Windows 8 fabrika ayarlarına geri dönme

Bu bölümde iki tür işlem var;

1.Sadece ayarları sıfırla hiçbir dosyaya dokunma

2.Bütün herşeyi sil ve windows'u sıfırla.

Sorum: 2. işlemi yaparsak  'D' diskindeki dosyalar gidermi ?

siriusblack611 siriusblack611 (1)
9 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Windows 8 fabrika ayarlarına geri dönme işlemi yaptığınızda sadece Windows 8 ve Kullanıcı klasörlerinizin olduğu sürücüler silinir.

    Eğer D: sürücüsü ayrı bir disk ise bu işlemden etkilenmez.

    Fakat, eğer D: sürücüsü ayrı bir bölümse ve sistem dosyaları barındırıyorsa etkilenir.

    Senaryoları yazayım:

    1. Windows C sürüsücünde kurulu D sürücüsü ayrı bir sürücü:
      Windows 8 fabrika ayarlarına geri dönme işleminde D sürücüsü etkilenmez.
    2. Windows D sürücüsünde kurulu:
      Windows 8 fabrika ayarlarına geri dönme işleminde D sürücüsü  içindeki veriler silinir.
    3. Windows C sürücüsünde kurulu ve siz sonradan C sürücüsüne ikinci bir bölüm oluşturdunuz ve bunu D sürücüsü olarak kullandınız:
      D sürücüsündeki veriler silinir.

    cemkara cemkara (4215)
    9 yıl önce cevaplandı

      Kardeşim benim format windows 8.1 miş ve o dediğim format işlemi gerçekleşmiyor. Bazı dosyalarınız eksi diye bir uyarı veriyor kesin ve net bir cevabını bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

      siriusblack611 siriusblack611 (1)
      9 yıl önce cevaplandı

        Eğer söz edilen PC iki bölümlü bir şekilde satın alınıp (C ve D), üzerinde Windows 8.1 (veya 8) kurulu olarak geldiyse normalde birde gizli bir recovery bölümüne sahip olmalı ve marka/modele göre bir recovery tuşu bulunmalıdır. Bu laptop, recovery yolu ile sıfırlandığında C bölümünde sıfır Windows kurulu bir PC durmuna gelir, D değişmez; bu bölüm format öncesi nasıl ise aynı durumunu korur.

        Bazı laptoplarda recovery bölüm ve özelliği bulunmaz, bunun yerine driver'larıda ihtiva eden bir işletim sistemi kurulum DVD'si ile gelir. Bundada C'ye kurulacak yeni sistem D'yi etkilemez.

        Masaüstü PC'lerdede C'ye format atılması ve yeni sistem kurulması D'yi etkilemez.

        Siriusblack611'in özel durumunda ise PC'nin Recovery bölümü bir şekilde değişmiş ve orjinal durumu bozulmuş olabilir. Recovery probleminin yaşanmasının sebebide bu olmalıdır.

        PC'de (Laptop veya Desktop, farketmez) eğer yasal Windows kurulu satın alındıysa ve bir Recovery bölümü ihtiva ediyorsa, sabit diskte sonradan yapılacak bölüm boyutlarını değiştirme, yeni bölüm oluşturma benzeri düzenlemeler Recovery bölümünü etkiler ve PC'de bu özelliği işlemez hale getirebilir. Siriusblack611'in durumu bir ihtimal bu şekilde olabilir.

        temmuz temmuz (12505)