Android Studio MediaPlayer ile ses dosyası ekleme

ismailsarp (6010) 7 yıl önce sordu

Android Studio MediaPlayer ile ses dosyası ekleme nasıl yapılır ?

Android uygulamaya ses ekleme işlemi nasıl yapılır?

Toplam 1 cevap

ismailsarp (6010) 7 yıl önce cevapladı

Android uygulamanıza ses eklemek için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.Ses eklemek için MediaPlayer nesnesi kullanılacaktır.

  • ilk olarak eklemek istediğiniz müzik dosyasını aşağıdaki konuma atın.
C:\Users\[KullanıcıAdınız]\AndroidStudioProjects\[Projeismi]\app\src\main\res\raw

  • Java sınıfınıza MediaPlayer değişkeni oluşturun;
public class UyutmaSes extends AppCompatActivity {

    public MediaPlayer muzikcalar;

MediaPlayer sınıfının çalınabilmesi için MediaPlayer özelliğini projemize Import etmemiz gerekir.Eğer Android Studio kullanısanız bu size hatırlatılacak ve büyük ihtimalle eklenecektir.Eclipse kullanıyorsanız bu eklenemeyebilir.Her iki şekilde de kontrol edip eksik ise ekleyin.

import android.media.MediaPlayer;
  • Oluşturduğumuz muzikcalar değişkeninin muzik calma özelliği kazandıralım ve raw dosyası içine attığımız müzik dosyasını bağlayalım.Kodu OnCreate metodu altına yazalım.
protected void onCreate(Bundle savedInstanceState) {
        super.onCreate(savedInstanceState);
        setContentView(R.layout.MainActivity);

muzikcalar = MediaPlayer.create(MainActivity.this, R.raw.muzikdosyaismi);

ilişkilendirme tamamlandı.Şimdi Projeye bir buton ekleyelim.

  • Butonu java sınıfı içerisine tanıtalım ve buton için bir değişken ismi yazalım.(Buton id muzikcalarbutton, değişkeni muzikcal olarak belirtildi)
Button muzikcal =(Button)this.findViewById(R.id.muzikcalarbutton);
  • Butona tıklama özelliği kazandıralım.
        muzikcal.setOnClickListener(new View.OnClickListener() {
            @Override
            public void onClick(View view) {

            }
  • Butonun tıkladığımızda müziğin başlamasını sağlayalım.
        muzikcal.setOnClickListener(new View.OnClickListener() {
            @Override
            public void onClick(View view) {
            muzikcalar.start();
            }

Müzik çalmaya başlayacaktır.

Java sınıfının tam kodu şu şekilde olacaktır.

Buton değişken adı olarak muzikcal kullanıldı.

package com.example.[kullaniciadiniz].[projeadiniz];

import android.media.MediaPlayer;
import android.support.v7.app.AppCompatActivity;
import android.os.Bundle;
import android.view.View;
import android.widget.Button;

public class MainActivity extends AppCompatActivity {

    MediaPlayer MuzikCalar;

    @Override
    protected void onCreate(Bundle savedInstanceState) {
        super.onCreate(savedInstanceState);
        setContentView(R.layout.activity_main);

        MuzikCalar =MediaPlayer.create(MainActivity.this, R.raw.eseklininni);
        Button muzikcal=(Button)findViewById(R.id.muzikcalarbutton);

        muzikcal.setOnClickListener(new View.OnClickListener() {
            @Override
            public void onClick(View view) {
                muzikcalar.start();
            }
        });

    }