Windows 7 tüm exe dosyaları bozuldu

Windows 7 kullanıyorum.Bugün kablosuz bir mouse aldım taktım ve bilgisayarı çalıştırdım bilgisayar açıldığında bütün dosyalar beyaz oldu ve birlikte aç yazısı çıktı bir dosyayı not defteri ile açtım ve şuan herşey not defteri olarak açılıyor (Bilgisayarım ve belgeler parametre hatalı deyip açılmıyor) regedit ve cmd bile not defteri olarak açılıyor ancak steam adlı oyun platformunun oyunları ilginç bir şekilde açılıyor.bunu nasıl düzeltebilirim ?(bu arada kablosuz mouse çalışıyor)

yusufkesers yusufkesers (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    bu hatadan kurtulmanın iki yolu var birincisini tarif edeyim

    1) tarayıcı nızı açın masa üstünde açılmıyorsa başlat tıklat ordan chrome sağ tıklat dosya konumu aç chrome simgesine çif tıklat ve internete bağlan vlcplayeri indir masa üstünde herhangi bir simgeye sağ tıklat ve birlikte aç de açılan sayfada vlc playeri bul ve aç de bütün simgeler vlcplayer olması lazım sonra ekle kaldırdan vlcplayeri kaldır pc yi yeniden başlat tamamdır yinede olmadıysa

    yönetici kullanıcı hesabı oluşturun ve o hesaba geçip eski hesabı silin.
    2.Denetim masasından programlar kısmından varsayılan dosya türlerini ve ilşkilendirilen programlarını resetleyebilirsiniz.
    3.)Sistemi güvenli modda açarak kayıt defterine ulaşabilir ve HKEY_CLASSES_ROOT\.exe anahtarından proğramın olduğu değer verisini silebilirsiniz yada sağ tarafta Content Type adında yeni dize değeri oluşturup değer verisini application/x-msdownload olarak ekleyerek hatayı düzeltebilirsiniz.
    4.)Güvenli modda açıp sistem geri yüklemeyi deneebilirsiniz. Yada işletim sisteminizin CD ile sistemi başlatıp standart adımları uyguladıktan sonra bilgisayarınızı onarın seçeneğinden onarma seçeneklerine geçip sitem geri yüklemeyi seçerek geri yükleme yapabilirsiniz.

    candan candan (4301)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Dediğiniz mantıklı ancak vlc player da not defteri olarak gözükür kurulumu yerine not defteri çıkıyor.Sistem geri yükleme bile not defteri yusufkesers 8 yıl önce
    • cevaba yeni tarif ekledim bakarsanız candan 8 yıl önce
    • Deniyeceğim cevaplar için çok teşekürler yusufkesers 8 yıl önce