Bilgisayarımda TPM var mı yok mu nasıl anlarım?

Anonim (156) 2 yıl önce sordu

Bilgisayarımda Windows 10 yüklü. Windows 11 yüklemek istiyorum ama TPM 2.0 istiyormuş. TPM benim bilgisayarımda var mı yok mu bunu nasıl anlarım?

Toplam 1 cevap

murat (12492) 2 yıl önce cevapladı

Bilgisayarında TPM var mı yok mu anlamanın bir yolu var.

Windows 10 kullanıcıları şu şekilde TPM kontrolü yapabilirler:

  1. Windows 10 arama bölümünne "bitlocker'ı yönet" yaz.
  2. Daha sonra açılan pencerede TPM yönetimini seç.
  3. Durum: TPM hazır yazıyorsa bilgisayarında TPM vardır.

Yukarıdaki adımları izleyerek bilgisayarında TPM var mı yok mu anlayabilirsin.

TPM bir güvenlik yongası(çipi).  Windows 11 Bitlocker gibi özelliklerin kullanılabilmesi için TPM çipina ihtiyaç duyuyor. TPM çipi anakarta lehimlenmiş durumdadır.

Ek kart olarak da alınıp bilgisayara takılabiliyor.