Bilgisayarım saati geri almış

Bilgisayarım saati geri almış sorunu nasıl çözülür?

Windows 8 saat dilimi değiştirme ?

Windows 7 saati dilimi değiştirme ?

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bildiğiniz gibi 30 Ekim 2016 tarihinde normal de kış saati uygulanıyor ve saatler geri alınıyordu.Ancak bu yıl alınan karar ile artık saatlerin geri alınması kaldırılmış oldu.Dolayısıyla saatinizde hiçbir değişiklik yapılmaması doğru olan durum oldu. Ancak güncellenmeyen ve güncel olmayan Windows 7 Windows 8 gibi sistemler saatlerini kış saatlerine uyarlayarak kendini 1 saat geri aldı.Nedeni ise bilgisayarın varsayılan olarak Türkiye saat dilimini UTC+2olarak seçmesi ve sizin 30 Ekim 2016 tarihinde (eskiye göre) saati UTC+2 sistemine göre ayarlaması.Ancak Windows güncel olsaydı bu durum önceden bilinecek ve bu tarz bir sorun ile karşılaşılmayacaktı.

    Bilgisayarım saati geri almış sorunu nasıl çözülür?

    Windows 8,Windows 7 veya diğer işletim sistemlerinde geri alınmış saat sorununu çözmenin birkaç yolu var.İster manuel olarak saati dilimini değiştirebilirsiniz.İsterseniz de güncellemeleri yaparak sorunu saatin düzelmesini otomatik olarak yapılmasını sağlayabilirsiniz.

    Manuel olarak elle sorunu çözmek için;

    1. Görev çubuğunda sağ alttaki saat simgesine tıklayın ve saat ve tarih ayarlarına basın.
    2. Açılan ekrandan Saat dilimini değiştir butonuna tıklayın.
    3. Ardından saat dilimini UTC+2 den UTC+3 yapın.Sebebi ise Türkiye artık UTC+3 saat dilimini kullanması.

    Windows 10 sahipleri büyük ihtimalle bu sorunları yaşamayacaklar, çünkü Windows 10 üzerinden update seçeneği normal yollar ile kapatılmıyor.Eğer yaşarsanız üstteki çözümü uygulayabilirsiniz.

    ismailsarp ismailsarp (6010)