Windows XP üzerinde kurulu yazıcı Windows 7 bilgisayara nasıl paylaştırılır?

Yazıcımın bağlı olduğu pc Windows XP, ağ bilgisayarım Windows 7 fakat yazıcıyı  bir  türlü paylaştıramadım.

Windows XP üzerinde kurulu yazıcı Windows 7 bilgisayara nasıl paylaştırılır?

ilhanarslan25 ilhanarslan25 (1)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Windows XP  ile Windows 7 arasında yazıcı paylaşımı yaparken hangi aşamada hata yapıyorsunuz veya nerede takılıyorsunuz bunu açıkca yazmamışsınız ben aşama aşama anlatayım.

    Windows XP'den Windows 7'ye yazıcı paylaşımı için  şu adımları yapın:

    Windows XP üzerinde kurulu yazıyı Windows 7'ye nasıl paylaştırılır?

    Windows XP bilgisayarda yazıcı paylaşımını açın.

    1. Yazıcılar ve Fakslar bölümün girin. Paylaştırmak istediğinz yazıcıyı sağ tuşla tıklayın ve Paylaşım'ı seçin.
    2. Bu yazıcıyı paylaştır'ı seçin. Buradaki Paylaşım adını not edin. Lazım olacak. Örneğin HP
    3. Masaüstünde Bilgisayarım simgesini sağ tuşla tıklayın. Özelliklere girin. Bilgisayar adı sekmesini tıklayın. Tam bilgisayar adı ifadesinin karşısında yazanı not edin. Bu ifadenin sonunda nokta vardır onu dikkate almayın. Örneğin uzmanimNet
    4. Windows XP'de yazıcıyı paylaştırdınız. Şimdi Windows 7 bilgisayarın başına geçmelisiniz.

    Windows 7 bilgisayarda Windows XP üzerindeki paylaşımlı yazıyıca bağlanma:

    1. Denetim Masası\Ağ ve Internet bölümüne gidin.
    2. Ağ bilgisayarları ve aygıtları görüntüleyi tıklayın.
    3. Bu aşama sizde yoksa  aşama 5'ye geçin: Açılan sayfanın üst bölümünde Ağ bulma ve dosya paylaşımı kapatıldı. Ağ bilgisayarı ve aygıtlar görünemez. Değiştirmek için tıklayın yazıyorsa bu alanı tıklayın ve Ağ bulmayı ve dosya paylaşımını aç'ı seçin.
    4. Daha sonra Ağ bulma ve dosya paylaşımı ekranında, Evet, tüm ortak ağlar için ağ bulmayı ve dosya paylaşımını aç seçeneğini tıklayın.
    5. Bilgisayar bölümünde Windows XP bilgisayarın adını görüyor olmalısınız. göremiyorsanız Windows XP bilgisayarın ağa bağlı olduğundan emin olun.
    6. Windows XP bilgisayarı iki kere tıklayın.
    7. Paylaştırdığınız yazıcıyı görüyorsanız sağ tuşla tıklayın ve Bağlan'ı seçin.
    8. Eğer bir sorun olmazsa Windows 7, Windows XP üzerideki yazıyıcı otomatik bulacak ve yükleyecektir. Sorun olursa aşama sonraki aşamaya geçin.
    9. Windows 7'de Denetim Masası\Donanım ve Ses\Aygıtlar ve Yazıcılar bölümüne gidin.
    10. Ekranda üst bölümde bulunan Yazıcı Ekle butonunu tıklayın.
    11. Yerel yazıcı ekle'yi seçin.
    12. Yeni bağlantı noktası oluştur seçeneğini seçin.
    13. Local Port seçili olacaktır. İleriyi tıklayın.
    14. Bağlantı noktası adına Windows XP bilgisayarın adını ve paylaşım adını yazın. Örnegin şu şekilde olmalıdır \\uzmanimNet\HP burada uzmanimNet bilgisayar adı HP ise paylaşım adıdır. Bilgisayar adı ve paylaşım adını nasıl öğreneceğinizi yukarıda Windows XP adımında bahsetmiştim.
    15. Daha sonra Tamam'ı tıklayın ve ilerleyin.
    16. Yazıyı yükleme ekranında yazıcınız eğer listede varsa seçin.
    17. Yoksa Önce Windows Update.'i deneyin. Burada da gerekli sürücüler bulunmazsa  Yazıcının üreticisinin sitesinden indirin ve Diski var diyerek buradan yüklemeyi tamamlayın.
    murat murat (12492)
    9 yıl önce cevaplandı

      ÇOK TEŞEKKÜR ETTİM.

      SİZİ SIK KULLANILANLARA EKLEDİM.

      ARTIK HER SORUNUMDA TERCİHİMSİNİZ.

      HAYIRLI GÜNLER

      ilhanarslan25 ilhanarslan25 (1)