Başlangıçda Diskler Birleştirilsin

kullanici622551 (61) 4 yıl önce sordu

Bilgisayar açıldığında diskleri birleştirmesi(veya defrag işlemi yapması) için ne yapmalıyım?

Toplam 1 cevap

kullanici622551 (61) 4 yıl önce cevapladı

Bu işlemi yaparsanız sabit diskiniz daha uzun ömürlü olacaktır. SSD'ye uygulamayın.

Dipnot: Bu işlemin çalışabilmesi için "Disk Birleştiricisi" hizmetinin devre dışı olmaması gerek.

Dipnot:Windows Deneyim Dizinininin Bellek (RAM): , Birincil sabit disk: ve İşlemci: sayıları 4,0 altındaysa uygulamayın yoksa başlangıçta komut yanıtlaması aşırı yavaşlar.

  1. Çalıştır açılması için windows basılıyken r tuşuna basın.
  2. Gelen pencereye İlke düzenleyicisinin açılması amacıyla şunu yazın: gpedit.msc
  3. Tamam düğmesine basın
  4. İstenirse Yönetmen iznini onaylayın
  5. İlke Düzenleyicisi penceresei açılacak Bilgisayar Yapılandırması > Windows Ayarları > Komut Dosyaları (Başlangıç/Kapatma) yoluna gidin
  6. Başlangıç yazılıyı açın
  7. Başlangıç Özellikleri penceresinde Ekle... yazılıya basın
  8. Komut Dosyası Ekle penceresinde Komut Dosyası Adı: kısmına şununla girin: C:\Windows\system32\defrag.exe
  9. Komut Dosyası Parametreleri: kısmını şunlardan uygun olanıyla girin:

Değer   Açıklama

/A      Belirtilen birimlerde çözümleme gerçekleştir.

/C      Tüm birimlerde işlem gerçekleştir.

/E      İşlemi, belirtilenler haricindeki tüm birimlerde gerçekleştir.

/H      İşlemi normal öncelikte çalıştır (varsayılan düşük).

/M      İşlemi arka planda her birimde paralel olarak çalıştır.

/T      Belirtilen birimde devam eden bir işlemi izle.

/U      İşlemin ilerlemesini ekrana yazdır.

/V      Bölünme istatistiklerini içeren ayrıntılı çıktı yazdır.

/X      Belirtilen birimlerde boş alanları birleştir.

Önerdiklerim: /C /M /X hızlıysa /H eklenebilir. işlem sistem hesabında çalışacağından zaten penceresi görünmeyeceğinden eklemesi gerkeksiz ve işlemciye ek yük olacak: /U /T /V

  1. Tamam deyin
  2. Artık bilgisayar her açıldığında güvenli kipten açılsa dahi diski birleştirecek.

Birleştirmeyi durdurmak için Disk Birleştiricisi hizmetini durdurun. Birleştirme önyükleme de başlamayacak hemen sonrasında başlayacak.