ZenMate nedir, nasıl kullanılır?

ZenMate Nedir?

ZenMate nasıl yüklenir?

ZenMate Nasıl çalışır?

ZenMate Güvenli mi?

ZenMate ücretsiz mi?

Toplam 3 Cevap


Yasaklı sitelere girmek için bir kaç yöntem vardır. Bunlardan en çok kullanılanı DNS değiştirmek veya bir yazılım kullanmakdır.

DNS değiştirerek yasaklı sitelere nasıl girerim?

Eğer DNS sunucu nedir ve DNS sunucu nasıl değiştirilir bilmiyorsanız aşağıdaki linklerden adım adım resimli olarak bilgi alabilirsiniz ve nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

En iyi ücretsiz DNS sunucular hangileridir? Buradan kendinize bir DNS seçin (Google ve Yandex önerilir)

Android cep telefonlarda ve Android Tabletlerde DNS nasıl değiştirilir? ( Eğer Android yüklü bir telefon kullanıyorsanız, örneğin Samsung Galaxy serisi gibi, buradan nasıl DNS değiştirilir öğrenebiliriniz)

iPad DNS değiştirme (iPad tablet kullanıyorsanız, IOS cihazlarda DNS nasıl değiştirilir buradan öğrenebilirsiniz)

iPhone DNS değiştirme  (iPhone tablet kullanıyorsanız, IOS cihazlarda DNS nasıl değiştirilir buradan öğrenebilirsiniz)

Windows 7'de DNS nasıl değiştirilir?  (Bilgisayarınızda Windows 7 kullanıyorsanız DNS değiştirmeyi resimki olarak buradan öğrenebilirsiniz)

Windows 8'de DNS nasıl değiştirilir? (Bilgisayarınızda Windows 8 kullanıyorsanız DNS değiştirmeyi resimki olarak buradan öğrenebilirsiniz)

Program kullanarak yasaklı sitelere nasıl girerim?

ZenMate Nedir? 

ZenMate, web sitelerine güvenli ve anonim şekilde (kimliğiniz gizlenmiş) şekilde kolayca erişmenizi sağlayan bir yazılımdır. VPN ve Proxy ikilisi üzerine kurulmuştur. ZenMate internet tarayıcınıza eklenti olarak kurulur. Bir web sitesine erişmek istediğinizde erişmek istediğiniz web sitesi ZenMate sunucularına iletilir. Bu  ZenMate sunucuları erişmek istediğiniz sitedeki verileri size servis eder. Bilgisayarınız ve ZenMate sunucuları arasındaki tüm internet trafiği şifrelenmiş durumdadır. Örneğin ZenMate kurduktan sonra uzmanim.net'e erişmek istediğinizde, internet tarayıcınızın adres satırına uzmanim.net  yazıp enter tuşun bastıktan sonra, bu isteğiniz ZenMate sunucularıne iletilir. ZenMate sunucuları, uzmanim.net sunucularına bağlanır ve web sayfaları sunucudan istenir ve sizin bilgisayarınıza iletilir.  Bu işlem sırasında sizin uzmanim.net'e bağlandığınız servis sağlayıcınız veya başkaları tarafından bilinmez. Bu işlem şifreli bir şekilde yapılır, IP adresiniz ve diğer kişisel bilgileriniz gizli kalır.

Özellikle Turk Telekom ve benzeri servis sağlayıcılar sizinle ilgili bilgileri saklayamaz ve takip edemez. ZenMate  çeşitli kaynaklarca yasaklanan sitelere giriş yapabilmenizi sağlar.

ZenMate nasıl yüklenir? 

Şuan itibari ile ZenMate sadece Google Chrome ile birlikte çalışıyor. Fakat farklı tarayıcılar ve platformlar için (Android, IOS) gibi ZenMate sürümü hazırlanıyor.

 1. Bilgisayarınıza Google Chrome indirin ve kurun. Google Chrome buradan indirebilirsiniz.  Zaten Google Chrome kullanıyorsanız sonraki aşamaya geçin.
 2. ZenMate eklentisini buradan indirin ve ekleyin.
 3. Açılan pencerede Ekle butonuna tıklayın.
 4. ZenMate kurulumu gerçekleşecektir. Kurulum bittikten sonra karşınıza bir pencere gelecek.
 5. Security is just  one click away yazan ekranda Enter your eMail address yazan bölüme email adresinizi yazın ve Get Secured Now butonuna tıklayın.
 6. Great! Yazan ekranda sizin için bir parola oluşturulmuştur. Dilerseniz parolayı değiştirebilirsiniz veya değiştirmeden Got It! butonuna basabilirsiniz. Bu parola şifreleme işlemlerinde kullanılacaktır. Aklınızda tutmanız gerekmiyor.
 7. ZenMate kullanıma hazırdır.

 

ZenMate Nasıl çalışır?

ZenMate vekil sunucu mantığı ile çalışır. Siz bir web sitesine girmek istediğinizde tarayıcınızın adres satırına girmek istediğiniz sitenin adresini yazarsınız. ZenMate bu isteği alır erişmek istediğiniz web sitesine erişir. Web sitesinden gelen bilgiyi size ulaştırır. Bu işlemde tüm veriler şifrelenir.

ZenMate kurulduğunda Chrome içerisinde sağ üst köşeye ZenMate yeşil kalkan simgesi gelir.
ZenMate

Yukarıdaki ZenMate görüntüsü durumu özetlemektedir. Türk bayrağı ile gösterilen sizin bilgisayarınız orta bölümde bulunan ZenMate sunucusudur.  uzmanim.net simgesi ile gösterilen de uzmanim.net sunucusudur.

