Windows 10 Media Creation Tool Güncel Mi?

Merhaba, ben UEFİ BİOS üzerinden temiz format atacağım. Şimdi bilirsiniz Windows 10'un 1709 büyük güncellemesi çıktı. Onun çıkmasından sonrada iki defa ek güncelleme aldı. Şimdi Microsoft'un Media Creation Tool aracı var bilirsiniz ISO dosyası indirme aracı. Oradan ISO dosyası indireceğim. Fakat aklımda soru kaldı. Bu 1709 güncellemesi ve 2 ek güncelleme o ISO dosyasının içinde var mıdır? Yani o 2 güncelleme de eklenmiş midir? Güncel midir?

Şuan ki en güncel Windows 10 sürümü: Sürüm 1709 (İS Derlemesi 16299.64)

  • https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10
acemiasker17 acemiasker17 (-1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Sürüm 1709, derleme 16299 (Fall Creators Update, Redstone 3) ama sonradan gelen iki güncelleme yok. Zaten Microsoft her aylık güncellemeden sonra ISO güncellemesine gitmiyor (ISO güncellemeleri büyük güncellemeler sonrası olur. Yani Redstone 1-2-3 gibi güncellemeler sonrası..), ana sürüm ve yapılanma olarak yayını sürdürüyor.

    Fakat bunda ne beis olabilirki? Sonraki iki -aylık- güncellemeyi yapmak pekmi zor ve zaman alıcı?

    Edit:

    Güncelleme sonrası;

    Disk Temizleme'yi kullanarak sabit diskteki gereksiz dosyaları nasıl silebilirim? (tıkla)

    Önemli: "Sistem dosyalarını temizle" seçeneğini mutlaka işaretlemeli ve o şekilde temizliği tamamlamalısın. Yoksa "Old" klasörü ve işi bitmiş güncelleme dosyaları temizlenmez, temizlik çok sınırlı kalır.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • yok değil tabi yaparım ben 1703 den 1709 a geçtim old dosyası falan oldu temiz olmadı ya ISO dosyasının içinde hepsi içinde olsun temiz olsun diye demiştim acemiasker17 6 yıl önce
    • Old dosyasını ve diğer gereksiz dosyaları sistem yüklü disk sürücüsü bölümünün (Herhalde C: olmalı, Genelde bu olur) disk temizliğini yaptığında temizlersin. Bu şekilde sabit disk bölümünde 40-50 GB yer kazanırsın. Nasıl yapıldığını bilmiyor olabileceğini düşünerek mesajımın altına link ekledim, oradan bakarak öğrenebilirsin @acemiasker17 temmuz 6 yıl önce
    • tamam sağ olun acemiasker17 6 yıl önce

    Windows 10 Media Creation Tool her zaman en güncel Windows 10 sürümünü yükler. Şuan en güncel sürüm 1709 olduğuna göre Windows 10 Media Cration Tool kullanarak ISO dosyasını indirirsen Windows 10 Sürüm 1709 inecektir.

    Bunu elle kontrol etmenin şöyle bir yöntemi vardır:

    • Bilgisayarına indirdiğin MediaCreationTool.exe dosyasına sağ tıkle ve Özellikler seçeneğine tıkla
    • Gelen pencereden Ayrıntılar sekmesini aç. Burada Dosya sürümü karşısında 16299 ibaresini görürsün.

    Windows 10 Media Creation Tool: https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • he işte bunu diyordum anlatamadım diye korkmuştum şimdi ben 1703 den 1709 a geçince old dosyası oluşunca içim rahat etmedi hadi dedim yeni format atayım. Sonra bir baktım ek güncellemeler gelmiş yine dedim yükseltme gibi olacak o güncellemelerde ISO dosyasının içinde olsun hepsi bir aradan çıksın demiştim acemiasker17 6 yıl önce
    • Son -aydan aya gelen- güncellemeler ISO içerisinde olmaz. Tamam, 1703'ten 1709 sürüm ve 12699 kod işletim sistemi derlemesine geçilecektir ama yeni derleme kodu 12699.64 değilde 12699.15 olarak yüklenir. Yani son ana sürüm/derleme kodu ve ISO yapısı 1709/12.699.15'tir. Eğer bugün format çekilir ve yükleme yapılırsa 2017 Ekim ve Kasım güncellemeleri otomatik sistemde olmayacak bilahare (daha sonra) güncellenecektir. Herhalde şimdi daha iyi anlamışsındır. Ama bunda hiçbir beis olmaz, problem değildir, için rahat olsun @acemiasker17 temmuz 6 yıl önce
    • Görev çubuğunda arama satırına "winver" (tırnaklar yok) yaz ve enter'la çıkacak "Windows Hakkında" penceresinde bunu göreceksin. Eğer derleme şu anda 12699.64 ise yükleme sonrası iki güncelleme daha (Ekim ve Kasım ayları güncellemeleri) gerçekleşmiş demektir @acemiasker17 temmuz 6 yıl önce
    • eyvallah yani hoacam demek istediğim ıso dosyasının içinde İS Derlemesi 16299.64 beraber gelmez mi? Bunu sormuştum tekrar Windows Update yapmayım diye acemiasker17 6 yıl önce
    • Evet bunu belirtmeyi unutmuşum. Aylık güvenlik güncelleştirmeleri ISO dosyasında dahil olmaz. ISO dosyası sadece sürüm güncellemelerini içerir @temmuz hocamında belirttiği gibi @acemiasker17 omercik 6 yıl önce
    • yani ISO içinde 1709'un ilk derlemesi olur diğer derlemeler Update ile yüklenir. :(( acemiasker17 6 yıl önce
    • Evet aynen öyle. ISO dosyası sadece ana sürümü yükler. Ana sürüm şuanda 1709 olduğuna göre 1709 sürümünü yükleyecektir. 1709'un çıkışından itibaren aylık olarak yayınlanan güvenlik güncelleştirmeleri Windows Update aracılığıyla yüklenir @acemiasker17 omercik 6 yıl önce
    • anladım çok yazdım kusura bakmayın acemiasker17 6 yıl önce
    • ama bu derleme 4 tane güncelleme ile yenilendi içinde güvenlik ve hata düzeltmeleri de var ya acemiasker17 6 yıl önce
    • İstediğin zaman ve istediğin kadar yazabilirsin. Burada herkes bildiği kadarıyla birbirine yardımcı olur. Ek güncellemelere çok takılma, eğer internetin müsait değilse yapmasan da olur. Mesela ben daha 1709 güncellemesini bile yapmadım. Hizmetler'den tamamen kapalı Windows Update @acemiasker17 omercik 6 yıl önce
    • Peki is derlemesini Windows Update ile geçeceğim. ISO 1709 olsun yeter. Old dosyası olursa temmuz hocamın verdiği linkle silerim onu acemiasker17 6 yıl önce