bilgisayar doom 1 kaldırırmı

ardavarol (3) 6 yıl önce sordu

merhaba bu bilgisayar doom u kaldırırmı

intel pentium 100

7 mb ram

3 gb hdd

ekran kartını bilmiyorum.

evet doom 1 kaldırırmı?

Toplam 1 cevap

temmuz (12505) 6 yıl önce cevapladı

İşlemci ve RAM (yaklaşık olarak) minimum gereksinimler bakımından müsait görülüyor. Fakat işletim sistemi ihtiyacı olarak Windows 95-98 ve ME belirtiliyor. Windows 3.1 ile çalışabilirmi, bilemem (Belki çalışır ama kesin değil).

CPU:

486 processor operating at a minimum of 66MHz or any Pentium /Athlon processors

RAM:

8 MB RAM

OS:

Windows 95/98/ME/ 2000 operating systemhttp://gamesystemrequirements.com/

Store:

40 MB of uncompressed hard disk space
100MB of free hard drive space for the Windows swap file (in addition to install space)

Sound:

A 100% Windows 95/98/ME/2000-compatible true 16-bit sound card and drivers

Recommended peripheral: 100% Windows 95/98/ME/2000-compatible mouse and driver
100% Windows 95/98/ME/2000-compatible keyboard

Note: A 100% Windows 95/98/ME/2000-compatible computer system (including compatible 32-bit drivers for video card, sound card and input devices)