Asp.Net'te UrlEncode ve HtmlEncode arasındaki fark nedir?

alattin (16999) 10 yıl önce sordu

Server.UrlEncode ve  Server.HtmlEncode metodları birbirine çok  benzemekle birlikte farklı amaçlara hizmet etmek için tasarlanmışlardır.

Aşağıda UrlEncode ve  HtmlEncode arasındaki farkları bulabilirsiniz.

Toplam 1 cevap

alattin (16999) 10 yıl önce cevapladı

Server.HtmlEncode  - Metodu kullanıcı girişlerinden alınan ve Html kodlarında bulunan meta karakterleri,  ‘<’ ve ‘>’ gibi, &lt; ve  %gt; gibi HTML karakter kodlarına dönüştüren bir metoddur. Böylelikle kullanıcılardan alınan verilerde bu özel karakterler zararsız ve güvenli karakterlere dönüştürülmüş olur.

Server.UrlEncode — Metodu URL'leri güvenli hale dönüştürür.Yani bir Url'de bulunmaması gereken karakterler Url'in desteklediği karakterlere dönüşür. Örneğin  ‘ ‘  (boşluk)  karakteri  ‘+’  dönüştürülür.