.zepto Uzantılı Virüs Hakında

geçen bilgisayara gelen bir maili açtıktan sonra bilgisayara virüs bulaştı bu virüs .pdf ve .doc uzantılı dosyaları .zepto uzantılı bir dosyaya dönüştürdü çözüm hakkında fikri olan var mı

https://store.donanimhaber.com/46/e9/21/46e9214fb033da47f59013178a87b8e0.JPG

Anonim Anonim (156)
7 yıl önce sordu

  • fidye virüsüne benziyor @alattin hocam bununla ilgilenir hakan 7 yıl önce
  • sağol @hakan cevabım aşağıda alattin 7 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Farklı isimli ama bu linkteki çözümleri uygulamak, .zepto içinde işe yarayabilir (tıkla)

Bir dene istersen. Nasıl olsa denemek bedava :)

Not: .crypt uzantı ismi yerine .zepto kullanılarak..

temmuz temmuz (12505)
7 yıl önce cevaplandı

  • Olmuyor :( burakordu 7 yıl önce
  • Öyleyse çare yok, @alattin'in çözümü beklenecek. Nerelerdesin @alattin usta? Yetiş! :) temmuz 7 yıl önce
  • yetiştim :) lakin durum pek iç açıcı değil. Cevabın aşağıda. alattin 7 yıl önce
  • Kötüymüş.. :( temmuz 7 yıl önce

.zepto uzantısı  Locky fidye virüsünün yeni bir varyantı.

.zepto uzantılı dosyaların şifrelerinin çözülmesi şuan için mümkün değil. Virüs dosyaları AES CBC 256 bit şifreleme algoritması ile şifreliyor ve dosyaları çözmek için gerekli anahtarı kendi sunucusunda saklıyor. Bu sebepten dosyaların çözülmesi şuan için imkansız.

Sadece eğer yönetici olarak bilgisayarı kullanıyoranız, virüs gölge kopyaları silemez ve o zaman dosyaları geri almak mümkün olur. ShadowExplorer nedir, nasıl kullanılır? linkinde anlattığım program ile gölge kopyalar duruyor mu kontrol edebilirsiniz.

Zepto virüsü ile detaylı çözümümü burada bulabilirsiniz: .zepto virüsü nedir? .zepto uzantılı dosyaların şifresi nasıl çözülür?

alattin alattin (17014)