Bilgisayarı kapatma scripti

toprak34 (2026) 7 yıl önce sordu

Merhaba;

Bunu öncelikle herkese belirteyim yaşım çok küçük belki de sitenin en genciyim. Ve @alattin sayesinde yazdığım scriptler ile bilişim öğretmenimize akıllı tahtada göstermiştim ve kodlama yarışma ekibine girmiştim. Neyse konumuz bu değil bilgisayarı kapatma scripti biliyormusunuz? Not defterinde çalıştıracağım yanlız. Teşekkürler @alattin abi!!

Edit:

Uyku moduna alma da olabilir.

Toplam 2 cevap

researcher (17) 7 yıl önce cevapladı

Bilgisayarı kapatmak için;shutdown -s

 verilen kodu notepad'e yapıştırın ve uzantısını .bat olarak kaydedin ve artık kullanabilirsiniz.

alattin (16999) 7 yıl önce cevapladı

@mustafadalga'nın verdiği batch dosyası örneği iyi bir örnek. Her şeyi vb script ile yapmana gerek yok. Batch file yani toplu işlem dosyası oluşturarak da yapabilirsin. Toplu işlem dosyalarının uzantısı .bat olur.

Eğer bilgisayarı vb script ile kapatmak istersen

Option Explicit

Dim sonuc
sonuc = MsgBox ("Bilgisayar kapatılacak?", vbYesNo, "Emin misin dostum? - uzmanim.net")
Select Case sonuc
    Case vbYes
        MsgBox("Bilgisayar kapanıyor ...")
        Dim objShell
        Set objShell = WScript.CreateObject("WScript.Shell")
        objShell.Run "C:\WINDOWS\system32\shutdown.exe -s -t 10"
    Case vbNo
        MsgBox("Kapatma iptal edildi")
End Select

Burada yine shutdown komutu kullanılıyor -t pamaretlersi ile kapatmadan önce 10 saniye bekleme süresi veriliyor.

toprak34 7 yıl önce

@alattin matrix i .bat ile yapmıştım ama çalıştıramadım hata verdi