Ayrılmış video belleği sorunu

knnkndmr10 (1) 7 yıl önce sordu

Arkadaşlar eskiden bu 2 gb'dı neden şimdi 192 mb?

Toplam 2 cevap

brsozl (1961) 7 yıl önce cevapladı

Grafik belleğinin tamamını kullanabiliyorsun. Herhangi bir sorun yok. Takma kafana.

Grafik işlemcilerde belleğin, veri yolunun bir önemi yok denecek kadar az. Önemli olan GPU'nun performanslı olmasıdır.

hakan (15424) 7 yıl önce cevapladı

Bazı anakartlarda BIOS içinde ayrılmış bellek alanının ayarlamak için bir ayar bulunur.

BIOS altında IGD DVMT Memory başlığında bulunan bu ayarda değeri MAX yaparak kullanılabilecek en büyük değeri almasını sağlayabilirsin. Dynamic Memory Technology özelliği olan anakartlarda bunu yapmak mümkün.

Fakat normalde ayrılmış bellek değerini arttırmak size bir şey kazandırmaz.

Normalde ekran kartınız belleğe ihtiyaç duyduğunda zaman sistem belleğinini kullanır (RAM). Yukarıdaki ayarı yaparsan boşu boşuna bir bellek ayırmış olacaksın.

Ekran kartın ihtiyaç olduğunda 2GB'a kadar sistem belleğini kullanacaktır. Bunu dert etme.