırsanız uzmanim.net'e sorabilirsiniz. websearch.com temizleme aşamalarından en önemlisi ilgili programın tespit edilmesidir. Eğer websearch.com yazılımını kaldırmazsanız aşamalar işe yaramayacaktır.

    Adım 1  websearch.com kaldırma :  websearch.com yazılımının kaldırılması.

    websearch.com   kaldırma işleminde ilk aşama yüklü olan reklam yazılımının tespit edilmesidir. Bu yazılım bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterir. Aşağıda en çok karşılaşılan yazılımların adlarını bulacaksınız. Bunlardan biri veya daha fazlası bilgisayarınızda yüklü ise bunları teker teker kaldırmanız gerekecektir.

    • Programlar ve Özellikler'i açmak için Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmiDenetim Masası'nı, Programlar'ı ve ardından Programlar ve Özellikler'i tıklatın.

    • websearch.com ile ilişkili programlarını bulun sağ tuşla tıklayın ve Kaldır'ı seçin. websearch.com    ile ilişkili programı şu programlardan biri olabilir:
       WebSearch Toolbar for IE,WebSearch Toolbar for FirefoxWebSearch Toolbar for ChromeWebConnect, SenseWebCakeConduit, , WebCake  BetterSurf

    • Eğer bu programlardan birisi yoksa ne olduğunu bilmediğiniz tüm yazılımları kaldırabilirsiniz. Bu aşamada sorun yaşarsanız uzmanim.net'e sorabilirsiniz.websearch.com   nasıl kaldırılır?  programlar ve özellikleri

    Programlar içerisindeki websearch.com programını sağ tuşla tıklayın ve kaldır'ı seçin

    Adım 2 : websearch.com kaldırma  Adwcleaner ile websearch.com kaldırma

    AdwCleaner kullanarak bilgisayarınızdan websearch.com   kaldırma

    1. Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır? linkini tıklayarak ADWCLEANER yazılımını indirin.

    2. Tarama işlemine başlamadan önce Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarını kapatın ve diğer tüm açık programları kapatın.
    3. İndirdiğiniz ADWCLEANER programını çalıştırın. Scan butonuna tıklayın.
      websearch.com    kaldır - adwCleaner
      ADWCleaner websearch.com  istenmeyen eklentisi ve diğer zararlıları taramaya başlayacaktır.
    4. Tarama işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bulunan websearch.com  ve diğer zararlılar listelenecek, bu zararlıları silmek için Clean butonunu tıklayın
      websearch.com   kaldırma - temizleme ekranı
      ADW Cleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    Firefox, Google Chrome, Internet Explorer kısayollarının temizlenmesi:

    websearch.com aynı zamanda tarayıcı kısayollarınıda hedef alır ve değiştirir.  Tarayıcı kısayollarının websearch.com 'den temizlenmesi için kısayol temizleyici aracı kullanabilirsiniz

    1. Kısayol temizleme programını buradan indirebilirsiniz. (Shortcut cleaner)
    2. Kısayol temizleme programının indirme işlemi bittiğinde sc-cleaner.exe dosyasını iki kere tıklayın ve çalıştırın.
    3. Kısayol temizleme programı otomatik çalışır ve bir işlem yapmanıza gerek yoktur.
    4. Shortcut cleaner Finished ekranı geldiğinde temizleme işlemi biter Tamam'ı tıklayın.
    5. Not defterinde bir rapor ekranı gelecektir. Bunu kapatabilirsiniz.
    6. Shortcut cleaner kısayol temizleme işlemi bittikten sonra diğer aşamalara geçebilirsiniz.
    7. Aşağıdaki aşamalardan Internet Explorer, Chrome, Firefox ile ilgili olanların bazıları kontrol amaçlıdır. Aşamada anlatılan durum sizde yoksa sonraki aşamaya geçin.

    websearch.com 'i Chrome'dan temizleme

    websearch.com  tarayıcı kısayollarını temizleme

    Masaüstündeki Chrome,firefox, Internet explorer ikonlarını sağ tuşla tıklayın ve özelliklerine girin.  Burada Kısayol bölümünde bulunan Hedef - Target "http://websearch.com " gibi olan ifadeyi silin.

    Firefox, Google Chrome, Internet Explorer gibi tarayıcılardan websearch.com  kısayolunu kaldırma​

    Chrome Firefox Internet Explorer Kısayolları  websearch.com  kaldırma

    Bu işlemi kullandığınız tüm tarayıcı kısayolları için ayrı ayrı yapmalısınız.

