Windows sabit disk sorunu algıladı hata

Windows sabit disk sorunu algıladı hatası alıyorum sürekli ne yapmam gerek hd tuneyle tarattım sadece başta 2 kutu kırmızı çıktı

eray1965 eray1965 (11)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    CMD Komut İstemini yönetici olarak aç ve chkdsk c: /f /r komutuyla diski tara.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • http://i.hizliresim.com/3opDVr.jpg taratma sonucu bu eray1965 7 yıl önce
    • Bu tarama sonucu değil. Sana soruluyor, sistem yeniden başlatılırken tarama yapalımmı diye. Y dersen evet (yes) demiş olacaksın. Y yazarak enterle ve bilgisayarı yeniden başlat. Arama uzun sürecektir; belki birkaç saat.. Bazan ilerleme durmuş gibi uzun süre hareketsizlik olabilir. Bu gibi hallerde tarama durdu sanıpta PC'yi resetlememeli, beklemelisin. Sonunda mutlaka ilerleme olacak ve tarama bitecektir. Eğer tarama sonucunda hatalar düzeltilmezse durum ciddi demektir. Disk değişikliği bile gerekebilir. Ama tarama sonucu olumlu olursa hatalar düzelir ve problem ortadan kalkar. Kolay gelsin. temmuz 7 yıl önce
    • Komutu şöyle yaz veya buradan kopyala yapıştır: CHKDSK C: /F /R Aynen böyle.. Aralara dikkat edilmeli. temmuz 7 yıl önce
    • deneyeceğim teşekkürler eray1965 7 yıl önce
    • yaptım ama ekran kayboldu açılmıyo eray1965 7 yıl önce

