YAC (Yet Another Cleaner) Güvenilir mi?

YAC (Yet Another Cleaner) programını bilgisayarıma kurduktan sonra nod32 çok sayıda virüs uyarısında bulundu ve halen engellemeye devam ediyor. YAC programını çalıştırdığımda nod32 tarafından "isafe.soft365.com... URL engellendi."  şeklinde uyarılara devam ediyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

yunusemre2344 yunusemre2344 (54)
10 yıl önce sordu

    Toplam 7 Cevap

    YAC (Yet Another Cleaner) güvenli mi? ben de pek çok forumda bunun tartışıldığını duydum. Bir güvenlik yazılımı hakkında bu tür tartışmaların olduğunu görmek bile tedirgin edici. Bazı forumlarda YAC (Yet Another Cleaner) programının kendisinin dahi virüs olduğu idda edilmiş.

    Hakan'ın dediği gibi bende az önce YAC sitesine girdim ve şöyle bir inceledim. Şirket adresini var bunu buldum. Brezilya'da görünüyor.

    Kullanıcıların şüphe etmesindeki sebeplerden birisi sisteme fazlaca müdahale etmesi .

    Ayrıca pek çok sitede YAC (Yet Another Cleaner)  programının sistemle ilgili sürekli bilgiler topladığı, aktiviteleri kayıt altına aldığı ve bunları reklam amaçlı kullandığı yönünde yazılar var.

     YAC (Yet Another Cleaner)  Hong Kong, Brazil, Mexico ve bir kaç ülkeye daha bağlantı sağlıyor ve veri transfer ediyor. Bu da şüpheli bir durum.

    Sonuç: Ben açıkcası YAC (Yet Another Cleaner)  yazılımını güvenli bulmadım. Bir güvenlik yazılımının adının spam, pazarlama, veri hırsızlığı ile anılması bu yazılımı güvenilmez kılıyor.

    YAC kaldırmak istediğinizde Yüklü programlarda göremeyeceksiniz.

    YAC Yet Another Cleaner nasıl kaldırılır? linkinden nasıl kaldırıldığını öğrenebilirsiniz.

    Güncelleme:

    Mart 2015 tarihinde YAC adlı programın antivirüs veritabanı olarak Malwarebytes anti-malware bilgilerini çaldığı ortaya çıktı.

    Yani YAC illegal yollar ile Malwarebytes anti-malware veritabanını kendi programının içine gömüyor.  Teknoloji sertifikasyon şirketi OPSWAT  tarafından bu durum belgelenmiş ve YAC'a ait serfitikalar iptal edildi.

    YAC programı kesinlikle güvenilir bir program değildir. Bilgisayarınızdan kesinlikle kaldırmalısınız.

    cemkara cemkara (4215)
    10 yıl önce cevaplandı

      YAC (Yet Another Cleaner) hakkında pek çok yorum var. Bir  virüs temizleme ve sistem bakım aracı olmasına rağmen pek çok şüpheli yorum var.

      Kısa bir süre önce bilgisayarıma yüklemiş ve biraz incelemiştim. Güvenilir bir yazılım gibi görünüyor.  Herhangi zararlı bir aktivitesini görmedim.

      Fakat yine de Malwarebytes anti-malware gibi daha güvenilir uygulamalar varken YAC pek gerekli değil.

