Windows 7 exe dosyalarını açmıyor

Windows 7 kullanıyorum. Daha önceden bu sorun yoktu. Bilgisayarımda virüs yok bundan eminim. Avast güncel kullanıyorum. Bilgisayarımı uzmanim.net'teki arkadaşların önerisi üzerine 7 günde bir de Malwarebytes anti-malware ile taratıyorum. Bu sebepten bilgisayarımda virüs olmadığına eminim.

Daha önceden internetten indirdiğim .exe uzantılı dosyaları çalıştırmak ile ilgili bir sorunum yoktu. Fakat şimdi örneğin bir sürücü dosyası bile indirsem uzantısı .exe ise çalışmıyor. Aynı şekilde 7-zip indirdim ve kurmak istiyorum. exe dosyasını iki kere tıkladığımda ne hata veriyor ne de çalışıyor. Hiç bir tepki vermiyor. Öylece bekliyor.

Windows 7 exe dosyalarını neden açmıyor olabilir?

sedapekmez sedapekmez (624)
10 yıl önce sordu

    Toplam 7 Cevap

    Windows 7 exe dosyalarını açmıyor ise  .Exe uzantılı dosyaların kayıt defteri girdileri bozulmuş olabilir. Bu durum Windows 7'de karşılaşılan bir durum.

    Windows 7 exe dosyalarını açmıyor sorununun çözümü işin şu adımları deneyin:

    1. Windows ve R tuşlarına birlikte basın.
    2. Çalıştır penceresi açılacaktır. Buraya Notepad yazın enter tuşuna basın.
    3. Aşağıdaki kod boluğunu Not defterine yapıştırın.
    Windows Registry Editor Version 5.00

    [-HKEY_CLASSES_ROOT\.exe]

    [HKEY_CLASSES_ROOT\.exe]
    @="exefile"
    "Content Type"="application/x-msdownload"

    [HKEY_CLASSES_ROOT\.exe\PersistentHandler]
    @="{098f2470-bae0-11cd-b579-08002b30bfeb}"

    [HKEY_CLASSES_ROOT\exefile]
    @="Application"
    "EditFlags"=hex:38,07,00,00
    "FriendlyTypeName"=hex(2):40,00,25,00,53,00,79,00,73,00,74,00,65,00,6d,00,52,\
      00,6f,00,6f,00,74,00,25,00,5c,00,53,00,79,00,73,00,74,00,65,00,6d,00,33,00,\
      32,00,5c,00,73,00,68,00,65,00,6c,00,6c,00,33,00,32,00,2e,00,64,00,6c,00,6c,\
      00,2c,00,2d,00,31,00,30,00,31,00,35,00,36,00,00,00

    [HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\DefaultIcon]
    @="%1"

    [HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell]

    [HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\open]
    "EditFlags"=hex:00,00,00,00

    [HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\open\command]
    @="\"%1\" %*"
    "IsolatedCommand"="\"%1\" %*"

    [HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\runas]
    "HasLUAShield"=""

    [HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\runas\command]
    @="\"%1\" %*"
    "IsolatedCommand"="\"%1\" %*"

    [HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\runasuser]
    @="@shell32.dll,-50944"
    "Extended"=""
    "SuppressionPolicyEx"="{F211AA05-D4DF-4370-A2A0-9F19C09756A7}"

    [HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\runasuser\command]
    "DelegateExecute"="{ea72d00e-4960-42fa-ba92-7792a7944c1d}"

    [HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shellex]

    [HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shellex\ContextMenuHandlers]
    @="Compatibility"

    [HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shellex\ContextMenuHandlers\Compatibility]
    @="{1d27f844-3a1f-4410-85ac-14651078412d}"

    [HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shellex\DropHandler]
    @="{86C86720-42A0-1069-A2E8-08002B30309D}"

    [-HKEY_CLASSES_ROOT\SystemFileAssociations\.exe]

