Windows 8'den Windows 7'ye geri dönme

Bilgisayarımda Windows 8 yüklü. Windows 7'ye geri dönmek istiyorum. Windows 8 UEFI yüzünden Windows 7 kurulumunu başlatamıyorum.

UEFI'den nasıl kurtulur ve Windows 7 kurarım?

isooula isooula (3)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Windows 7 Kurulum ekranında Harddisk bölümlendirme kısmına geldiğinizde

    Shift ve F10 tuşlarına tıklayalım (bazı cihazlarda hotkey devre dışı olduğundan Fn kombinasyonunada basmak zorunda kalabilirsiniz)

    Bu işlemden sonra karşımıza dos ekranı gelecektir (Siyah bir pencere)

    - Gelen Pencereye sırasıyla şu kodları yazalım

    - Diskpart - - >  Enter

    - List Disk - - > Enter  (Harddiskimiz bu kısımda birim 0 birim 1 gibi seçeneklerle ayrılmış olarak görünecektir. burada harddikimiz hangisi ise altta bulunan select disk bölümünün sonuna disk biriminin numarasını yazalım)

    - Select Disk 0 - - > Enter ( ben birimi 0 olarak yazıyorum

    - Clean ve ya Clean all  - - > Enter

    - exit -  - > Enter

    Bilgisayarımızı yeniden başlatım

    - Artık Kurulum yapabilirsiniz.

    Clean Disk

    ogzkzu ogzkzu (286)
    8 yıl önce cevaplandı

      UEFI nedir? UEFI BIOS ayarları nasıl yapılır? UEFI sistemi ile ilgili buradan bilgi alabilirsiniz.

      Öncelikle yapmanız gereken UEFI üzerinden Secure Boot yani güvenli açılışı kapatmalısınız.

      UEFI kapatma için öncelikle bunu yapmalısınız.

      1. Windows 8, Windows 8.1 açıkken masaüstü ekranında Windows  ve R tuşlarına birlikte basın.
      2. Açılan çalıştır ekranına CMD yazın ve enter tuşuna basın.
      3. Komut istemi ekranına şu komutu yazın ve enter tuşuna basın:
        shutdown.exe /r /o
      4. Bilgisayarınız yeniden başlayacaktır.
      5. Bilgisayar yeniden başladığında karşınıza kurtarma seçenekleri gelecek.
      6. Bir Seçenek Belirleyin ekranında "Sorun Gider"i tıklayın.
      7. Sorun Gider penceresinde "Gelişmiş Seçenekler"i tıklayın.
      8. Gelişmiş Seçenekler penceresinde "UEFI Bellenim Ayarları" düğmesini tıklayın.
      9. Yeniden Başlat düğmesini tıklayın.
      10. Bilgisayar yeniden başladığında UEFI ekranı açılacaktır.

      UEFI ekranında bilgisayara göre değişecektir, fakat BOOT menüsü olmalı.

      1. BOOT menüsünden Secure Boot bölümüne gelin.
      2. Güvenli açılışı kapatın. (Disable)
      3. Secure boot seçeneklerinde UEFI BOOT,  CSM Boot gibi seçenekler olacaktır.
      4. CSM Boot seçin.
      5. Kaydedin ve çıkın.
      6. Artık normal BIOS üzerinden açılış yaplılacaktır.
      7. Windows 7 DVD diskini takın ve kurulumu başlatın.
      hakan hakan (15424)