    1. Başlatı tıklayın, arama bölümüne sırası Chrome yazın (veya firefox, Internet explorer).
    2. Arama sonucunda listelenen Google Chrome kısayolunu sağ tuşla tıklayın. Özelliklere girin.
    3. Hedef bölümünde yazan http://websearch.com  değerini silin

    Internet Explorer diğer kısayollarının http://websearch.com 'dan temizlenmesi:

    1. Masaüstün'deki  ve Tüm  programlar içerisindeki Internet Explorer kısayolunu sağ tıklayıp Özellikler'e seçin.
    2. Kısayol sekmesinde Hedef kısmında yalnızca "C:\Program Files\Internet Explorer\iexplore.exe" yazdığından emin olun.
    3. iexplore.exe dan sonra  http://websearch.com  varsa bunu silin.

    Internet Explorer websearch.com ​​  nasıl kaldırılır?

    Firefox Kısayolunun websearch.com ​​'den Temizleme:

    1. Firefox kısayoluna (Masa üstündeki  Firefox ikonu veya Tüm programlar içerisinde) sağ tıklayıp Özellikler'e tıklayın.
    2. Kısayol sekmesinde Hedef kısmında yalnızca "C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" yazdığından emin olun.
    3. Firefox.Exe den sonra http://websearch.com  varsa bunu silin.Firefox  websearch.com  nasıl temizlenir?

    Google Chrome websearch.com  kaldırma:

    1. Chrome'u açın, Tarayıcı araç çubuğundaki Chrome menü butonuna tıklayın. (Sağ köşedeki alt alta üç çizgi)
    2. Açılan menüden Araçlar'ı, daha sonra Uzantılar'ı tıklayın.
    3. Açılan sayfada "Sweet Page, Nation zoom,Mysearchresults,  aartemis​​, Proxy Tool, PortaldoSites Toolbar, Yontoo, BrowserProtect" vb. bilinmeyen eklentileri geri dönüşüm kutusu ikonuna tıklayarak kaldırın.
    4. Daha sonra tekrar Chrome menü butonuna tıklayın, açılan menüden Ayarlar'ı tıklayın.
    5. "Arama Motorlarını Yönet" butonuna tıklayıp açılan menüde Google'ı varsayılan yapın ve veya dilediğiniz bir arama motorunu seçin.
    6. Daha sonra anasayfanızı değiştirmek için Ayarlar sayfasındaki "Başlangıçta" bölümünde "Belirli bir sayfayı veya sayfaları aç"ı işaretleyin.
    7. Yanındaki butondan dilediğiniz sayfayı ayarlayın.

    Chrome Kısayolunu temizleme:

    1. Chrome kısayoluna (Masaüstündeki Chrome ve Tüm programlar içerisindeki Chrome ikonu) sağ tıklayıp Özellikler'e tıklayın.
    2. Kısayol sekmesinde Hedef kısmında yalnızca "C:\Program Files\Google\Chrome\Application\chrome.exe" yazdığından emin olun.
    3. chrome.exe'den sonra  http://websearch.com  yazan bir alan varsa onu silin.

    Chrome  websearch.com  nasıl kaldırılır?

      Bilgisayarın malware gibi zararlı yazılımlardan arındırılması.

    Bu adımd​a bilgisayarınıza bulaşan malware yazılımlar temizlenecektir.

    Son olarak bilgisayarınızın tamamen temiz olduğundan emin olmak için şu aşamaları gerçekleştirin.

    1. Malwarebytes programı ile bilgisayarınızı, Windows'u, derin bir taramadan geçirin. MalwareBytes nasıl kullanılır?
    2. Rootkit, virüs ve diğer malware gibi zararlılar için Norton Power Eraser kullanın.
      Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır?

    MalwareBytes bilgisayarınızı Browser Hijacker yani tarayıcı gaspçısı yazılımlara karşı tarayacaktır.

    Tüm bu işlemlerden sonra websearch.com 'i bilgisayarınızdan silinecektir.

    Anlatımlar Windows 7 işletim sistemi için yapılmıştır fakat Windows VistaWindows 8 ve Windows XP için kolayca uygulanabilir.

    Sorun devam ederse uzmanim.net'e bildirebilirsiniz.

    hakan hakan (15394)