Chrome reklam virüsü nedir? Chrome reklam virüsü nasıl temizlenir?

Google Chrome Reklam Virüsü nasıl temizlenir? Google Chrome'da hangi web sitesinde olursam olayım sürekli reklamlar çıkıyor ve bu reklamları reklam engelleyici programlar ile durduramıyorum. Bu reklamlar çoğu zaman açık saçık ve pornografik olabiliyor ve fazlaca rahatsızlık veriyor. Veya bilgisayarınızın performansını arttırın gibi reklamlar olabiliyor.

Pop-up pencereleri engelleyen programları denedim fakat çözüm bulamadım. Antivirüs programları da Chrome'daki reklamları engellemeye yeterli olmuyor. Bilgisayarıma virüs taraması da yaptım fakat virüs bulamadı. Google reklam virüsünü nasıl temizlerim? Google Chrome 'da çıkan reklamları nasıl engellerim?

hakan hakan (15394)
10 yıl önce sordu

    Toplam 11 Cevap

    önemli

    Eğer karşılaştığınız reklamlar tablet, cep telefonu ve bilgisayarda da karşınıza çıkıyorsa o zaman eski tür ve güvenlik açığı olan bir ADSL modem kullanıyorsunuz demektir.

    Modeminizde güvenlik açığı varm mı yok mu buradan kontrol edebilirsiniz:
    Misfortune Cookie güvenlik açığı nedir?

    Reklamlar ile sadece bilgisayarda karşılaşıyorsanız aşağıdaki işlemleri yapın.

    Chrome reklam virüsü nedir?

    Aslında Google Chrome üzerinde sizi rahatsız eden bu reklamları teknik olarak virüs olarak adlandırmak doğru değildir. Virüslerin başka bilgisayarlara bulaşmak ve işletim sistemini kullanılmaz hale getirmek, parolalarınızı çalmak gibi amaçları olabilir.

    Bu sebepten bu reklamlar virüs değildir. Fakat virüsler gibi performans sorunlarına yol açabilir. Yani virüslerde olduğu gibi bilgisayarınız yavaş çalışabilir ve hatalar almaya başlayabilirsiniz. Virüs gibi bu yazılımlarda bilgisayarlarda istenmeyen yazılımlar grubuna girer ve Potansiyel istenmeyen yazılım olarak adlandırılırlar.

    Aynı zamanda güvenilir kaynaklardan gelmeyen bu reklam yazılımları virüsler gibi güvenlik açıklarına sebebiyet verebilir. Kötü niyetli bilgisayar korsanlarının bilgisayarınıza uzaktan erişmesine ve siber suçlarda kullanılmasına sebep olabilir.

    Siz hiç farkında olmadan bir siber suça katılmış olursunuz. Bu sebepten bilgisayarınızda güncel bir antivirüs bulundurmanız, güncellemelerini sık sık yapmanız ve belli aralıklarla örneğin haftada bir bilgisayarınızı virüslere karşı taramanızı tavsiye ederim.

    Chrome Reklam Virüsü nasıl temizlenir?

    Google Chrome'da her sitede çıkan reklamları kaldırmak için öncelikle bilgisayarınızda bulunan istenmeyen yazılımı tespit etmelisiniz.

    Son dönemde istenmeyen reklam yazılımlarında oldukça fazla bir artış söz konusu. Pop-up pencereler ile kullanıcıya Chrome, Firefox, Internet Explorer gibi tarayıcılar ile internette gezinirken reklamlar göstererek yaratıcılarına para kazandırmak reklam virüslerinin ana amacı.  Ayrıca bu tür istenmeyen reklam yazılımları, reklam virüsleri bilgisayarlar için ciddi güvenlik tehdidi oluşturmakta.

    REKLAM VİRÜSÜ TEMİZLEME

    Adım 1:  Reklam Virüsü  ile ilişkili yazılımın kaldırılması

    Reklam Virüsü Temizleme işleminde ilk aşama yüklü olan reklam yazılımının tespit edilmesidir. Bu yazılım bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterir. Aşağıda en çok karşılaşılan yazılımların adlarını bulacaksınız. Bunlardan biri veya daha fazlası bilgisayarınızda yüklü ise bunları teker teker kaldırmanız gerekecektir.

