Yetenek sizsiniz virüsü nasıl temizlenir?

Facebook Yetenek Sizsiniz Virüsü nasıl temizlenir?

Facebook'ta çokça karşılaşılan Yetenek sizsiniz virüsü nasıl temizlenir?

Facebook Yetenek Sizsiniz Virüsü, herhangi bir arkadaşınızın paylaşımı ve sizin bu linki tıklanızı ile bulaşıyor. Virüs "Yetenek Sizsiniz Türkiye'ye katıldım" başlığı ile paylaşımlar yapıyor. Facebook kullanıcılarına "Yetenek Sizsiniz'e katıldım" diye bir mesaj geldikten sonra linke tıklayan Facebook kullanıcıları virüsten etkileniyor.

Yetenek Sizsiniz Virüsü, sizin haberiniz yokken Facebook hesabınızdan paylaşımlar yapar.   Arkadaşlarınızın duvarlarına sizin adınızla link içeren videolar, resimler, yazılar paylaşır.

Aşağıdaki çözümde Facebook Yetenek Sizsiniz Virüsü nasıl temizlenir, facebook Yetenek Sizsiniz Virüsünden nasıl kurtulursunuz buna dair çözüm sunulmuştur.

cemkara cemkara (4215)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Facebook Yetenek sizsiniz virüsü nedir?

    Facebook virüsleri aslında Facebook altında çalışan uygulamalardır.

    Facebook hesabınızda gezinirken arkadaşlarınızın paylaştıkları bazı zararlı kod içeren linkleri tıkladığınızda,  farkında olmadan Facebook altında çalışan uygulamalara sizin adınıza paylaşımda bulunmaları için yetkiler verirsiniz. Bu uygulamalardan kötü niyetli olanlar sizin adınıza paylaşımlarda bulunur.

    Örneğin "Facebook profilinize kim baktı?", "Sizi engelleyenleri görün", "Yetenek sizsiniz'e katılın" gibi çarpıcı başlıklar halinde paylaşılan pek çok link zararlı kodlar barındırır ve sizden farkında olmadan yetki alarak paylaşımlarda bulunurlar.

    Zararlı facebook uygulamaları sizden pek çok işlem için izin alırlar ve siz dikkat etmeden bunu kabul edersiniz.

    Facebook uygulama izin ekranı

    Yukarıdaki resimde Facebok uygulaması, Temel bilgilerin yanı sıra duvarıma yazma iznini de alıyor. Bunun anlamı sizin bilginiz dışında sizin adınıza paylaşım yapabilir demek. Bu sebepten bu tür uygulamaları yüklememeniz iyi olur.

    Facebook Yetenek sizsiniz virüsü nasıl temizlenir?

    Facebook Virüsünü temizlemek için önce internet tarayıcınızı resetleyin. Chrome, Firefox, Internet Explorer hangisini kullanıyorsanız onu yapın

    Chrome nasıl resetlenir? Varsayılan ayarlar nasıl geri yüklenir?

    Firefox nasıl resetlenir? Varsayılan ayarlar nasıl geri yüklenir?

    Internet Explorer nasıl resetlenir? Varsayılan ayarlar nasıl geri yüklenir?

    Kayıt Defterinden Facebook Yetenek Sizsiniz Virüsünü Temizleme

    1. Başlatı tıklayın veya Windows + R tuşlarına basın.
    2. Çalıştır ekranına regedit yazın ve enter tuşuna basın.
    3. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Google\Chrome yolunu izleyin.
    4. Sağ tarafta asdadsfclbonhleeank gibi bir değer göreceksiniz. Sağ tuşla tıklayın ve silin.
    5. Tarayıcınızı kapatın ve açın.
    6. Firefox kullanıyorsanız aynı işlemi Firefox yolunu izleyerek yapın.

