Windows, biçimlendirmeyi bitiremedi

Windows 7 bilgisayarda  SD kart, USB Bellek gibi taşınabilir aygıtları formatlamak istediğimde  Windows, biçimlendirmeyi bitiremedi hatası alıyorum.  Bilgisayarım bölümünden SD kartı veya USB belleği sağ tuşla tıklıyorum. Biçimlendir'i seçiyorum. Dosya sistemi Fat32 veya NTFS, ayırma birim Boyutu 4096, Hızlı biçimlendir seçili ( seçimsiz halini de denedim) seçenekleri seçiliyken, Başlat'ı tıkladığımda  Biçimlendir Çıkarılabilir Disk D:  Windows, biçimlendirmeyi bitiremedi hatası alıyorum.

Aynı şekilde Windows 8, Windows 8.1 yüklü bilgisayarlarda da benzer hatayı alıyorum. Taşınabilir bellekleri, USB bellek, SD kart gibi medyaları formatlayamıyorum.

Windows, biçimlendirmeyi bitiremedi hatasının çözümü nedir?

hakan hakan (15394)
9 yıl önce sordu

    Toplam 10 Cevap

    Bu çözüm Windows Xp, Windows Vista,Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 işletim sistemlerinde hardisk,  usb bellek, sd kart gibi medyaları formatlarken(biçimlendirme) alınan Windows, biçimlendirmeyi bitiremedi hatasının çözümü için yapılması gerekenleri anlatmaktadır. aşağıda bir kaç tane çözüm yöntemi sunulmuştur

    Windows, biçimlendirmeyi bitiremedi hatasının çözümü

    Herhangi bir taşınabilir veya sabitdisk için Windows, biçimlendirmeyi bitiremedi hatası alıyorsanız bunun anlamı USB bellek, SD kart veya sabitdiskin bölüm bilgisi zarar görmüş demektir. Bölümü yeniden oluşturmak sorunu çözecektir.

    ÇÖZÜM 1:

    Windows 7 Windows, biçimlendirmeyi bitiremedi hatasının çözümü   için şu adımları izleyin.

    1. Masaüstündeki Bilgisayarım simgesini sağ tuşla tıklayın.
    2. Yönet'i seçin.
    3. Açılan pencereden Disk yönetimini seçin.
    4. Bilgisayar yönetiminden USB, SD kart veya hatayı aldığınız sabitdiski seçin.
    5. Sorun yaşanan (Ayrılmamış yazan)  MMC, USB, SD kart veya sabitdiski sağ tuşla tıklayın.
      Windows, biçimlendirmeyi bitiremedi - disk Yönetimi
    6. Yeni Basit Birim'i seçin.
    7. Daha sonra ileri, diyerek biçimlendirme işlemini tamamlayın.
      Burada dikkat etmeniz gereken, son aşamada dosya sistemin  2GB üzeri bellek kullanıyorsanız Fat32 seçmelisiniz. Bunun dışında bir değişiklik yapmanız gerekmiyor.
      Yeni Basit Birim sihirbazı

    Windows 8 Windows, biçimlendirmeyi bitiremedi hatasının çözümü   için şu adımları izleyin.

    1. Başlangıç ekranında Denetim Masası yazın.
    2. Windows 8 arama çaşılacak ve size sağ bölümde denetim masasını bulacaktır.
    3. Denetim Masasından Yönetimsel araçları seçin.
    4. Bilgisayar Yönetimini seçin.
    5. Açılan pencereden Depolama altındaki Disk yönetimini seçin.
    6. Bilgisayar yönetiminden USB, SD kart veya hatayı aldığınız sabitdiski seçin.
    7. Daha sonra sorun yaşanan (Ayrılmamış yazan)  MMC, USB, SD kart veya sabitdiski sağ tuşla tıklayın.
    8. Yeni Basit Birim'i seçin.
    9. Daha sonra ileri, diyerek biçimlendirme işlemini tamamlayın.
    10. Windows 7 aşamasında anlatılan detaylar Windows 8'de de geçerlidir.

    ÇÖZÜM 2:

    Yukarıdaki işlem  Windows, biçimlendirmeyi bitiremedi hatasını çözmediyse komut satırı üzerinden bölüm bilgisini kaldırmak ve yeniden açmak çözüm sağlayabilir.

    Komut isteminden bu işlemi yapabilmek için komut satırısı yönetici olarak çalıştırmanız gerekiyor.

