Bilgisayar Boot Etmiyor Siyah Ekranda Kalıyor

mesaon (1) 1 yıl önce sordu

Merhabalar,

Bilgisayar kasa temizliği sonrası herhangi bir sata sürücüsünü boot etmiyor. Fotoğraftaki gibi sol üstteki beyaz nokta sabit şekilde siyah ekranda kalıyor.

Denediğim çözümler:

BIOS' u 3 yöntemle de sıfırladım.

UEFI Legacy ayarlarını değiştirdim.

Ram, ekran kartı söküp taktım.

Güç kaynağı ve anakarta bağlı tüm kablolu aygıtları çıkardım.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Toplam 1 cevap

alattin (16999) 1 yıl önce cevapladı

Bu ekran gelmeden önce BIOS bilgileri ya da POST ekranı geliyor mu? Ekranda herhangi bir yazı var mı?

POST ekranı geçiyorsa ve BIOS üzerinden kontrol edildiğinde  disk bilgisayar tarafından tanınmış olarak görünüyorsa :

  • HDD / SSD data kablosunda sorun olabilir anakart üzerinde farklı bir slota kabloyu takmayı da deneyebilirsin.
  • Kabloda bir sıkıntı olmadığından emin olduysan  Windows ISO yazdırılmış bir USB ile bilgisayarı aç. Daha sonra C diskine erişmeyi dene. Disk görünüyor mu? Bunu kontrol et. Eğer disk görünüyorsa  komut satırı üzerinden bootrec.exe  komutu ile /FixMbr, /FixBoot, /ScanOs ve /RebuildBcd parametreleri denenebilir.