    • Programlar ve Özellikler'i açmak için Başlat düğmesini, Denetim Masası'nı, Programlar'ı ve ardından Programlar ve Özellikler'i tıklatın.

    • Yüklü programlar arasında Google Chrome'da reklamlar çıkmasına sebep olan  programlar şunlardan biri olabilir:
      Spigot Toolbar - Spigot Inc, widgi-toolbar, Relopix
      LyricsSay-1LyricXeekerPlus-HD 1.3BetterSurfLyricsGetPassShowLyricsBuddy-1AlLyricsElectroLyrics-1a2zLyrics-1,Feven 1.8WebsteroidsScorpionSaverHD-Plus 3.5, RelopiX, Yontoo, LyricXeeker, Plus-HD 1.3, LyricsGet, BetterSurf, Downloadkepper, SurfEnchance, Feven 1.7, LyricsWoofer, LyricsFan, SimpleLyrics,
       HD-PlusBrowse2SaveWebCake 3.00DownloadTerms 1.0LyricsBuddy-1TidyNetwork.com,ElectroLyrics-1a2zLyrics-1SimpleLyrics

    • Sizin bilgisayarınızda bunlardan birisi varsa kaldırın. Sizin bilgisayarınızdaki reklamlar çıkartan yazılım farklı ada sahip olabilir. Şüphelendiğiniz ne olduğunu bilmediğiniz programları kaldırabilirsiniz

    • Ayrıca Potansiyel İstenmeyen yazılımların kaldırılmasında Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır?  yazılımı oldukça  başarılıdır. Mutlaka bilgisayarınıza Emsisoft Anti-Malware yazılımını kurun ve çalıştırın.  Emsisoft Anti-Malware Chrome Reklam Virüsü ve benzeri tarayıcı korsanlarına karşı etkili bir virüs temizleme programıdır.

    • Bu aşamada ne olduğunu bilmediğiniz bir yazılım olursa lütfen çekinmeden uzmanim.net'e sorun. Bize teknoloji ile alakalı, seviyesi önemli olmadan her soruyu sorabilirsiniz.

      Eğer bu programlardan birisi yoksa, ne olduğunu bilmediğiniz tüm yazılımları kaldırabilirsiniz.jcs.drivetickets.net  nasıl kaldırılır?  programlar ve özellikleri

    Google Chrome Reklam Virüsü temizlemede en önemli aşama istenmeyen yazılımın tespit edilmesidir. Bu programı tespit ettikten sonra gerisi oldukça kolay işlemlerden oluşur.

    AdwCleaner kullanarak bilgisayarınızdan Chrome reklam virüsü kaldırma

    Adwcleaner ücretsiz oldukça güçlü bir programdır ve istenmeyen yazılım ve tarayıcınızı ele geçiren reklam virüslerini temizlemek için  oldukça faydalıdır.

    1. Adwcleaner nedir, nasıl kullanılır? linkini tıklayarak ADWCLEANER yazılımını indirin.
    2. Tarama işlemine başlamadan önce Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarını kapatın ve diğer tüm açık programları kapatın.
    3. İndirdiğiniz ADWCLEANER programını çalıştırın. Scan butonuna tıklayın.
      Mobogenie  kaldır - adw Cleaner
      ADWCleaner Reklam virüsü ve  istenmeyen yazılımının eklentilerini ve diğer zararlıları taramaya başlayacaktır.
    4. Tarama işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bulunan Reklam virüslerini ve diğer zararlılar listelenecek, bu zararlıları silmek için Clean butonunu tıklayın
      Mobogenie  kaldırma - temizleme ekranı
      Adwcleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    Junkware Removal  aracı ile  Internet Explore, Firefox ve Google Chrome internet tarayıcılarından  reklam eklentilerini temizleme

    Junkware Removal Tool reklam uzantılarını  Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarından temizlemek, kaldırmak için çok güçlü bir araçtır.