      YAC geliştiren yazılım şirketi Brezilya kökenli. Fakat Çindeki sunuculara bağlanıyor sürekli.  Bu beni biraz şüphelendirdi. Kurumsal olmayan bir web sitesi var ayrıca. Ne bir adres ve bir telefon numarası göremedim.

      hakan hakan (15424)
      10 yıl önce cevaplandı

      • Çok teşekkürler... Hemen sistemden kaldırdım. İyi ki kaldırmışım. "malwerebytes" programının kurulumunu engelliyormuş. YAC kurulu ancak devre dışıyken bile defalarca kurulumuna izin vermedi... Bu da güvenmemek için bir başka neden... yunusemre2344 10 yıl önce

      ESET E DE SÖYLEDİM İSTENMEYEN TÜRDEN OLABİLECEK İÇERİK DİYOR MALWAREBYTESE EKLETİCEM YAKINDA

      cristianoronaldo cristianoronaldo (171)
      9 yıl önce cevaplandı

        Ben YAC(Yet Another Cleaner) Kullandım ve pek de memnun kaldım.Bilgisayarım uzmanim.net'e çok yavaş giriyordu ancak şimdi anında giriyor.Anti-Malware,Çöp Dosyaları Temizleme,Engelleme ve hatta Hızlandırma bile var.

        Açıkça kullandım ve beğendim...

        byhacker byhacker (57)
        9 yıl önce cevaplandı

          İnternette gezinirken açılan pop-up reklamlardan bilgisayarıma kendi kendine bu programı indirmekte, dolayısı ile ben bu programı açıpta hiç kurmadım, pop-up lar ile gelen reklamlardan ve programlardan uzak durmak gerekir, eğer benzer bir program kullanmak istiyorsan güvenli olan CCleaner programını öneririm.

          osakawa osakawa (16)
          9 yıl önce cevaplandı

            Kesinlikle Yet Another Cleaner yükleme. O programın kendisi çok kötü bir malwaredir ve sizin bilgisayarınızı çok kötü duruma getirebilir. Ayrıca bilgilerinizi çalarak kimlik hırsızlığı yapar. Her programa güvenmeyin. Gayet beğenilen bir program olmasına rağmen kimlik hırsızlığı yaptığı için bilinçli olan herkes ondan uzak durmaya çalışıyor. Asla pop-up lar ile gelen reklamlara güvenmeyin. Chrome kullanıyosan uzantılar olarak Adguard ve Avast Online Security yüklemeni öneririm. Malwarebytes kullan ve vazgeçme. Benim bilgisayarımı tamir etti. Ve size bir tavsiyem: ESET kullanmayın. Bitdefender ya da avast! Premier kullanın. Kaspersky sakın kullanmayın onun kendisi trojan. CCleaner mutlaka yükle bilgisayarın hızlanır.

            altcizgimc altcizgimc (1)
            8 yıl önce cevaplandı

            • Beyler bu arada Yet Another Cleaner hala yapıyor mu bilmiyorum ama Malwarebytes şirketinden bu trojan, virüs ve bunun gibi şeylerin adını çalıp kendi uygulamalarına koymuşlar. mesela bir message box yaptılar ve bu, antimalware'ler tarafından bulunur ama her program bu tehditlere kendileri isim yaratırlar. Yani bir trojanı anti-malware'ler farklı isimlerle nitelendirir. YAC, bu isimleri Malwarebytes şirketinden çaldı. Yaptıkları çakma trojanın adına "Spywera.Theivingbastards" ismini koydular. Sonra YAC'a bir güncelleme geldi. Yüklediler ve YAC'ın bu çakma trojanı "Spywera.theivingbastards" olarak nitelendirdiğini gördüler. Ama normalde bu şey Malwarebytes şirketi tarafından yanlış yazılmıştır. Normalde bunun "Spyware.thievingbastards" yada HERHANGİ farklı bir şey olması gerekirdi. Yani Malwarebytes şirketi. YAC'ın yapımcısı olan Elex do Brasil Participações Ltda Technology Inc. şirketini fakeleyerek kopya yaptığını buldu. MALWAREBYTES ŞİRKETİNE HELAL OLSUN! altcizgimc 8 yıl önce

            Arkadaşlar benim düşüncem YAC (Yet Another Cleaner) internetten virüs indirip kendi iyi bir antivirüs gibi gösterneye çalışıyor. Yoksa ESET neden virüs bulsun.

            anıl anıl (1)