Aliexpress ücretsiz gönderi yazan ürünlerde gümrük vergisi yansıtılır mı?

salih21 (3) 3 yıl önce sordu

Aliexpress sitesinde bazı ürünler ücretsiz gönderi yazıyor. Bu ürünleri sipariş verirsem gümrük vergisi öder miyim?

Toplam 2 cevap

hydra (3802) 3 yıl önce cevapladı

Kargo ile gümrük vergisinin bağlantısını anlamadım. İkisi farklı şeyler. Her ürüne gümrük vergisi ödersin, bu konsollarda değişebilir.

Gümrük Vergisi hesaplama;

  • Gümrük Vergisi : Ürünün fiyatının %20'si.
  • Gümrük Sunum Ücreti : 8 TL.
  • Damga Vergisi : 80 Kuruş.

Yani 1 TL'lik ürüne 9 TL vergi ödersin 10 TL'ye gelir. 10 TL'lik ürün 20 TL'ye gelir.

hakan (15424) 3 yıl önce cevapladı

Ücretsiz gönderi dediği Kargo ücreti yok.  Gümrük vergisi burada devlete ödediğiniz ücret. İkisi farklı şeyler. Kargo ücreti ödemezsiniz ama her şekilde gümrük vergisi ödersiniz.