Wincpu.exe nedir? Wincpu.exe virüs mü?

Windows 7 yüklü bilgisayarımda görev yöneticisinde çalışan Wincpu.exe adında bir işlem var. Wincpu.exe dosyası işlemciyi neredeyse %100 kullanıyor ve bilgisayarımı yavaşlatıyor.

Görev yöneticisinde Wincpu.exe dosyasını sağ tuşla tıklayıp Dosya konumunu aç dediğimde, dosya konumu

C:\Users\[KullaniciAdi]\AppData\Local\Temp\64\wincpu.exe

olarak görünüyor. Wincpu.exe dosyasını görev yöneticisinden sonlandırdığımda bilgisayarımın çalışma hızı normale dönüyor. Wincpu.exe dosyası nedir?  Wincpu.exe dosyası virüs müWincpu.exe dosyasını silsem sorun olur mu? Wincpu.exe nasıl silinir?

murat murat (12492)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Wincpu.exe dosyası nedir?

    Wincpu.exe Windows işletim sistemine ait bir dosya değildir. Son dönemlerde popüler olan Bitcoin miner araçlarından biridir.  Bitcoin, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, internet üzerinde kullanılan elektronik bir para birimidir. Herhangi bir devlet tarafından resmi olarak kullanılmayan ve resmi kurumlarca desteklenmeyen, yaratıcısı muamma olan bir dijital para birimidir ve internette bazı siteler tarafından alım satım işlemlerinde kullanılır.

    Peki Bitcoin ile hiç alakanız yok, Wincpu.exe dosyasının bilgisayarınızda ne işi var? Sorusu aklınıza takılıyor olabilir. Wincpu.exe gibi Bitcoin üretme araçları bilgisayarlara illegal yöntemler ile yerleştirilir.

    Wincpu.exe dosyası, bilgisayarınıza yüklediğiniz lisanssız bir yazılım, crack, veya güvenilir olmayan kaynaktan indirilmiş bir ücretsiz yazılım ile birlikte gelmiş olabilir.

     Wincpu.exe dosyası virüs mü

    Wincpu dosyası bir malware yani zararlı yazılımdır. Malware nedir? buradan malware yazılımlar ilgili daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.  Çeşitli antivirüs programları Wincpu.exe dosyasını TR/BitCoinMiner.fm trojanı olarak tespit ederler.

    Wincpu.exe dosyası konum olarak aşağıdaki yolda yer alır:

    C:\Users\[KullaniciAdi]\AppData\Local\Temp\64\wincpu.exe

    Wincpu.exe Virüs olarak adlandırılabilir. Wincpu virüslerden farklı olarak yayılma özelliği göstermez. Yani bilgisayarınıza USB bellek taktığınızda ona bulaşmaz, başka bilgisayarlar kendini yaymak gibi bir gayesi yoktur. Virüsler gibi bilgisayarınıza zarar vermek gayesinde de değildir. Wincpu dosyasının gayesi bilgisayarınızın CPU ve GPU gücünden yararlanmak yani işlemcilerinizi kullanarak Bitcoin üretmektir. Bu sayede bilgisayarınıza bulaştıran kişilere dijital para kazandırmaktır. Bilgisayarınızın işlemcisi (CPU) bu yüzden %100 çalışır.

    Wincpu.exe zararlı bir dosyadır. Wincpu.exe virüs olarak nitelenebilir ve silinmesi gerekir.

    Wincpu.exe nasıl silinir? Wincpu.exe nasıl temizlenir?

    Wincpu.exe virüsünü temizlemek için çeşitli ücretsiz programlar var. Bu programları kullanarak Wincpu.exe virüsünü temizleyebilirsiniz. Aşağıda bu ücretsiz programlardan ikisi anlatılmıştır.

    Çözüm 1: Malwarebytes anti-malware ile Wincpu.exe virüsünü temizleme:

    1. Wincpu.exe virüsünü temizlemek için Malwarebytes anti-malware yazılımını indirin ve kurun.
    2. Malwarebytes anti-malware nedir, nasıl kullanılır? linkinden Malwarebytes anti-malware yazılımını indirebilir ve nasıl kullanılır detaylı bilgi alabilirsiniz.
    3. Malwarebytes anti-malware ile Tam tarama gerçekleştirdikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
    4. Malwarebytes anti-malware yazılımı mevcut antivirüs programınız varsa onunla beraber çalışabilir sorun olmayacaktır.
    5. Malwarebytes Wincpu.exe virüsünü TR/BitCoinMiner.fm olarak tespit edecek ve temizleyecektir.
    6. Daha sonra çifte kontrol adına Emsisoft Anti-Malware ile bilgisayarınızı tarayın.

    Çözüm 2: Emsisoft Anti-Malware​ ile Wincpu.exe virüsünü temizleme:

    Emsisoft Anti-Malware ücretsiz sürümü son derece yetenekli bir programdır.

    1. Wincpu.exe virüsünü temizlemek için Emsisoft Anti-Malware yazılımını indirin ve kurun.
    2. Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır? linkinden Emsisoft Anti-Malware yazılımını indirebilir ve nasıl kullanılır detaylı bilgi alabilirsiniz.
    3. Emsisoft Anti-Malware ile Tam tarama gerçekleştirdikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
    4. Emsisoft Anti-Malware yazılımı mevcut antivirüs programınız varsa onunla beraber çalışabilir sorun olmayacaktır.
    5. Emsisoft Anti-Malware Wincpu.exe virüsünü tespit edecek ve temizleyecektir. Bu işlemde varsa başka malware ve virüsler de temizlenecektir.

    Wincpu.exe virüsü yukarıdaki işlemlerden sonra bilgisayarınızdan kaldırılacaktır. Size önerim yukarıda anlatılan her iki program ile bilgisayarınızı taratın. Her ikiside oldukça faydalı ve yetenekli programlardır. Özellikle Emsisoft Anti-Malware programı Potansiyel istenmeyen programları tespit etmek ve kaldırmak konusunda son derece başarılı.

    Bu işlemler sonunda bilgisayarınıza yapışan Toolbar, tarayıcı korsanı gibi istenmeyen eklentiler de silinecektir.

    murat murat (12492)