Arkadaşlar bu videoyu izleyin Facebook virüsü nasıl temizlenir?

cemkara (4215) 9 yıl önce sordu

Facebook etiket virüsü  ilgi çekici başlık ve fotoğraflar ile yayılıyor. Facebook virüsü aşağıdaki başlıklar ile yayılıyor

  • Arkadaşlar bu videoyu izleyin bu kadarda olmaz diyeceksiniz eminim
  • Fransada Günler böyle geciyor..
  • Midem bulandi migdesi saglam olan baksin

Virüs ilgi çekici bir resim ve yukarıdaki başlığı kullanarak arkadaşlarınızı etiketliyor.

Arkadaşlar bu videoyu izleyin Facebook virüsü nasıl temizlenir?  aşağıda anlatılmıştır

Toplam 1 cevap

cemkara (4215) 9 yıl önce cevapladı

Arkadaşlar bu videoyu izleyin Facebook virüsü nasıl temizlenir?

Virüs öncelikle Chrome tarayıcısını etkiliyor. Aşağıdaki işlemleri yaparken Google Chrome tarayıcısı dışında tarayıcılar kullanın.

Mobil cihazdan, tablet, cep telefonu gibi, virüse maruz kaldıysanız tarayıcı verilerini mutlaka silin.

Facebook Virüsü Temizleme:

Facebook virüsü Google Chrome zararlı eklentiler yüklüyor.
Önce Chrome'daki uzantıları silmeniz gerekiyor. Google Chrome eklentisini el ile silmeniz gerekiyor.Chrome uzantısını el ile silmek için aşağıdaki yolu izleyin.

  1. Google Chrome'u kapatın.
  2. Bilgisayarda şu yolu izleyin, Bilgisayarım, Bu Bilgisayar'ı tıklayın ve  Yerel Disk (C) tıklayın ve aşağıdaki klasör hiyerarşinizi izleyin.  [KullanıcıAdınız] yazan bölüm sizin bilgisayarı açtığınız kullanıcıya göre değişecektir.

    Windows XP için
    C:\Documents and Settings\[KullanıcıAdınız]\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default

    Windows 7 ve Windows 8 için
    C:\Users\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default

    Veya (Türkçe için)
    C:\Kullanıcılar\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default
  3. Eğer AppData (Windows XP için  Application Data)  klasörü görünmüyorsa dosyalar gizli demektir şunları yapın:

    Windows 8 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan bakabilirsiniz.
    Windows 7 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.
    Windows XP gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.

  4. User Data klasöründeki DEFAULT klasörünü silin: DEFAULT klasörünü Sağ tuşla tıklayın ve sil'i seçin.

ADIM 2 - Facebook Virüsü Temizleme: Malware taraması ile Facebook virüsünü silme
Bilgisayarınızdaki Facebook virüsü silinmesi ve diğer virüslerin temizlenmesi içim malware taraması yapılmalıdır.

Virüsü Avast, Eset Nod 32, Avira, AVG, Trend Micro gibi antivirüs programları tanıyabiliyor. Bunlardan biri ile bilgisayarınızı tarayabilirsiniz.

Malwarebytes anti-malware nedir? Malwarebytes anti-malware nasıl kullanılır? linkinden Malwarebytes anti-malware indirin ve kurun.  Linkte ayrıca malwarebytes anti-malware nasıl kullanılır anlatılmıştır.

Alternatif olarak  Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır? kullanabilirsiniz. Bu yazılımlar ücretsizdir. Kurulum sırasında Ücretsiz seçeneği ile yükleyin.  Dilerseniz temizleme işleminden sonra kaldırabilirsiniz.

 Bu adım en önemli adımdır. Derinleme taramanın bitmesini sonuna kadar beklemelisiniz. Aksi takdirde diğer adımların hic bir anlamı kalmaz. Bu işlemler sırasında Facebook kullanmayın. Chrome tarayıcınızı açmayın.

Facebook virüsü hakkında detaylı bilgi:

  • Arkadaşlar bu videoyu izleyin bu kadarda olmaz diyeceksiniz eminim
  • Fransada Günler böyle geciyor..
  • Midem bulandi migdesi saglam olan baksin

Başlıkları ile yayılan facebook virüsü resim tıklandığında https://www.hidemyass.com/ sitesi üzerinden sizi virüs barındıran Youtube görünümlü bir siteye yönlendiriyor.

Youtube taklit eden sayfada yine sahte bir video oytatıcı var ve Bu Dayak Devlet meselesi oldu ! başlığı ile sahte video görünümlü bir link barındırıyor.

Sahte video player tıklandığınd bilgisayara VideoPlayer_1_5_4.exe adında virüsli bir dosya indiriliyor.

VideoPlayer_1_5_4.exe dosyası aşağıdaki antivirüs programları tarafından şu adlar ile tespit edilebiliyor:

  • AVG    Luhe.Fiha.A
  • Ad-Aware    Trojan.Generic.12321251
  • AhnLab-V3    Trojan/Win32.Spnr
  • Avast    Win32:Dropper-gen [Drp]
  • Avira    DR/AutoIt.Gen
  • BitDefender    Trojan.Generic.12321251
  • ESET-NOD32    a variant of Win32/ExtenBro.AF
  • Emsisoft    Trojan.Generic.12321251 (B)
  • GData    Trojan.Generic.12321251
  • Ikarus    Trojan.Agent
  • Jiangmin    TrojanDropper.FrauDrop.uic
  • Malwarebytes    Trojan.Agent
  • McAfee    RDN/Generic.bfr!hy
  • MicroWorld-eScan    Trojan.Generic.12321251
  • TrendMicro-HouseCall    Suspicious_GEN.F47V1212
  • nProtect    Trojan.Generic.12321251

Görüldüğü gibi VideoPlayer_1_5_4.exe dosyası trojan içeriyor.  Trojan ile parolalarınız çalınabilir. Bu sebepten başka Facebook parolanız olmak üzere diğer parolalarınızı değiştirin.