    Windows 8, Windows 8.1 kullanıyorsanız buradan bilgi alabilirsiniz:
    Windows 8'de komut istemi yönetici olarak nasıl çalıştırılır?

    Windows 7, Windows Vista kullanıyorsanız buradan bilgi alabilirsiniz:
    Windows 7'de komut istemi yönetici olarak nasıl çalıştırılır?

    Windows, biçimlendirmeyi bitiremedi  hatası çözüm adımları:

    Benim Windows'um ingizlice olduğu için mesajlar ingilizce görünüyor. Fakat açıklamada Türkçe anlamlarına yer vereceğim.
    Komutları kopyala yapıştır ile kullanırsanız komutları yazarken hata yapmazsınız.

    1. Yukarıda linklerde verildiği gibi komut istemini yönetici olarak çalıştırın.
    2. Komut istemime aşağıdaki komutu yazın ve enter tuşuna basın:
      diskpart

    3. Diskpart komutu diskler üzerinde gelişmiş işlemler yapmanızı sağlayan bir Windows komutudur.  Disk bölümleri ve birimleri üzerinde pek çok işlem yapmanızı sağlar, silmek oluşturmak gibi. Aynı zamanda Temel-Dinamik disk dönüştürme işlemlerini de yapabilir. Diskpart ile sabitdiskler üzerinde pek çok işlem yapılabilir.
    4. Diskpart ekranında list disk komutunu yazın ve enter tuşuna basın. list disk komutu bilgisayarınıza bağlı olan diskleri listeleyecektir.
      list disk
      diskpart list disk
    5. Yukarıdaki resimde bilgisayar bağlı 3 disk olduğu görülüyor. Size bölümünden sizin sorunlu diskiniz hangisi tahmin edebilirsiniz. Bu örnekte 4GB bellek sorunludur. 3819MB olarak görünen disk 4GB diske karşılık gelmektedir.  Şimdi bu diski seçili hale getirmek için  select disk 1 yazmanız gerekiyor . Bu komut ile 1 nolu disk seçili hale geldi. Sistemin diskleri 0 dan başlarak saydığına dikkat edin. Bu komuttan sonr diskin seçili olduğuna dair mesaj alacaksınız.
      select disk 1

      select disk - diskpart

    6. Daha sonra bu diskteki tüm bölüm bilgilerini sileceğiz. Diskpart içindeki clean komutu tüm bölüm bilgilerini silecektir. clean yazın ve enter tuşuna basın. Bölüm bilgilerinin silindiğine dair mesaj alacaksınız.
      clean
    7. Daha sonra sorunlu disk üzerinde bölüm oluşturacaksınız. Bunun için  create partition primary komutu ile birincil bölüm oluşturmalısınız.  create partition primary yazın ve enter tuşuna basın.
      create partition primary
    8. Daha sonra active komutunu uygulayın. Bölümü aktif hale getirmek için active yazın ve enter tuşuna basın.
      active
    9. Son olarak  assign komutu ile yeni oluşturulan birime sürücü harfi ataması yapın.  assign yazın ve enter tuşuna basın.
       assign
      diskpart - active - assign
    10. Bu işlemden sonra diskpart'ı kapatabilir ve formatlama işlemini şimdi deneyebilirsiniz.

    Windows, biçimlendirmeyi bitiremedi hatası bölüm bilgisinin silinmesinden, bozulmasından veya zarar görmesinden kaynaklanır. Yukarıdaki iki işlemden sonra bu tür sorun yaşadığınız taşınabilir diskleri ve usb bellekleri tekrar kullanabilirsiniz.

    hakan hakan (15394)
    9 yıl önce cevaplandı

      abiicim çook teşekkür ederim daha ilkinde oldu, o kadar bi sürü youtube videosu falan filan boşa bakmışım. teşekkürler bir üye daha kazandnz

      beyondtheuniverse24 beyondtheuniverse24 (1)
      7 yıl önce cevaplandı

        windows 7 yöntemi işe yaradı Bu soruya cozumleri yazanlara cok teşekkür ederim

        alp15eren alp15eren (1)
        7 yıl önce cevaplandı

          çok teşekkür ederim ikinci yolu yaptım diski çıkartıp taktım ve biçimlendirmeye gerek kalmadı herşeyi kurtardı.

