Windows 10'da DNS nasıl değiştirilir?

Windows 10'da DNS nasıl değiştirilir? Aşağıda resimli olarak anlatılmıştır

Windows 10 DNS değiştirme adımları nelerdir?

Win10 'da DNS nasıl değiştirilir?

murat murat (12492)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows 10'da DNS nasıl değiştirilir?

    Windows 10'da DNS değiştirmek pek çok durum için kullanıcıya kolaylıklar sağlar. En başta yasaklı, erişimi engellenmiş siteler için DNS değiştirmek oldukça faydalıdır.

    DNS basitçe alan adlarını (uzmanim.net gibi) ip adreslerine çeviren protokoldür.

    Windows 10 DNS değiştirme için aşağıdaki resimli anladımdaki adımları sırası ile uygulayın.

    1. Denetim Masasına gidin.
    2. Ağ ve İnternet altındaki Ağ durumunu ve  görevlerini görüntüle seçeneğini tıklayın.
      Windows 10'da DNS nasıl değiştirilir? Denetim Masası
    3. Etkin ağlarınızı görüntüleyin altındaki bağlı olduğunuz ağı tıklayın.

      Windows 10'da DNS nasıl değiştirilir? Bağlı olunan wi-fi
    4. Wi-Fi durumu penceresinde aşağıdaki resimde gösterilen Özellikleri tıklayın.
      Windows 10'da DNS nasıl değiştirilir? wi-fi durumu
    5. Bu bağlantı aşağıdaki öğeleri kullanır altında Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IP v4) seçin ve özellikleri tıklayın.
      Windows 10'da DNS nasıl değiştirilir? TCP IP özellikleri
    6. Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğini işaretleyerek DNS girişini aktif hale getirin.
      Windows 10 DNS değiştirme
    7. Uygun DNS sunucu adreslerini bu alana yazın.
    8. Tamam butonuna tıklayın ve pencereleri kapatın.

    Windows 10 DNS değiştirme işlemi bu şekilde tamamlanmış olacaktır.

    DNS değiştirmek bazı kısıtlamalarıi yasakmaları ortadan kaldırmak için uygulanabilir. Aynı şekilde DNS değiştirmek internet sayfalarına hızlı erişimi de olanaklı kılar. Eğer servis sağlayıcınızın DNS sunucuları yavaşsa  daha hızlı ücretsiz veya ücretli DNS sunucuları kullanarak erişim hızınızı arttırabilirsiniz.

    Windows 10 DNS değiştirme adımları diğer eski Windows sürümlerindeki adımlara benzer. Bir kaç ufak ayrıntı dışında Windows 10 dns değiştirme işlemi kolayca  yapılabilir.

    murat murat (12492)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Merhaba @murat bey, şu konuma bakar mısınız? https://uzmanim.net/soru/bilgisayarda-dns-nasil-degistirilir/86982#a86983 cowom 5 yıl önce