    Aşağıdaki adımları kullanarak Junkware ile   reklam kaldırma işleminde,  Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarındaki reklam  uzantılarını sileceğiz.

    1. Junkware indir linkinden Junkware temizleme aracını indirin.
    2. İndirdiğiniz  JRT.exe dosyasını iki kere tıklayın ve çalıştırın.
    3. Konsol ekranında Junkware temizleme aracı çalışacaktır. Tarama işlemi için bir tuşa basın.
      BetterSurf  kaldırma - temizleme aracı ile taramaBu işlem biraz vakit alacaktır.  Tüm programları kapatın ve sabırla bekleyin.
    4. Tarama işlemi bittikten sonra ekrana temizleme ile ilgili bir rapor gelecektir.

    Reklam virüsleri ve diğer istenmeyen yazılımlar girmiş olduğunuz web sitelerinden indirmiş olduğunuz oyun ve ücretsiz programlardan bulaşmış olabilir. uzmanim.net'üzerinden indireceğiniz veya bizlerin yönlendirmiş olduğu yazılımlar bizler tarafından test edilmiş ve kontrol edilmiş ücretsiz yazılımlardır.

    Son aşama: Tarayıcının sıfırlanması
    Bu aşamada Google Chrome tarayıcınızı resetlemeniz yani sıfırlamanız gerekiyor. Böylelikle tarayıcınıza eklenen uzantılar silinecektir.

    Chrome nasıl resetlenir? Varsayılan ayarlar nasıl geri yüklenir? linkinden tarayıcınızı nasıl sıfırlamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bu aşamadan sonra reklamlardan kurtulmuş olmalısınız.

    Chrome reklam virüsü gibi istenmeyen yazılımlara karşı ve diğer zararlı virüs, trojan, rootkit, malware gibi yazılımlara karşı bilgisayarınızı düzenli olarak virüs taramasından geçirmelisiniz.

    15 günde bir şu uzmanim.net formülünü uygulayarak bilgisayarınızı tertemiz bir hale getirebilirsiniz:

    Bilgisayarınızın tamamen temiz olduğundan emin olmak için şu aşamaları gerçekleştirin.

    1. öncelikle bellekteki çalışan .exe uygulamalarını  etkisiz hale getirmek gereklidir. Rkill ile bellekte aktif olan zararlı yazılımları sonlandırın.
      RKill nedir? RKill nasıl kullanılır?
    2. Rkill çalıştırdıktan hemen sonra, Dr Web CureIt ile bilgisayarınızı tam tarama modunda tarayın.
      Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır?
    3. Malwarebytes programı ile bilgisayarınızı, Windows'u, derin bir taramadan geçirin. MalwareBytes nasıl kullanılır?
    4. Rootkit, virüs ve diğer malware gibi zararlılar için Norton Power Eraser kullanın.
      Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır?

    Yukarıdaki yazılımlar ücretsiz ve %100 güvenilir yazılımlardır.

    Reklam virüsleri yukarıda bahsettiğim gibi ücretsiz  yazılımlar ile birlikte gelir. Program kurarken kurulum sırasında karşınıza çıkan ekranları okursanız ve sadece ihtiyacınız olan yazılımı yüklerseniz reklam virüsleri ile karşılaşmazsınız.

    Genelde kurulum sırasında size "Ask Toolbar yükle" gibi seçenekler küçük punto ile gösterilir ve gözünüzden kaçabilir. Biraz daha dikkatli davranarak reklam virüslerinden korunabilirsiniz.

    Bize her konuda (elbette teknoloji ile ilgili :) ) tüm sorularınızı sorabilirsiniz..