    Facebook Yetenek Sizsiniz Virüsünü Adwcleaner ile temizleme

    Bilgisayarınızı ADW Cleaner ile taratın.
    AdwCleaner kullanarak bilgisayarınızdan facebook virüsü kaldırma

    1. ADWCLEANER indir linkini tıklayarak ADWCLEANER yazılımını indirin.
    2. Tarama işlemine başlamadan önce  Internet Explore, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarını kapatın ve diğer tüm açık programları kapatın.
    3. İndirdiğiniz ADWCLEANER programını çalıştırın. Scan butonuna tıklayın.
      facebook virüsü kaldır - adw Cleaner
      ADW Cleaner  facebook Yetenek sizsiniz virüsü gibi istenmeyen eklentisi ve diğer zararlıları taramaya başlayacaktır.
    4. Tarama işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bulunan zararlılar listelenecek, bu zararlıları silmek için Clean butonunu tıklayın
      facebook virüsü kaldırma - temizleme ekranı
      ADW Cleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    Facebook virüslerini temizlerken ilk yapmanız gereken şey parolanızı değiştirmektir.

    1. Facebook hesabınıza giriş yapın.
      Facebook hesap ayarları
    2. Genel Hesap Ayarlarında > Şifre'nin karşısındaki Düzenle linkine tıklayın
      Facebook şifre değiştirme
    3. Önce mevcut parolanızı sonra yeni parolanızı girin.
      Facebook virüsleri - şifre değiştir
    4. Değişiklikleri kaydet tıklayın.

    Facebook parolanızı değiştirdikten sonra durumunuzu güncelleyerek arkadaşlarınızı sizden gelen linkleri, paylaşımları tıklamamaları konusunda uyarın.

    Sonraki aşamada zararlı uygulamayı bulma ve silme işlemi olacak.

    Zararlı Facebook uygulamalarını silme

    1. Facebook hesap ayarlarına girin.
      Facebook gizlilik ayarları
    2. Facebook hesabınızın sol menüsündeki Uygulamaları tıklayın.
      Facebook uygulamalar
    3. Burada yüklü facebook uygulamalarını göreceksiniz.
      Facebook uygulama listesi
    4. Ne olduğunu bilmediğiniz tüm uygulamaları kaldırın.
    5. Kaldırma işlemini uygulamanın adının yanındaki  küçük x işareti ile yapabilirsiniz.
      ..... Uygulamasını kaldır ekranı gelecektir. Bu ekranın en alt bölümünde "Facebook'taki tüm ... hareketlerini sil" işaretleyin.
      Facebook uygulama kaldırma- virüs temizleme
      Daha sonra Kaldır butonuna tıklayın.
    6. Emin değilseniz tüm uygulamaları kaldırabilirsiniz.

     Facebook virüslerinden nasıl korunurum?

     Facebook Yetenek Sizsiniz Virüsü gibi virüsler arkadaşlarınızın paylaştıkları paylaşımları tıkladığınızda örneğin bir video linkini tıkladığınızda, eğer bu doğrudan bir video ise oynatmaya başlar fakat bir uygulama ise sizden "İzin isteği" adı altında uygulamayı yüklemek için izin ister.

    Güvenilir veya bilmediğiniz bir uygulamaya asla "Duvarıma yazma" izni vermeyin. Bu izinler Facebook uygulamasının "İzin isteği" bölümünde görününür.  eğer sizden "Duvarıma yazma" isteği istiyorsa, çok ihtiyacınız olmayan bir uygulama veya ne olduğunu bilmediğiniz bir uygulama  ise "İzin Verme" butonunu tıklamalısınız.

    Böylelikle facebook uygulaması sizden izin alamadığı için sizin adınıza izinsiz paylaşmlarda bulunamaz, bilginiz dahilinde olmayan paylaşımlar facebook hesabınızdan yapılamaz.

    Son olarak da bilgisayarınızı virüs, malware gibi zararlı yazılımlara karşı tararsanız, bilgisayarınızın hem performansını arttırır hem de varsa virüs, malware  gibi diğer zararlı yazılımları da bilgisayarınızdan temizlemiş olursunuz.

    1. Varsa mevcut antivirüs yazılımınızı kapatın.
    2. Dr. Web CureIt yazılımı ile bilgisayarınızı virüslere karşı tarayın.
      (Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır?)
    3. Norton Power Eraser ile tam sistem tarası yapın
      Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır? linkinden hem Norton Power Eraser yazılımını indirebilir hem de nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz.

    4. Malware taraması ile bilgisayarı zararlı yazılımlardan arındırın.

      MalwareBytes nedir? MalwareBytes nasıl kullanılır? linkinden Malware Bytes indirin ve kurun.  Linkte ayrıca malwarebytes nasıl kullanılır anlatılmıştır.

    cemkara cemkara (4215)