Windows 8.1 uptade sorunu

Windows 8.1 de update yapılmıyor çok uğraşdım http://uzmanim.net/soru/windows-8-1-guncelleme-sorunu/3725 bu sitede buldum ama olmadı komut yerine o komuları yazıyorum olmuyor olsada her seferinde tekrar tekrar yazmam lazım kesin bir çözüm olmuyor bu hata neden kaynaklanıyor biliyormusunuz lütfen yardım edin?

xmusax xmusax (3)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Önce Windows Update' i sonra 'Güncelleştirme geçmişini görüntüle'yi tıkla. Daha sonra 'Günceleştirme ile ilgili sorunları gider' linkine tıkla ve orada belirtilen yönergeyi adım adım uygula yada yine aynı bölümde 'Windows Update Sorun Gidericisi' linkine tıklayarak oradan WindowsUpdateDiagnostic dosyasını download edip çalıştır, bilgisayarını yeniden başlat.

    Not:Güncelleştirme geçmişin (sadece liste) silinecektir ve bunun hiçbir zararı olmaz; eski güncellemeler silinmez.

    Edit: Problemin çözülememesi halinde Sistem Geri Yüklemesi denenebilir:

    Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? (tıkla)

    Sistemde antivirüs programın kurulumu? Kuruluysa onunla, kurulu değilse Windows Defender ile derin bir tarama daha yap. Yine çözüm olmassa, komut istemini yönetici olarak aç ve  sfc /scannow komutunu yazarak çalıştır. Bu komutun işlemesi PC'de bozuk/problemli sistem dosyaları düzeltilecek ve düzeltilmeye çalışacaktır. Birde bunu denemelisin.

    Antivirüs programı ile derin bir virüs taraması yapmalısın.

    Diskinin C bölümünde sistem Sistem dosyalarını temizle seçimi ile (bu önemli) disk temizlemesi yapmalısın (C üzerinde sağ tık ve özellikler arabiriminden).

    Yorumda ben yazarken sende yazmış ve hatayı tarif etmişsin, sonradan gördüm. Orada, verdiğin microsoft linkinde aynen şunlar söyleniyor belirttiğin kodlu çözüm için:

    "Şuanda almış olduğunuz hatanın tek bir çözümü var.

    Bilgisayarın bios'una girip ' Boot ' sekmesinden Secure Boot ayarını ' Disabled ' olarak değiştirmelisiniz. Ardından bilgisayarı başlatıp güncelleştirmeyi alabilirsiniz. Ardından tekrar bios ayarına girip aynı alanı ' Enabled ' olarak değiştirebilirsiniz"

    Ve bunun tek çözüm yolu olduğu belirtiliyor (Ama tek çözüm olabileceğini sanmıyorum. Başka çözümlerde araştırılarak bulunabilinir diye düşünüyorum).

    Denedinmi bunu? BIOS'a gir ve bu ayarı yap (değiştir). Ayarı yaptıktan sonra BIOS'tan çıkarken F10 ve enter ile çıkacaksın (Değişikliğin kaydedilmesi için).

    temmuz temmuz (12505)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Buda olmadı eğer başka çözüm bilen yoksa garantiye verecem xmusax 9 yıl önce
    • Bunun garantiyle alakası yok. Kabul etmezler. İşletim sisteminin sonradan ortaya çıkmış bir hatası veya bu gibi durumla ilgili bir problemdir. Kuulanıcı hatasıda olabilir, virüs-zararlı yazılımlar sebeplide olabilir vs.. Bunlar garanti kapsamına girmez. Eğer WindowsUpdateDiagnostic dosyasını download ederek çalıştıtdıysan ve buna rağmen sonuç alamadıysan mesajımın altına yeni tavsiyeler ekleyebilirim. Ama önce neler yaptığını ve nasıl sonuçlarla karşılaştığını (mesela nasıl hata mesajları aldığını falan) anlatmalısın. Bunları üşenmeden yaz önce (mesajına ekleyebilirsin). Birde bu hata ile ilk olarak ne zaman karşılaştığını ve bu hata ile karşılaşmadan önce bilgisayar ayarlarında belirgin bir değişiklik yapıp yapmadığını, yeni programlar kurup kurmadığını, kurduysan bunların hangi programlar olduğunuda belirtmelisin. Yok bunları yazmaya üşenirim dersen, sistem geri alması yaparak problemini çözmeyi dene. Mesajımın sonuna 'Sistem geri alması nasıl yapılır?' ile ilgili bir link ilave ediyorum. temmuz 9 yıl önce
    • Sistemi geri almıştım zaten ondan sonra ortaya çıktı önce hiç bir sorun yoktu geri aldıkdan sonra çıkdı Windows'un sitesine o sorunu yazdım (8008088) buna benzer bir şeydi orda virüs den kaynaklandığını söylediler Windowsun ücretsiz zararlı yazılım silme proğramını önerdiler indirdim tarattım birşey çıkmadı. Sonra awdclenır yükledim tarattım REGİSTRY KEY bölmünde bir kaç şey buldu bende temizlettim ama işe yaradımı bilmiyorum daha güncelleme iniyor. Bide bir sorum olacak ben sistemi geri almama rağmen o virüsler orda nasıl orda nasıl kaldı ? ve onları nasıl kalıcı olarak silerim xmusax 9 yıl önce
    • Abi hata bu (800F0922) nasıl düzeltecem http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows/answers?tId=8416d2d4-1aa2-4b5f-b19c-8e6f95735377 burda birşeyler söylemişler ama nasıl olacak anlamadım xmusax 9 yıl önce
    • Sistem geri yükleme ile PC'de (sistemde) problem oluşmaz. Elbette PC'de var olupta çözülen/düzeltilen bir problem veya olumsuzluğun sistem geri yüklenerek geri getirilmesi gibi durumlar hariç. Ama bu normalde olmaz. Zira Sistem Geri Yükleme, sistem problemlerinden geriye dönülebilmesi için düşünülmüş ve yapılmış bir uygulamadır. Yoksa çözülmüş problemler çözümlerinin iptal edilerek yeniden problemli hale dönülmesi için değil. Özet olarak sistemindeki problemin sistem geri yüklemesi yapman ile alakası olmaması gerekir. Sen belki o zaman hatayı/problemi farketmiş olabilirsin. Virüs kaynaklı olması muhtemeldir ama sen hala sana sorduğum sorunun bir noktasına cevap vermedin ki bu nokta probleminin çözümünde temel öneme sahip bir taraftır. Tekrar soruyorum; WindowsUpdateDiagnostic dosyasını download ederek çalıştırdınmı? Bunu yapmadıysan mutlaka yapmalısın. Zira çok etkili ve otomatik bir çözümdür ve %90'dan fazla başarılı sonuçlar ihtiva etmekyedir(şahsi gözlemlemelerim). Sistem geri almalarda seninde belirttiğin gibi normalde sisteme bulaşmış virüsler silinir veya etkili olmaktan çıkarlar ama her zaman böyle olmayabilir. Bazı virüsl ve zararlılar sistem geri yüklemeye rağmen sistemde varlık ve etkilerini sürdürmeye devam edevbilirler. Yani bu, virüslerin/zararlıların türüne göre değişebilir. Mesajıma yeni çözüm tavsiyesi ekliyorum. Bunuda denemelisin. Tekrar sorduğum soruyuda açık olaracevaplamayı unutmassın artık herhalde. temmuz 9 yıl önce
    • Mesajımın altına yeniden bakarmısın. temmuz 9 yıl önce
    • Abi senin yorumun altına yarum yazıncamı ileti geliyor sitede yeni sayılırım alta baksan bir soru sordum xmusax 9 yıl önce

