Windows komut satırı (cmd) ekranında "DISKPART" komutu ile Harddisk veya USB Bellek nasıl formatlanır?

Windows üzerinde komut satırı (cmd) ile Harddisk veya USB belleğimi nasıl formatlayabilirim?

brsozl brsozl (1961)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Harddisk veya USB bellek gibi depolama cihazları çeşitli zararlı yazılımlar yüzünden hasar alabiliyor veyaharddiskin biçim yapısının farklı olmasından dolayı çeşitli hatalar alabiliyorsunuz. Harddiskinizi Windows işletim sistemi üzerinde komut satırı (cmd) ekranında "diskpart" komutunu kullanarak zararlı yazılımlardan temizleyebilir veya harddiskin gözükmemesi gibi çeşitli sorunları çözebilirsiniz. Harddisk veya USB bellek gibi depolama cihazlarınızı komut ekranı (cmd) kullanarak formatlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

    1. ​Başlat bölümünde arama kısmına cmd yazın.
    2. Çıkan bölümde cmd uygulamasına sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırın.
    3. Açılan komut penceresine "list disk" komutunu girerek sisteme bağlı olan diskleri listeleyin.
    4. Karşınıza aşağıdaki gibi bir liste çıkacaktır. Bu listede formatlamak istediğiniz diskin numarasına göre komut girmeniz gerekir. Formatlamak istediğiniz diski örneğin "disk 1" ise "select disk 1" yazarak seçiniz. "select disk x" buradaki x değeri formatlamak istediğiniz diskin numarasıdır.​​​​​​​​​​​​cmd diskpart list disk
    5. Daha sonra "select disk" ile seçtiğiniz diski "clean" komutu ile temizleyiniz.
    6. "clean" komutu ile seçilen disk temizlendikten sonra sırasıyla "create partition primary" ve "select partition 1" komutlarını kullanarak temizlenen bu diske yeni bir bölüm açın.
    7. "active" komutunu kullanarak oluşturduğunuz bu bölümleri etkinleştiriniz.
    8. Bölümlerini oluşturduğumuz bu diskin dosya sistemini belirlemek için "format fs=fat32" komutunu girerek diski biçimlendirin.
    9. Biçimlendirme işlemi bittikten sonra "assign" komutu ile diskinize harf atayabilirsiniz.
    10. "Exit" komutunu kullanarak cmd ekranından çıkış yaparak diskinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.
    brsozl brsozl (1961)
    8 yıl önce cevaplandı

      clean sırasında yanlış disk seçmişim peki nasıl geri alınır?

      onurkilinc onurkilinc (1)
      8 yıl önce cevaplandı

      • diske herhangi bi işlem yapmadım olduğu gibi duruyor onurkilinc 8 yıl önce