ASP.NET MVC Html.DropDownList ViewBag value sorunu

alattin (16999) 8 yıl önce sordu

Asp.Net uygulamasında ViewBag ile Dropdown list doldururken, Dropdown'ın seçili olması gereken değer seçili gelmiyor.  Controller ve View içindeki kodlar şu şekilde

Controller

 ViewBag.SirketId = new SelectList(db.Sirketler, "Id", "Ad", hb.SirketId);

View

 @Html.DropDownList("SirketId", (SelectList)ViewBag.SirketId, new { @class = "form-control" })

Asp.Net MVC ViewBag Dropdown seçili değer gelmemesi sorununun çözümü nedir?

Toplam 1 cevap

alattin (16999) 8 yıl önce cevapladı

Eğer yukarıdaki gibi bir Asp.Net MVC kod örneğiniz var ve DropdownList içinde seçmek istediğiniz alan seçili gelmiyorsa bunun nedeni tanimladığınız ViewBag ile DropdownList adının aynı olmasıdır.

Asp.Net MVC'de HTML.DropDownList'i yukarıdaki örnekteki gibi kullanıyorsanız bu sorun oluşuyor.

Çözüm olarak Dropdownlist adını veya ViewBag tanımınızı değiştirin.

Örnegin:

Controller

ViewBag.Sirketler = new SelectList(db.Sirketler, "Id", "Ad", hb.SirketId);

View

@Html.DropDownList("SirketId", (SelectList)ViewBag.Sirketler, new { @class = "form-control" })

çalışacaktır.