    komut isteminden dediğin gibi yaptım bir sorun buldumu anlamadım ama resmini attım. http://i.hizliresim.com/EbrVXA.png

    şimdi diski temizle yapıyorum işe yarayacakmı bilmiyorum ama inşallah işe yarar

    O bios ayarını değiştirince bir zararı olacakmı ona göre değiştirimde leptobun dahada bozulmasını istemiyorum

    xmusax xmusax (3)
    9 yıl önce cevaplandı

    • SFC/ scannow görevini yapmış. Sonucu probleminin düzelip düzelmediğini kontrol ederek görebilirsin. Disk temizleme faydalı olabilir ve zaten belirli aralıklarla sistemde bu çeşit temizlikler yapılmalı. "Sistem dosyalarını temizle" seçiminide uygulamayı unutma. Belirtilen BIOS değişikliği hiçbir probleme sebep olmaz, zaten problemin çözüldükten sonra eski haline geri getireceksin. Ayrıca problemin düzelmese ve BIOS yeni bir probleme daha sebep olsa bile bu değişikliği geri alır, bundan kaynaklı problemi giderirsin. Nema problem :-) Fakat hala "WindowsUpdateDiagnostic" dosyasını download edip çalıştırdınmı sorumu cevaplamadın. Sır galiba :-) temmuz 9 yıl önce
    • Mesajlara sürekli bakmıyorum. Yorum yazdığında bildirim geliyor. Yeni mesaj gelmesi veya mevcut mesajlarda değişiklik yapılması hallerinden bu şekilde haber alabiliyoruz. temmuz 9 yıl önce
    • İlk denediğim şeylerden biri WindowsUpdateDiagnostic zaten işe yaramamıştı. SEnin dediğin herşeyi yaptım tek Bios ayarlarını yapmadım zaten gerek kalmadı Ama yüklerken güncellemenin yayınlanma tarihine göre yükledim, onda ilk 5 güncellemeyi filan böyle yaptım sonra topluca yaptım düzeldi belkim senenin dediğin de işe yaramış olabilir Benim yaptığımda işe yaramış olabilir ama her halükarda ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM okadar uğraştın, manevi olarak teşekkür ettim ama eğer sitede güvenirliğini filan arttıra biliyorsam bir öğrette yapım xmusax 9 yıl önce
    • Probleminin çözülmesine sevindim. Sitede güvenirliliğimin artırılması gibi bir derdim yok. Benim kendime olan güvenirliliğim bana yetiyor :-) Problem tavsiyelerinin çözüm sağladığını veya çözüme katkısı olduğunu düşünenler ilgili mesaj kabul düğmesini tıklarlar ve bu şekilde çözüm tavsiyesinde bulunan mesaj sahibinin güvenililirlik puanının artmasına katkıda bulunurlar. Ama bu kabuller gerçekçi olmalı ve hatır veya hoş olsun diye yapılmamalı; diğer site üyelerinin çözüm tavsiyelerini ve tavsiyede bulunan site üyesinin güvenirliliğini değerlendirmesinde yanlış değerlendirmelere kaynaklık etmemeli. Vesile oldu, sitede bu gibi hataları çokça gördüğüm için yazdım. Geçmiş olsun :-) temmuz 9 yıl önce