    [HKEY_CLASSES_ROOT\SystemFileAssociations\.exe]
    "FullDetails"="prop:System.PropGroup.Description;System.FileDescription;System.ItemTypeText;System.FileVersion;System.Software.ProductName;System.Software.ProductVersion;System.Copyright;*System.Category;*System.Comment;System.Size;System.DateModified;System.Language;*System.Trademarks;*System.OriginalFileName"
    "InfoTip"="prop:System.FileDescription;System.Company;System.FileVersion;System.DateCreated;System.Size"
    "TileInfo"="prop:System.FileDescription;System.Company;System.FileVersion;System.DateCreated;System.Size"

    [-HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.exe]

    [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.exe]

    [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.exe\OpenWithList]

    [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.exe\OpenWithProgids]
    "exefile"=hex(0):

    [-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\.exe]

    [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\.exe]
    @="exefile"
    "Content Type"="application/x-msdownload"

    [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\.exe\PersistentHandler]
    @="{098f2470-bae0-11cd-b579-08002b30bfeb}"

    yukarıdaki kod blogu .exe dosyalarının Windows 7 de düzgün çalışması için gerekli kyıt defteri bilgisidir.

    1. Not Defterinde Dosya'yı tıklayın.
    2. Kaydet'i tıklayın.
    3. Kayıt türü Tüm dosyalar 'ı seçin.
    4. Dosya adı olarak uzmanimNet.reg yazın. uzmanimNet'ten sonra nokta var bunu atlamayın.
    5. Kaydetme konumu olarak masaüstünü seçebilirsiniz.
    6. Kaydetme işlemi bitince masaüstüne geçin ve uzmanimNet.reg  iki kere tıklayın.
    7. Kayıt Defteri Düzenleyici uyarı ekranı gelecektir Evet tıklayın.
    8. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    Windows 7 exe dosyalarını açmıyor sorunu kayıt defterinden kaynaklanıyorsa bilgisayar yeniden başladıktan sonra düzelecektir.  Sorun devam ederse belirtirseniz farklı bir çözüm sunmaya çalışırım.

    cemphp cemphp (651)
    10 yıl önce cevaplandı

      Dediğiniz işlemleri sırasıyla tek tek yaptım fakat bir sonuca ulasamadım bir düzelme olmadı indirdiğim exe uzantılı dosyalar yine acılmıyor başka bir yolu varsa yardımcı olursanız sevinirim

      ysn60 ysn60 (1)
      9 yıl önce cevaplandı

        Valla çok teşekkur ederim tum sayfalara baktım bu hatayı cozemedim ama sizde cozdum ve sirf bu mesaji atmak icin uye oldum helal olsun siz 👏👏👏😀😁😉👏👏

        fenersever fenersever (1)
        9 yıl önce cevaplandı

          Hiçbir program açılmıyor. Kayıt defteri cmd vs vs sistem geri yükleme bile açılmıyor. Anti virüs programı kurmaya çalışıyorum açmıyor çalıştıramıyor. Notpad bile açılmıyor :(

          beyazdayannmak beyazdayannmak (1)
          9 yıl önce cevaplandı

            Ben Yaptım Hala Açılmıyor Başka Bir Çözüm Yomudur ?

            furkandulkadir furkandulkadir (1)
            8 yıl önce cevaplandı

              bu çozum işe yaramadi bende sadece internetten yukledigim dosyalar acilmiyor

              darkviper12 darkviper12 (1)
              7 yıl önce cevaplandı

                beyler öncelikle sayfada gösterilen herşeyi kopyalayın

                Windows Registry Editor Version 5.00 yazısı dahil olmak üzere. sonra farklı kaydetten masaüstünü seçip uzmanimNet.reg  regden öncesi önemli değil ama siz yinede yazın o kadar emek var :) sonra alt kısımdan tüm  ve kayıt türü tüm dosyalar deyin ve onun aşağısındaki kodlama bölümünü unicode yapınn . sonra masaüstündeki dosyaya tıklayın ve evet deyin ve sonrasında bilgisayarı yeniden başlatın . bir dua rica edim :)
                tornado287 tornado287 (1)