Asp.net Core MVC varsayılan dil ayarı nasıl değiştirilir?

thunderhawk (8) 4 yıl önce sordu

Merhaba. Mvc Core ile yaptığım site varsayılan olarak İngilizce açılıyor. StartUp'da DefaultCulture'ı tr-TR tanımlamama rağmen halen İng. açılıyor. Bunu değiştirebilmeliyim. Debug attığımda StartUp'da CurrentCulture tr-TR ayarında oluyor. Ama HomeController'a geldiğinde CurrentCulture en-US olmuş.

Toplam 1 cevap

alattin (16999) 4 yıl önce cevapladı

Layout içinde şunu eklemeyi unutma öncelikle

<!DOCTYPE html>
<html lang="tr">

Startup.cs içinde şunu ekleyebilirsin

var cultureInfo = new CultureInfo("tr-TR");
CultureInfo.DefaultThreadCurrentCulture = cultureInfo;
CultureInfo.DefaultThreadCurrentUICulture = cultureInfo;

tam olarak yaşadğın sorunu anlatırsan iyi olur. Türkçe karakter sıkıntısı mı çekiyorsun sayfalarda?

thunderhawk 4 yıl önce

Core Mvc ile çoklu dilli bir site yapıyorum. Resource kaynaklarını oluşturdum. Türkçe olanların sonun tr-TR.resx İngilizce olanların sonuna en-US.resx koyuyorum. StartUp'da ReqeustLocalizationOptions'da DefaultCulture olarak Türkçe tanımladım. Fakat site ilk açıldığında İngilizce geliyor. StartUp'a Debug attığımda CurrentCulture'ı tr-TR görüyor. Yani orada sorun yok. Sonra HomeController'A geldiğimde CurrentCulture en-US olmuyor. Yukardaki yöntemlerid enedim. Ama olmadı. Yani StartUp'a CultureInfo'lu kodları ekledim.

thunderhawk 4 yıl önce

Dil kodlarını app.UseMvc()'den önce ekliyorum. Ayrıca StartUp'da dil ayarlarını yapıyorum. Ama sorun çözülmedi.