Windows 7'de disk taraması chkdsk nasıl yapılır?

NTFS dosya sisteminde oluşan hataları onarmak için Windows 7 içerisinde chkdsk komutu oldukça kullanışlı bir komuttur. Windows 7'de disk taraması chkdsk nasıl yapılır?

hakan hakan (15394)
9 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Windows 7'de chkdsk nasıl kullanılır?

    Windows işletim sisteminde disk üzerindeki sorunları gidermek için Chkdsk komutundan faydalanabilirsiniz. Chkdsk disk üzerindeki sorunları bulur ve düzeltir.

    Windows 7'de disk taraması yapmak işin şu aşamaları izleyin:

    1. Windows 7'e dosya arama bölümüne CMD yazın.
    2. Bulunan CMD.EXE'i sağ tuşla tıklayın ve yönetici olarak çalıştır'ı seçin.
    3.   yi bulun  masaüstüne sürükleyin bırakın ve kısayol oluşturun daha sonra kısayolu sağ tuşla tıkayın. Yönetici olarak çalıştırı seçin.
    4. User Account Control (UAC) uyarı verdiğinde (verirse) Evet / Yes tıklayarak yönetici olarak çalıştırın.Windows 7 sabitdisk tarama uac

    5. Açılan Komut isteminde CHKDSK C: /R  yazın ve enter tuşuna basın. C: taramak istediğiniz sürücüyü tanımlamaktadır.Windows 7 sabitdisk taraması yapma

    6. Eğer diskin işletim sistemi yüklü olan bir disk olduğu ve yeniden başlattıktan sonra disk taramasının gerçekleşineceğine dair bir mesaj alırsanız E  (ingilizce ise Y) harfine basın.
    7. Bilgisayar yeniden başladıktan sonra disk taramasını gerçekleştirecektir.

    Yukarıdaki işlemlerden sonra Windows 7 sabitdiskinizi hatalara karşı tarayacaktır. Chkdsk ile disk taraması diskinizin boyutuna göre uzun sürebilir. Bu aşamada bilgisayarınızı doğrudan kapatmayın.

    hakan hakan (15394)
    9 yıl önce cevaplandı

      • Bunları görmeden yazmaya başlamıştım, Bulunsun diye tekrardan yazdım. Arama motorlarına katkısı olur. Teşekkürler :) hakan 9 yıl önce
      • :-) Aslında bu ve benzer tekrar konuları tarayarak ve denetleyerek, gerekli hallerde birleştirilip yeni düzenlenmiş halleriye paylaşıma arz edilmeleri daha iyi olmazmı? temmuz 9 yıl önce
      • Aslında bunu yapıyoruz. Bazen arama motorlarını da düşünerek bu tür benzer gönderilere izin veriyoruz. Google veya diğer aramama motorları üzerinden farklı aramalar ile kullanıcılar geliyor. O sebepten içerik temel olarak aynı fakat seçilen kelimeler farklı veya farklı bir yöntem barındıran içerikleri tutuyoruz. hakan 9 yıl önce
      • Örneğin, disk tarama olarak bakmıştım ve bulamamıştım. Daha sonra CHKDSK olarak yazdığımda sizin gönderilerinizi buldum. hakan 9 yıl önce

      Merhabalar iyi akşamlar bende bu hatayı aldım ama bende hiç bir şekilde bilgisayarım açılmıyordu açılsa bile hoşgeldiniz yazısından sonra masaüstü simsihay bir ekran hâline geliyor fareden başka hiçbir şey gözükmüyor Windows başlat menüsü felan açılıyordu neyse ben pcyi kapatıp güvenli moddan açıp kontrol delete yapıp görev yöneticisini çalıştırıp oradan yeni görev açtan cmdyi çalıştırdıktan sonra bu kodları yazıp reset attım ama disk gözden geçirme geldi 10dan geriye doğru saydı ve sistem geri yüklemeyi kullanın ve bilinmeyen bir hata veriyor çözümünü bilen varmı

      asdasdwqqas asdasdwqqas (1)
      6 yıl önce cevaplandı

        Merhaba,

        Windows 7 Home Premium SP1 Türkçe 64 bit  dvden orjinal kurulumda hata verdi. "c: arızalı chkdsk çalıştırın" bu sorunu nasıl çözücem. iki çözüm aklıma geliyor ama çözülebilirmi. ya da başka birşeymi

        a)norton disk doctor aklıma geldi. ama cd den başlatacam bilmiyorum.

        b)windows sistem başlangıç diski mi bulmam gerekli böylece format mı yapmam gerekecek.

        Not: halihazırda bilgisayarımda windows kurulu değil.

        cahan1962 cahan1962 (1)
        5 yıl önce cevaplandı

        • Kurulum sirasinda bolum (partition) bilgilerini silin. Yeniden olusturun. Bundan sonra bolumu biçimlendirin(format). Boylelikle disk bilgileri yeniden olusturulacak ve chkdsk ye gerek kalmayacaktir. alattin 5 yıl önce
        • Kurulum sirasinda biçimlendirme durumuna gelmiyor. bu yüzden partion bilgilerini silemiyorum. bad sector oluştu sanısam. hdd gitti gibi ne yapacağımı şaşırdım cahan1962 5 yıl önce
        • Diskini başka bir bilgisayara takıp orada chkdsk yapabilirsin bu bir çözüm olabilir. Hiren Boot Cd hakan 5 yıl önce
        • Hiren BootCD USB ye yazdırmak mümkün bununla bad sektor taramaso yapabilirsin: https://uzmanim.net/soru/hiren-boot-usb-disk-nasil-yapilir/64918 hakan 5 yıl önce
        • Bu video da işine yarayacaktır: https://www.youtube.com/watch?v=0Lx1kA7ft1s hakan 5 yıl önce
        • inceedim dos vs. seçeneklerin hepsini denedim. olmuyor bir türlü cahan1962 5 yıl önce