    bilgisayar kapandı ve biosta başlatıyo bilgisayarı

    eray1965 eray1965 (11)
    7 yıl önce cevaplandı

    • BIOS'ta önce F9 ve enter, sonra F10 ve enter yap. Sonrada PC'yi yeniden başlat. temmuz 7 yıl önce
    • yeniden başlatma yapamıyorum ancak düğmeye basıp kapatıyorum eray1965 7 yıl önce
    • Tamam işte BIOS'ta f9 enter, f10 enter, Sonra kapat ve yeniden aç. temmuz 7 yıl önce
    • Klavyede f9 basacaksın sonra enter'ı tuşlayacaksın. Daha sonrada aynı şeyleri f10 için yapacaksİn. temmuz 7 yıl önce
    • Tekrar biosa atıyo işte başlarken eray1965 7 yıl önce
    • CHKDSK disk denetlemesi yapılmasında geçmi kalındı ne? BIOS sabit diski görmüyorsa.. Ona uzaktan bir müdahale olmaz, yapamayız. Sen çevrende tecrübeli birilerine gösterirsin artık. Üzüldüm.. Geçmiş olsun.. Bu arada ben sana yanlış bir yol göstermedim, sende herhalde yanlış birşey yapmamışsındır. Yapılan şey Microsoft'un windows standart sabit disk taraması ve denetlemesidir.. temmuz 7 yıl önce
    • Bilgisayar açıktı şimdi hiç yok herhangi bir çözüm diyecek biri yok mu eray1965 7 yıl önce
    • harddiski değiştirsem sorun çözülür mü eray1965 7 yıl önce
    • Sana tekrar söylüyor ve soruyorum, BIOS'ta F9 (BIOS default ayarıdır. F9' a bastığında sana sorar yes'mi no'mu diye. Normalde yes seçilidir ve entere basarak default ayarı kabul edersin.) ve F10 (F10 ise ayarları kaydet ve BIOS'tan çık demektir. Yani değişiklikleri kalıcı olarak kaydeder ve BIOS'tan çıkarak PC' yeniden başlatılır) tuşlarını uyguladınmı? Uygalıdığın haldemi açılmıyor PC? temmuz 7 yıl önce
    • F10'dada yes no sorulur. Yes yerine entere basılır. temmuz 7 yıl önce
    • biliyorum yaptım önce f9 a bastım evet dedim sonra f10 a bastım kaydedip yeniden başlattım bilgisayarı ama gene biosa attı işlemler bitince eray1965 7 yıl önce
    • BIOS'a bak, sabit disk görülüyormu orada. Eğer yoksa önce sabit diski PC'den çıkar ve yeniden tak, sonra tekrar kontrol et. Hala düzelmiyorsa yeni bir sabit disk gerekebilir. Elbette yeni sabit disk sıfırdan yeni kurulum demektir. Dilerim buna gerek kalmaz (Zaten CHKDSK taramaları normalde -tarama başarısız bile olsa- bu sonuçlara yol açmaz). Bu arada PC'nin veya sadece sabit diskin garanti süreci devam ediyorsa yetkili servislere başvurabilirsin. temmuz 7 yıl önce
    • Birde anakart üzerindeki BIOS pilini çıkararak bir iki dakika sonra yeniden takıp deneyebilirsin. Bunu yaparken güç beslemeyi tamamen kesmelisin (Fişide prizden çıkartırsın). temmuz 7 yıl önce
    • Bütün bunlardan sonra bir düzelme olmazsa PC'deki sabit disk çıkartılarak başka bir PC'de denenir. Eğer orada (farklı PC'de) sabit disk görülür ve çalışırsa, senin PC için farklı problem ihtimalleri düşünülür, başka çözümler aranır. Ama eğer başka PC'dede sabit disk çalışmazsa, yapacak birşey olmaz ve mecburen yani bir sabit disk ve yeni sıfırdan sistem kurulumu gererekir. temmuz 7 yıl önce
    • biosta sabit disk gözükmüyo çıkarıp takmıştım gene de yok eray1965 7 yıl önce
    • :( temmuz 7 yıl önce
    • yeni sabit disk alacağım önerin var mı çok pahalı olmayan bilgisayarcı da değişmesi gerekiyor demişti zaten eray1965 7 yıl önce
    • Ben geçenlerde Sandisk Ultra II 960GB 550MB-500MB/s Sata 3 SSD (SDSSDHII-960G-G25) aldım, süper birşey ( http://www.hepsiburada.com/sandisk-ultra-ii-960gb-550mb-500mb-s-sata-3-ssd-sdssdhii-960g-g25-p-BD801664 ).Eğer notebook ise PC, bunu şiddetle tacsiye ederim. Yok eğer masaüstü ise masaüstü için yine SSD araştırabilirsin.SSD'lerin fiyatları bir hayli düştü. İster masaüstü ister notebook, PC çok dandik birşey değilse SSD almanı tavsiye ederim. temmuz 7 yıl önce
    • uygun fiyat arıyorum ya bu çok fazla 100 lira civarında eray1965 7 yıl önce
    • Laptop galiba. Eğer istanbuldaysan ve buluşarak elden alma imkanın olabilecekse 980 Mb sata 3, sıfır (Asus yetkili servisi bir iki hafta önce problemlyle değiştirdi, kullanmadım.). Piyasa fiyatına bakarız, yarı fiyatına sana verebilirim. Tekrar ediyorum, İstanbuldaysan ve elden alabilirsen.. Tahmin ediyorum 150 lirayı geçmez. temmuz 7 yıl önce
    • Pardon, 980 Gb.. :) temmuz 7 yıl önce
    • malesef istanbulda değilim düşüncen için teşekkür ederim bu arada :) bana 320 gb 500 gb bile yeter bana dediğime bakma aslında arkadaşımın bilgisayarı o alacak yani :) eray1965 7 yıl önce
    • Arkadaşınla birlikte hepsiburada.com'a bakın. Orada fiyatlar bir hayli uygun. temmuz 7 yıl önce
    • http://urun.n11.com/hard-disk/western-digital-scorpio-blue-wd3200lpvx-320gb-25-8mb-laptop-hd-P115354928 http://urun.n11.com/hard-disk/wd-scorpio-blue-wd3200bevt-320gb-5400-rpm-8mb-cache-sata-2-25-P73276731 http://urun.n11.com/hard-disk/toshiba-mq01abf050-500gb-5400-25-dahili-hard-disk-P89743945 http://urun.n11.com/hard-disk/notebook-500-gb-sata3-5400rpm-8mb-western-digital-25-wd5000lpcx-P117053073 şu ürünleri buldum şimdilik n11 den eray1965 7 yıl önce
    • bu en son attığım wd 500 gb olan ürün nasıl sence onu almaya düşünüyoz eray1965 7 yıl önce
    • Normal. Zaten bunlar standart gibi. Fiyatıda uygun. Dahada iyisini düşünürseniz 7200 rpm düşünürsünüz. Daha hızlıdır (okuma ve yazma). Ama biraz daha fiyatlı olur. temmuz 7 yıl önce
    • fazlasına gerek yok ya zaten 1 2 seneye değişecek bilgisayar özelliğinde bana göre casper zaten fazla performans beklenmez :) eray1965 7 yıl önce
    • Tamam, bildiğiniz gibi yapasınız :) temmuz 7 yıl önce
    • teşekkürler her şey için hakkını helal et uğraştırdım seni de :) eray1965 7 yıl önce
    • :) temmuz 7 yıl önce