Windows 8 Driver_irql_not_less_or_equal hatası

Windows 8 işletim sistemi kullanıyorum. Bilgisayarı açtığımda mavi ekran üzerinde Driver_irql_not_less_or_equal hatası alıyorum. Bilgisayarımı uyku modundan uyandırdığımda daha çok bu hata ile karşılaşıyorum. Bilgisayarım Lenovo Y580

Windows 8'de Driver_irql_not_less_or_equal hatasının çözümü nedir?

ceyda ceyda (312)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows 8'de Driver_irql_not_less_or_equal hatası şu sebeplerden oluşabilir:

    1. Bozuk veya hatalı donanım sürücü
    2. Bozuk veya uyuşmayan bellek, yani Ram
    3. Uyumsuz Antivirüs yazılımları

    Windows 8'de Driver_irql_not_less_or_equal hatasının çözümü için aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

    Windows 8'de Driver_irql_not_less_or_equal hatası size sorun yaşanan birim ile ilgili bilgi verecektir.

    Aşağıdaki Driver_irql_not_less_or_equal hatası ekran görüntüsünde ok ile gösterilen alanda hataya sebep olan dosya smd_driver_intel.sys dosyadır. Google üzerinde sizin ekranınızda yazan dosyanın adını ararsanız  hangi donanım birimi ile ilgili olduğunu bulabilirsiniz. Bu dosya Ekran kartı, Ağ bagdaştırıcı gibi bir donanım birimine ait olabilir. Örnekteki dosya Intel Synaptic SMB sürücüsüdür.  Siz de kendi bilgisayarınızda aldığınız hataya göre sürüyücü Windows 8 sürücüleri ile güncellerseniz sorun büyük ihtimalle çözülecektir.

    Windows 8 Driver_irql_not_less_or_equal hatası

    Windows 8'de Driver_irql_not_less_or_equal  hatasının diğer sebebi RAM olabilir.

    Bunun için Windows 8'de RAM testi yapabilirsiniz. Windows 8'de Ram testi nasıl yapılır? linkinden bilgi alabilirsiniz.

    Windows 8'de Driver_irql_not_less_or_equal hatasının diğer sebebi Antivirüs yazılımları olabilir

    Bir antivirüs kullanıyorsanız test amaçlı antivirüs yazılımını kaldırmayı deneyebilirsiniz. Eğer bu yöntem çözüm  olursa yani, Driver_irql_not_less_or_equal hatasını bir daha almazsanız, Antivirüs yazılımınızın güncel bir sürümü var mı diye kontrol edebilirsiniz veya başka bir antivirüs yazılımı deneyebilirsiniz. Ücretsiz pek çok Windows 8 uyumlu antivirüs yazılımı mevcut. Aşağıda Windows 8 uyumlu antivirüs yazılımlarını  bulabilirsiniz.

    Windows 8.1 uyumlu antivirüs programları hangileridir?

    Yukarıdaki aşamalardan sonra Windows 8'de Driver_irql_not_less_or_equal hatası çözüm bulmuş olacaktır.

    hakan hakan (15424)