Bilgisayarınız ve uzmanim.net sunucusu arasındaki tüm bilgiler şifrelenir, servis sağlayıcılar, hükümetler sizinle ilgili bilgileri bu sayede saklayamaz takip edemezler.

Dilerseniz ZenMate'in farklı ülkelerdeki sunucularına bağlanabilirsiniz. Bazen sunuculardaki aşırı yoğunluk yavaşlamaya sebep olabilir.  Bu durumda farklı bir ZenMate sunucusu kullanmak çözüm sağlayacaktır.

Farklı bir ZenMate sunucusuna nasıl bağlanırım?

 1. Chrome içerisindeki ZenMate simgesine tıklayın.
 2. Change Location Seçin
 3. Bir ülke seçin ve Choose tıklatın.
  ZenMate farklı sunucu üzerinden bağlanma

ZenMate'i nasıl kapatırım?

 1. Chrome içerisindeki ZenMate simgesine tıklayın.
 2. On yazan butonu tıklayın ve Off konumuma getirin. ZenMate simgesi yeşilden griye dönüşecektir.
 3. Bu işlemden sonra ZenMate korumasından çıktığınızı unutmayın.

ZenMate güvenli mi?

ZenMate güvenli bir eklentidir. ZenMate ile ilgili detaylı bilgileri kendi resmi sitedinden öğrenebilirsiniz. ZenMate resmi sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ZenMate ücretsiz mi?

ZenMate ücretsizdir ve ücretsiz kalacaktır. ZenMate resmi sitesindeki söylem bu şekilde.

ZenMate  hangi platformlarda çalışır?

ZenMate şuan için sadece Google Chrome üzerinde çalışmaktadır. Android ve IOS yani mobil platfomlar için gerekşi çalışmalar yapılıyor ve bir süre sonra bu platformlar için eklenti hizmete sunulacak.

Mac OS XLinuxWindows ve FreeBSD masaüstü platformları desteklenmektedir.

ZenMate'in faydaları nelerdir?

 • Anonim olarak web sitelerinde gezinme, kimliğinizin gizlenmesi
 • Yasaklı sitelere giriş imkanı
 • IP adresinizin gizlenmesi
 • Web siteleri ve bilgisayarınız arasında şifreli iletişim.

ZenMate ile DNS yasaklamasını aşabilir miyim?

Evet, tüm girdiğiniz web sitesi istekleri sorguları ZenMate ağına iletilir ve bu ağ üzerinden çözümlenir. Yani sizin bilgisayarınıza atanan servis sağlayıcı DNS sunucuları devredışı kalır. Bu sebepten DNS üzerinden yapılan yasaklamalarda ZenMate ile  aşılabilir.

 

 

Reklam

Çok yararlı bir yazı olmuş çok teşekkürler. Peki hotspot shield programı nasıldır zenmate kadar güvenilir ve güzelmi dir?

 • Hotspot Shield de güvenilirdir. ZenMate alternatif bir uygulama gibi düşünülebilir. ZenMate şuan sadece Chrome'da çalışıyor. Hotspot Shield daha kapsamlı bir uygulama. Hotspot Shield kullanıyordum bazen sunucu hatası veriyor. ZenMate'i bir kaç gündür kullanıyorum. Şuan sorunsuz çalışıyor. murat 1 yıl önce

ZenMate eklentisi, Google Chrome ve diğer Chromium bazlı web tarayıcılarınızda kullanabileceğiniz proxy uygulamalarından bir tanesi ve diğer pek çok proxy programının aksine hem hafif bir yapıya sahip hem de kullanıcıları detaylar ile yormayan bir şekilde ayarlanabiliyor. Eklenti sayesinde pek çok internet sınırlamasını aşabilir, aynı zamanda internet bağlantınızı önemli işler için kullanıyorsanız kişisel gizliliğinizi de koruyabilirsiniz.

Google Chrome'da diğer eklentilerin yer aldığı kısıma yerleşen ZenMate'in çalışıp çalışmadığını buradaki renginden anlayabiliyorsunuz ve dilerseniz proxy'sini kullandığınız ülkeleri çok hızlı bir şekilde değiştirebiliyorsunuz. Proxy'de ülke değiştirme işlemlerinin yapılmasındaki temel ihtiyaç, farklı ülkelerde web sitelerine yönelik farklı koşulların belirlenmiş olması ve ülke kısıtlaması olan web sitelerine daha kolay bir şekilde giriş yapabilmek olarak karşımıza çıkıyor.

Tabii ki internete farklı bir ülke üzerinden girmenin hızınıza yönelik bazı etkileri de mevcut. Maalesef hız konusunda yüksek hassasiyete sahip olan kullanıcılar bir miktar yaşanan gecikmeyi farkedeceklerdir ancak standart kullanıcıların web siteleri gezintileri esnasında herhangi bir yavaşlığı farketmeyeceklerine inanıyorum.

Kullanılabilecek proxy uygulamaları arasına iyi bir alternatif olarak giren ve herhangi bir program kurulumu gerektirmeyen ZenMate Chrome eklentisi sayesinde hem hassas dökümanlarınızı, belgelerinizi ve kişisel gizliliğinizi kolayca koruyabilir, hem de bazı ülkelere kısıtlı olan içerikleri görüntüleyebilirsiniz.

NOT:ALINTIDIR

Bence Zenmate kullanmaya hiç gerek yok google'ye free proxy sites yazarak girebilirsiniz 

örn:https://www.filterbypass.me/

sponsorlar: technotoday.com.tr