Windows 7 MBR (Master Boot Record) nasıl onarılır?

Windows 7'de MBR bozulduğunda ne yapılması gerekir?

hakan hakan (15409)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows 7 MBR (Master Boot Record) nasıl onarılır? Windows 7'de MBR bozulduğunda ne yapılması gerekir?

    Disk üzerindeki MBR alanının bozulması bilgisayarın işletim sistemini yükleyememesine sebep olur. Bu durumda yapılması gereken bozulan MBR alanını onarmaktır. MBR nedir? daha önce burada anlatmıştım.

    Windows 7 MBR onarma:

    Bu işlem için Windows 7 DVD veya Windows 7  USB diski gerekmektedir.

    1. Bilgisayara Windows 7 DVD diskini takın. Bilgisayarı bu disk ile açın.
    2. Windows 7 Şimdi yükle ekranı   geldiğinde Şimdi Yükle'yi tıklayın
    3. Dil seçimi ekranında dilinizi seçin ve ileriyi tıklayın.
    4. Sistem Kurtarma Seçeneklerinde Kurtarma araçlarını seçin.
    5. Sistem Kurtarma seçenekleri penceresi açılacaktır. Bu ekranda  Öncelikle StartUp Repair yani Başlangıç Onarma seçeneğini seçin. Bu işlem otomatik onarma işlemini deneyecektir. Bu işlem başarılı olmazsa aşağıdaki işlemlere devam edin.
    6. Sistem Kurtarma Seçeneklerinde Komut İstemi'ni seçin.
    7. Komut isteminde diskpart yazın ve enter tuşuna basın.
    8. DiskPart ekranında select disk 0 yazın ve enter tuşuna basın.
    9. list volume yazın ve enter tuşuna basın.
    10. Bu ekranda MBR onarma işlemini hangi medya türünden yapıyorsanız o harfi aklınızda tutun. DVD kullanıyorsanız Tür karşısındaki sürücü harfi, USB bellek kullanıyorsanız USB Türü karşısındaki harfi aklınızda tutun.
    11. Exit yazın ve enter tuşuna basın.
    12. Örneğin DVD harfi F: ise o zaman şimdi F: yazın ve enter tuşuna basın.
    13. cd boot yazın ve enter tuşuna basın.
    14. dir yazın ve enter tuşuna basın.
    15. Ekranda listenen dosya adları arasında bootsect.exe dosyası olduğundan emin olun.
    16. Boot alanını onarmak için bootsect /nt60 SYS /mbr  yazın ve enter tuşuna basın.
    17. Successfully, başarılı yazan satırlar gördüğünüzde MBr başarı ile onarılmış demektir.
    18. Daha sonra exit yazın ve enter tuşuna basın.
    19. Daha sonra çıkan ekranda  Yeniden başlat'ı tıklayın.

    Bu işlemden sonra MBR onarılmış olacaktır.

    hakan hakan (15409)