wpffontcache_v0400.exe nedir?

Görev yöneticisinde wpffontcache_v0400.exe adında bir dosya var. Aşırı cpu ve ram kullanıyor. wpffontcache_v0400.exe  nedir? wpffontcache_v0400.exe  virüs mü?

murat murat (12492)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

     wpffontcache_v0400.exe nedir?

     wpffontcache_v0400.exe Windows işletim sistemine ait bir dosyadır. Tam olarak Windows Presentation Foundation için gerekli bir dosyadır.

    Windows Presentation Foundation  .NET Framework 3.0'ın grafik altyapısını oluşturan XAML tabanlı sistemdir. .Net Framework pek çok oyun ve programın çalışması için gerekli bir yazılımdır.

    Microsoft Windows programlarında yüksek derecede görsel arayüz sağlar.

    Windows Presentation Foundation (WPF) Font Cache (Font önbelleği) hizmeti  WPF uygulamaları arasında font paylaşımını sağlar. WPF kullanan ilk uygulamayı başlattığınızda WPF Font Cache servisi eğer başlatılmamışsa başlatılır.

    Bir oyun, grafik özellikleri barındıran ve WPF kullanan bir uygulama çalıştırıyorsanız  wpffontcache_v0400.exe çalışmaya başlayacaktır.

     wpffontcache_v0400.exe bazen aşırı işlemci ve ram kullanıyor olabilir. Bu durum normaldir. Aşırı işlemci ve ram kullanımı süreklilik arz ediyorsa o zaman bir sorun var demektir. Virüs taraması yapılmalıdır.

     wpffontcache_v0400.exe aşırı işlemci kullanıyor ne yapmalıyım?

    Font önbelleğini temizleme

    wpffontcache_v0400.exe aşırı işlemci kulllanıyorsa font önbelleğini temizleyebilirsiniz.

    Windows 8, Windows 7, Windows Vista

    1. Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Yönetimsel Araçlar Hizmetler'e girin.
    2. Windows Presentation Foundation Font Cache 3.0.0.0 servisini bulun sağ tuşla tıklayın ve Durdur'u seçin.
    3.  C:\Documents and Settings\LocalService\Local Settings\Application Data\ klasörünü girin.
    4. Tüm WPFFontCache_v0400* dosyalarını silin.
    5. Servislere gidin ve Windows Presentation Foundation hizmetini yeniden başlatın.

    Windows Presentation Foundation Font Cache 3.0.0.0 Hizmeti Nedir:

    Sık kullanılan yazı tipi verilerini önbelleğe kaydederek Windows Presentation Foundation (WPF) uygulamalarının performansını en iyi duruma getirir. WPF uygulamaları, henüz çalışmıyorsa bu hizmeti başlatır. Bu hizmet devre dışı bırakılabilir, ancak bu WPF uygulamalarının performansının düşmesine neden olur.

    murat murat (12492)