Windows 8 100% Disk Kullanım Sorunu

Selam, ben windows 8 işletim sistemi kullanıyorum. Sorunum şu. Sistem bazen ve hiç bir işlem yapmazken disk kullanımım görev yöneticisinde %100 gözüküyor. Bu esnada hiç işlem yapamıyorum. Çok alakasız zamanlarda sıklıkla oluyor bu durum. Sanırım özellikle Windows 8'de görülen bir sorun bu? Bu durumdan kurtulmamın bir yolu var mı?

Ahmetcanoral Ahmetcanoral (51)
10 yıl önce sordu

    Toplam 5 Cevap

    Bu durum sebebi aşağıdakilerden bir olabilir

    1. Görev Yöneticisi ve Performans izleme araçı ile disk kullanım oranlarını kontrol edin.
      Hangi yazılım okuma / yazma işlemini fazla yapıyor. Görev yöneticisi ve Performans izleme aracı bunu gösterecektir.

    2. Windows 8 uyumsuz veya güncellenmesi gereken bir sürücü
      Sisteminizdeki donanıma ait sürücülerin Windows 8 tarafından desteklenen sürücülerini yükleyin veya güncelleyin.
    3. Avast, Avg, Nod32, Windows Defender, Kaspersky internet security 2013 gibi bir antivirüs yazılımı.
      Pek çok antivirüs yazılımı Windows 8 uyumlu olduğunu söylese de hala bazı sorunlar içerebiliyorlar.

    4. Intel  Rapid Storage Technology - Intel® Rapid Depolama Teknolojisi yazılım paketi
      Intel® Rapid Depolama Teknolojisi yazılım paketi, desteklenen işletim sistemleri için yüksek başarımlı SATA ve SATA RAID özellikleri sunar.
      Çoğu zaman bu yazılım güncellenmesi sorun çözer.
    5. Superfetch
      Superfetch,  sıkca kullanılan yazılımları belleğe yükleyerek sonraki erişimlerde yükleme hızını düşüren bir teknolojidir,  siz işlem yapmıyorken yani IDLE durumdayken bu görevleri yerine getirir.
    6. Rootkit
      Rootkitler bilgisayarınızı uzaktan başkasının kontrol etmesini sağlayan truva atlardır. Sisteminizi detaylı bir virüs taramasından geçirin.
    7. Windows 8 uyumsuz donanım
      Ekran kartı, anakart, sabitdisk gibi donanım birimlerinizin Windows 8 ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin.
      Windows 8 Doanum Uyum Listesi (HCL) buradan kontrol edebilirsiniz.

    8. Bir S.M.A.R.T Test aracı ile diskinizin durumu kontrol edin
      Ücretsiz HDD health buradan indirebilirsiniz.

    9. Pagefile ile ilgili yapılandırma sorunu olabilir.
      Pagefile Windows 8 işletim sisteminin sabitdisk üzerinde oluşturduğu geçini bellek gibi düşünülebilir. Benim bilgisayarım ingilizce olduğu için Türkçelerini de yazıyorum, çeviriler hatalı olabilir.
      1.  Denetim Masası(Control Panel) > Tüm Denetim masası öğeleri (All control panel items) > Sistem (System)
      2. Gelişmiş Sistem Ayarları  (Advanced system settings)
      3. Performans sekmesi altında , ayarları tıklayın  (settings)
      4. Gelişmiş sekmesine gitin (Advanced)
      5. Sanal Bellek (Virtual memory), Değiştiri tıklayın (Change)
      6.  Tüm sürücüler için PageFile dosyasını Otomatik  yönet işaretini kaldırın. (Automatically manage paging file size for all drives)
      7. Windows 8 İşletim sisteminin yüklü olduğu sabitdiski seçin
      8.  Özel boyutu seçin (Custom size)
      9.  Başlangıç boyutu (Initial size)  RAM miktarınız neyse o kadar ayarlayın (MB cinsinden). Örneğin 4 GB için 4096
      10. En yüksek Boyut  (Maximum size) RAM miktarınızın iki katını yazın.
      Örneğin 4 GB için 8192
      11. Ayarlayı tıklayın(Set)
      12.  Tamamı tıklayın
      13. Bilgisayarı yeniden başlatın.
    hakan hakan (15394)
    10 yıl önce cevaplandı

      İlk Şıkkı denedim. Anormal okuma/yazma boyutuna sahip yazılım yok.

      Defender var. Tarama yaparken doğal olarak disk kullanımı artıyor ama tabi normal o kadarı.

      3. Şıkka bakacağım.

      Superfetch'de işime yarayabilir ona da bakacağım.

      Zannetmiyorum. Sık sık tarama yaptırıyorum bilgisayara ancak tabi %100 yoktur diyemem.

      HDD test ettim. Sağlığı çok şükür yerindeymiş.

      Son Seçeneğide uyguladım. Bakalım performansta bir değişiklik olursa buradan belirtirim. Cevap için teşekkürler bu arada.

      Ahmetcanoral Ahmetcanoral (51)
      10 yıl önce cevaplandı

        Cihaz rahatladı ama disk kullanımı hala %100 anlamadım...

        ozmemurat ozmemurat (1)
        9 yıl önce cevaplandı

          Benim çözümüm belki işe yarar.Windows Update'i otomakikten elle yapın. "msconfig"e girip hizmetlerden Windows Update ve Windows Modül Yükleyici'yi kapatın. Tüm Windows hizmetlerini ve işinize yaramayan programları kapatın. Yeniden başlatın ve sorun çözülmüş olacak. (Windows 8.1'de denenmiştir.)

          kullanici515723 kullanici515723 (1)
          8 yıl önce cevaplandı

            Merhaba kardeşim, detaylı çözümünü burada buldum

            selimguler selimguler (-99)
            6 yıl önce cevaplandı

            • Reklam amaçlı link yasaktır. hakan 6 yıl önce