Windows 10 Uyku modundan çıkmıyor.

bilgisayarımı uyku moduna alıyorum . az bir süre içinde power tuşuna basıldığında uyku modundan çıkıyor. Mesela gece uyku modunda bırakıp sabah power tuşuna basarsam uyku modundan çıkmıyor. power tusuna basılı tutup resetlemem lazım ondan sonra açılıyor. güç seçeneklerinde ayarlamalar yaptım fakat işe yaramadı. görüş ve önerilerinizi bekliyorum . Driverler günceldir . windows orjinaldir.

blackheaven blackheaven (728)
8 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Merhaba arkadaşlar . Sonunda sorunumu çözmüş bulunmaktayım .
    Windows 10 bildiğiniz üzere donanım driverlarını otomatik olarak indiriyor.  İntelin windows 10 için çıkarmış olduğu yeni güncelleme yani İME 11 (intel yonga motoru ) windows 10 ile bir çakışma yaşadığını düşünüyorum . birçok sitede araştırma yaptım ve bu sonucu buldum . intel sitesinden İME 9 olan driveri indirirseniz sorununuz çözülmüş olucaktır . intelin bu sorununu kısa zamanda çözmesi dileği  ile  iyi geceler :)

    blackheaven blackheaven (728)
    8 yıl önce cevaplandı

      Windows 10 uyku modundan çıkmama sorunu ile ilgili yabancı forumlarda pek çok başlığa rastladım.

      Çoğunda ortak özellik Intel ekran kartının olması, bazı kullanıcılar ekran kartı sürücüsünü güncelleyerek sorunu çözmüşler (siz sürücüler güncel demişsiniz, ama ben yine de yazayım)

      Yine bazı forumlarda kullanıclar BIOS üzerinden Intel ekran kartı bellek paylaşım oranını düşürerek çözmüşler.

      Paylaşımlı bellek kullanım oranını 128 MB ve altına aldıklarında sorun çözülmüş.

      Görünen o ki Windows 10 uyku modundan çıkmakla ilgili bazı buglara sahip.

      murat murat (12492)
      8 yıl önce cevaplandı

      • Bu oran nasıl değiştirilıyor açıklayabilirmisiniz ? Zararı varmıdır yavaşlatma veya başka bir sorun söz konusu olabilirmi bu değerlerle oynarsak ? blackheaven 8 yıl önce
      • BIOS'a göre yeri değişir ama BIOS da bir yerlerde VGA Sharing... gibi bir parametre olmalı. Yan etkisi oyunlarda ortaya çıkacaktır. Ekran kartının kullanacağı belleği sınırlamış oluyorsun çünkü. Tavsiyem bu durumu sorun etmemen. Dah sonra Windows 10 buna uygun bir yama çıkartacaktır. murat 8 yıl önce
      • Haklısınız. Yeni güncellemeleri bekleyeceğim. teşekkür ederim blackheaven 8 yıl önce
      • Merhaba Murat bey . Sorunum halen çözülmedi . bilgisayarım sadece uyku degil kapanma sorunu olduğunuda anladım .bilgisayarı kapatıyorum fakat bir kaç saat sonra baktıgımda halen bir sıcaklık olduğunu farkediyorum . yanı içinden bir elektrik akımı geçiyor belli . tekrar çalışması için power tusuna basılı tutmam gerekiyor. Acaba bu sorun ile ilgili güncel bilgiler bulabildinizmi . pek çok türkçe foruma baktım fakat bulamadım. blackheaven 8 yıl önce

      Benim işletim sistemi Windows 10 olan  Acer 5715Z Bilgisayarımda da aynı sorun vardı. Uyanırken ışıklar yanıyor fakat ekran açılmıyordu restlemek zorunda kalıyordum. Ben bu sorunumu  Şöyle Çözdüm. Ekran Masaüstünde iken  ALT+F4 Tuşuna basıyorum, Bilgisayarı kapat menüsü geliyor. Bu menü ekranda iken Güç tuşu ile uyumaya alıyorum, sonra herhangi bir tuşa basarak sorunsuz uyanmayı sağlıyorum.

      hymaz hymaz (1)
      7 yıl önce cevaplandı

      • Değişik bir çözüm yöntemi olmuş. Yorumunuz için teşekkür ederim umarım sorunu devam eden arkadaşlara yardımı dokunur @hymaz :)) blackheaven 7 yıl önce
      • Hala sorun yaşamadan uyanmayı sağlıyorum. Umarım Başka bilgisayarlarda işe yarıyordur. hymaz 7 yıl önce