    Ayrıca uzmanim.net'i facebook'ta takip ederek destek olabilirsiniz:

    https://www.facebook.com/uzmanim.net

    hakan hakan (15394)
    10 yıl önce cevaplandı

      ABİ,KARDEŞİM VEYA DOSTUM ya da ÜSTADIM Allah razı olsun bilgisayarımdaki çoğu sorunu sayenizde çözdüm. Çok teşekkürler iyi çalışmalar....

      begovic begovic (1)
      9 yıl önce cevaplandı

        sizin dediklerinizi yaptım fakat hala reklam geliyor şüphelendiğim programları temizledim.Olmadı o kadar çok reklam geliyor ki bazen benim girdiğim sekmeyi kapatıp reklam sekmesi açılıyor antivirüsü de indiremiyorum şöyle bir yazı çıkıyor :''Download was transferred to Free Download Manager... Please use ''Back'' button to go back'' yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

        fatihd fatihd (1)
        9 yıl önce cevaplandı

          İşinizin EHLİSİNİZ.. Allah razı olsun sizden dediklerinizi aynen yaptım ve hiç bir problem kalmadı. Çok teşekkür ederim.

          mrctk44 mrctk44 (1)
          9 yıl önce cevaplandı

            Sırf Teşekkür etmek için üye oldum işiniz hakkını veriyorsunuz çok teşekkür ederim başarılar.

            mert41 mert41 (1)
            9 yıl önce cevaplandı

              Benim İşe Yaramaz Reklamlarla Başım Dertte. google chrome de Uzantılar bölümünde Search All Uzantısı Var.(Bu Uzantı Yönetiliyor.Kaldırılamaz Veye Devre Dışı Bırakılamaz Diye not Var.)Yine Arama MotorlarıYönet Kısmında İse Portal Sepeti Diye Bir Zıkkım Var    Aynen bunuda  Kaldıramıyorum. Internet Explore'i Bu Portal Sepeti Esir aldı.Lütfen Acil Olarak Yardım edin..  (Özelime Yazabilirsiniz).Şimdiden Teşekkürlerimi Sunarım...

              nidya28 nidya28 (1)
              8 yıl önce cevaplandı

                Çok Teşekkürler, Çok faydalı bir paylaşım olmuş.. Eeği geçen herkese tşklr

                therama therama (1)
                8 yıl önce cevaplandı

                  Adw cleaner sayesinde reklamlardan kurtuldum okdar çok reklam çıkıyordu ki webte dolaşmıyordum şimdi bu çözümle geçince çok sevindm Allah sizden razı olsun sırf teşşekür etmek için üşenmedim üye oldum böle sorunu olan varsa adw cleaner çok kısa zamanda direk temizliyor.!!!!!!!!

                  iltermert123 iltermert123 (1)
                  8 yıl önce cevaplandı

                    1. Adw Cleaner veya Ccleaner ile Google Chromeyi temizle.( Önerim Adw Cleaner)

                    2. Bilgisayarı yeniden başlat.

                    3. Denetim Masasını aç.

                    4. Program ve özelliklere gir.

                    5. Bilmediğin bütün programları kaldır.

                    enes7534 enes7534 (13)
                    8 yıl önce cevaplandı

                      ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM ÇAREYİ BİR TEK SENDE BULDUM ELLERİNİZE SAĞLIK YARARLI BİR KONU OLMUS TAVSİYE EDERİM HERKESE :)

                      emir558maz emir558maz (1)
                      8 yıl önce cevaplandı

                        Önceden sadece abuk subuk reklamlar çıkıyordu opera ve chrome'da. Verdiğiniz linkten adwcleaner indirdim "scan" dediğim anda chrome yeni sekme spamlayıp 100 tane link açıyor. Teşekkürler uzmanim.net sorunum 1di artık sayenizde 2 oldu. Virüsü ortadan kaldırmak için virüslü link gayet başarılı olmuş.

                        meomari meomari (1)
                        7 yıl önce cevaplandı

                        • Şimdi Adwcleaner linkini kontrol ettim, uygulamayı indirdim ve çalıştırdım. Hiç bir sorun yok. Bilgisayarınızda başka bir sorun olmalı. Ekran görüntüsü yollarsanız yardımcı olurum. hakan 7 yıl önce
                        • Şimdi hocam daha önce scan dediğimde chromeda sekme spamlıyordu. Bu seferde error veriyor. Bende ki uygulama 3.8mb ve link beni tamindir.com'a yönlendiriyor doğru mudur ? meomari 7 yıl önce
                        • http://i.hizliresim.com/69ZqQk.jpg meomari 7 yıl önce