          septerra septerra (1)
          7 yıl önce cevaplandı

            maalesef ikisi de işe yaramadı. diskpart temizleme yaptıktan sonraki adımı oluşturmadı

            siuahinci61 siuahinci61 (1)
            6 yıl önce cevaplandı

              MERHABA KARDEŞİM BEN 2 YÖNETMİ DE DENEDİM OLMADI İKİNCİSİNDE CREATE PARTİTİON PRİMARY YAZDIKTAN SONRA :
              ''HİÇBİR KULLANILABİLİR BOŞ KAPSAM BULUNAMADI. BELİRTİLEN BOYUT VE UZAKLIKTA BÖLÜM OLUŞTURMAK İÇİN YETERLİ ALAN OLMAYABİLİR. FARKLI BOYUT VE UZAKLIK DEĞERLERİNİ BELİRTİN VEYA OLABİLECEK EN BÜYÜK BOYUTTA BÖLÜMÜ OLUŞTURMAK İÇİN İKİSİE DE BELİRTMEYİN. DİSK MBR DİSKİ BÖLÜMLEME BİÇİMİ KULLANILARAK BÖLÜMLENMİŞ OLABİLİR, BU YÜZDEN DİSKTE 4 BİRİNCİL BÖLÜM ( BAŞKA BÖLÜM OLUŞTURULMAZ) VEYA 3 BİRİNCİL BÖLÜM VE BİR GENİŞLETİLMİŞ BÖLÜM (YALNIZCA MANTIKSAL SÜRÜCÜLER OLUŞTURULABİLİR ) VARDIR.'' ÇIKTI VE GERİ KALAN İŞLEMLER YAPILMIYOR YARDIMCI OLABİLİRSEN SEVİNİRİM

              ibosseker ibosseker (1)
              6 yıl önce cevaplandı

              • çözüm buldunuz mu ? seydaaa 3 yıl önce

              abıcım butun yaptıklarını denedım yınede olomuyor

              kullanılabilir bir boş alan bulunamadı. Belirtilen boyutta bir bölüm oluşturmak için yetersiz boş alan olması ve farklı boyut ve uzaklıklar tanımlaması veya maksimum boyutlu bölüm oluşturmak için belirtmemesi gerekebilir. disk mbr disk.partitioning formatı kullanılarak bölümlendirilir ve disk 4 ana bölüm içeriyor. veya 3 birincil bölüm ve bir genişletilmiş bölüm, herhangi bir hacim belirtilmediği için lütfen bir cilt seçin ve tekrar yazın  dıyor ne yapmalıyım?

              kullanici648390 kullanici648390 (1)
              6 yıl önce cevaplandı

              • çözüm buldunuz mu ? seydaaa 3 yıl önce

              2. çözümü denedim create partition primary yazdıktan sonra "hiçbir kullanılabilir boş kapsam bulunamadı belirtilen boyut ve uzaklikta bölüm oluşturmak için yeterli alan olmayabilir. farkli boyut ve uzaklik değerlerini belirtin veya olabilecek en büyük boyutta bölümü oluşturmak için ikisini de belirtmeyin. disk MBR diski bölümleme biçimi kullanilarak bölümlenmiş olabilir, bu yüzden diskte 4 birincil bölüm ( başka bölüm oluşturulmaz) veya 3 birincil bölüm ve bir genişletilmiş bölüm (yalnizca mantiksal sürücüler oluşturulabilir ) vardir " diye mesaj geliyor. Yardım lütfen.

              lazuzman lazuzman (1)
              5 yıl önce cevaplandı

              • çözüm buldunuz mu ? seydaaa 3 yıl önce

              Dostum Eğer Sorun Çıkartan Şey SD Kart İse O SD Kartı Bir Akıllı Telefona Takıp O Şekilde Biçimlendirmeyi Dene Bende de Aynı Sorun Vardı Ben Bu Şekilde Çözdüm

              osmancann osmancann (1)
              5 yıl önce cevaplandı

                merhaba. Ben windows 10 kullanıcısıyım komut dosyasındaki kodları doğru şekilde yazıyorum ancak 'select disk (disk no)' ile diski seçtikten sonra clean işleminde hata alıyorum, devam edemiyorum. Nasıl çözebilirim? Hata:

                'DISKPART> clean

                DiskPart has encountered an error: Veri hatası (döngüsel artıklık denetimi).
                See the System Event Log for more information.'

                furkanterzi furkanterzi (1)